architektura studia - kierunek studiów

Architektura studia - kierunek studiów

Co roku liczba maturzystów chcących podjąć studia architektoniczne kilkukrotnie przewyższa ilość wolnych miejsc na uczelniach. Mimo to kierunek architektura od lat postrzegany jest jako elitarny - na wymarzone studia dostaną się jedynie ci najwszechstronniej uzdolnieni. Aby być dobrym architektem, należy mieć bowiem jednocześnie duszę artysty i umiejętności inżyniera. Jeśli jednak posiadasz wyobraźnię przestrzenną, uzdolnienia plastyczne, wrażliwość na formę, przestrzeń oraz kolor – możesz być spokojny o swoje miejsce na studiach architektonicznych!

Aby zostać studentem architektury, musisz najpierw zdać wstępny egzamin teoretyczno-praktyczny, który zweryfikuje Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu architekta. Jeśli przejdziesz go pomyślnie, otworzą się przed Tobą drzwi do zdobycia tytułu inżyniera architekta po pierwszym stopniu, i magistra architekta po drugim stopniu studiów. Twoja droga do uzyskania tych tytułów naukowych wieść będzie przez zajęcia teoretyczne i praktyczne zarówno z zakresu fizyki i matematyki, jak również z zakresu sztuk pięknych, rysunku czy nauk humanistycznych. Dlatego tak ważne jest, aby osoby wybierające studia architektoniczne posiadały interdyscyplinarne zainteresowania, a także były otwarte, ciekawe świata oraz pracowite.

Na studiach architektonicznych zdobędziesz wiedzę i umiejętności pozwalające na budowanie oraz kształtowanie plastyczne (artystyczne i estetyczne) budynków, zaczynając od małych form użytkowych, poprzez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich. Zostaniesz przygotowany do samodzielnej, twórczej pracy projektowej oraz do zespołowej działalności zawodowej z obszaru architektury i urbanistyki. Będziesz mógł projektować i realizować inwestycje w Polsce oraz poza jej granicami.

Jeśli więc masz głowę pełną pomysłów, nie jest Ci obojętne, w jakiej przestrzeni żyjesz, posiadasz precyzję inżyniera i wyobraźnię wielbiciela sztuki, uwielbiasz wyzwania, a gdy tylko masz pod ręką kawałek kartki i ołówek, zaczynasz rysować – prawdopodobnie jesteś idealnym kandydatem na studia architektoniczne!


Wiedza, którą zdobędziesz, studiując architekturę


Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • projektowania architektonicznego, urbanistycznego i konserwatorskiego oraz planowania przestrzennego,
 • historii i teorii architektury, teorii urbanistyki, sztuk pięknych, nauk technicznych i nauk humanistycznych,
 • kształtowania środowiska człowieka z uwzględnieniem relacji zachodzących między ludźmi a obiektami architektonicznymi i otaczającą przestrzenią,
 • stosowania procedur opracowywania projektów obiektów architektonicznych z uwzględnieniem czynników społecznych,
 • rozwiązywania problemów funkcjonalnych, użytkowych, budowlanych, konstrukcyjnych, inżynierskich i technologicznych w stopniu zapewniającym bezpieczeństwo i komfort użytkowania obiektów, w tym osobom niepełnosprawnym,
 • stosowania przepisów i procedur techniczno – budowlanych, ekonomiki projektowania, a także realizacji i użytkowania obiektu architektonicznego,
 • organizacji procesu inwestycyjnego i integracji planów z projektami planistycznymi w kraju oraz w państwach Unii Europejskiej.


Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku architektura


Absolwent kierunku architektura znajdzie zatrudnienie w:

 • pracowniach projektowych architektonicznych i urbanistycznych,
 • jednostkach administracji samorządowej i państwowej,
 • instytutach naukowo – badawczych i ośrodkach badawczo – rozwojowych,
 • jednostkach zajmujących się doradztwem.

Aby wykonywać zawód architekta samodzielnie, należy zdobyć uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, zdając egzamin przed Krajową Komisją Kwalifikacyjną Izby Architektów RP.

Architektura - jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na architekturę, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty: matematyka, fizyka, język polski, język obcy, sprawdzian z rysunku

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku ARCHITEKTURA

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Architektura

ARCHITEKTURA - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Popularne artykuły dla kierunku ARCHITEKTURA w dziale uczelnia

Popularne artykuły dla kierunku ARCHITEKTURA w dziale miasto

Komentarze (1)

Kasia odpowiedz

Dobry artykuł :) Jakbyście chcieli przeczytać więcej o tym jak dostać się na architekturę to zapraszam tutaj: http://domin-krakow.pl/kurs-rysunku-architektura/ Ten kurs rysunku w Krakowie wie jak do tego podejść, można się wszystkiego dowiedzieć i nauczyć rysować tak, że na egzaminie macie pewne szanse na piątki z rysunku, a co najważniejsze nauczycie się rysować z pasją i świadomością architektury, a bardzo zwracają na to uwagę przy ocenie egzaminu z rysunku.