Włókiennictwo studia

Włókiennictwo studia - kierunek studiów

Przemysł włókienniczy jest gałęzią tzw. “przemysłu lekkiego” i ma za sobą całkiem długą historię przez wieki. Zajmuje się przetwórstwem surowców na włókna, dzianiny czy tkaniny i tym podobnych. Między innymi, zawiera w sobie tkactwo, przędzalnictwo czy dziewiarstwo. W Polsce, kierunek studiów włókiennictwo masz możliwość studiować, na przykład, w Łodzi. Dlaczego akurat tam? Po wojnie, mieścił się tam największy - jeden z dwóch - okręg przemysłu lekkiego i włókienniczego. Jedynie w Łodzi i Bielsku-Białej (drugim największym okręgu przemysłu włókienniczego w Polsce) istnieją dwa muzea dokumentujące historię przemysłu włókienniczego: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej. Jeżeli zatem jesteś osobą zainteresowaną historią włókiennictwa oraz chcesz związać swoją przyszłość zawodową z tą właśnie gałęzią przemysłu, powinieneś aplikować na kierunek studiów włókiennictwo. Musisz jednak pamiętać, że jest to kierunek z zakresu nauk technicznych. Nie powinieneś również stronić od nauk ścisłych, ponieważ program studiów zakłada obecność elementów matematyki, fizyki, chemii czy informatyki.

Oprócz tych nauk, jako student tego kierunku, w swoim planie zajęć znajdziesz przedmioty z zakresu takiego jak nauki o włóknie, struktury tkanin i technik wytwarzania tekstyliów, kolekcjonowanie tekstyliów, chemiczna obróbka włókna, technologia włókien chemicznych, metrologia włókiennicza, mechanika techniczna, elektrotechnika i elektronika, automatyka, włókna specjalne, projektowanie tekstyliów, projektowanie odzieży, konserwacja produktów włókienniczych, mechanika maszyn włókienniczych, systemy mikroprocesorowe we włókiennictwie, maszynoznawstwo i grafika inżynierska czy zarządzanie. Musisz pamiętać, że treści przekazywane na zajęciach i forma w jakiej będą przekazywane, różnią się w zależności od tego na jaką uczelnię się dostaniesz. Niemniej jednak, zajęcia te powinny przekazać Ci w ciągu siedmiu semestrów studiów pierwszego stopnia oraz trzech semestrów studiów drugiego stopnia, wyżej wymienione zagadnienia.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując włókiennictwo

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • architektury tekstyliów
  • odzieżownictwa
  • towaroznawstwa
  • zarządzania produkcją, usługami i peronelem
  • wytwarzania tkanin i dzianin
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku włókiennictwo

Absolwent kierunku włókiennictwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • kontroli jakości z zakresu włókiennictwa
  • fabrykach tekstyliów
  • biurach i pracowniach projektowych
  • zakładach produkcyjnych
  • włókienniczych zakładach wytwórczych
 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku włókiennictwo, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: przedmioty dowolne.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku WŁÓKIENNICTWO

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Włókiennictwo

WŁÓKIENNICTWO - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Popularne artykuły dla kierunku WŁÓKIENNICTWO w dziale uczelnia

Zobacz inne kierunki Inżynieryjno-techniczne

Komentarze (0)