Kultura Rosji i narodów sąsiednich

Kultura Rosji i narodów sąsiednich

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
    Typ uczelni
      Więcej filtrów
      Poziom studiów
        Forma studiów
          Czas trwania
            Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

            Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

            Kultura rosji i narodów sąsiednich stopień: (I), czas trwania: 3 lata
            forma: stacjonarne

            Kultura Rosji i narodów sąsiednich studia - kierunek studiów 

            Studia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

            Terminy rekrutacji

            Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku kultura rosji i narodów sąsiednich rozpocznie się 4 czerwca 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | kultura rosji i narodów sąsiednich - terminy rekrutacji >

            Wymagania

            W procesie rekrutacji na studia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język angielski, język polski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski, język łaciński i kultura antyczna.

            *Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

            Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

            Przy rekrutacji na kierunek Kultura Rosji i narodów sąsiednich na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język angielski, język francuski, język hiszpański, język łaciński i kultura antyczna, język niemiecki, język polski, język rosyjski, język włoski.

            szczegółowe wymagania na uczelniach

            Kultura Rosji i narodów sąsiednich - zasady rekrutacji

            • Terminy rekrutacji

            • Czas trwania

            • Przedmioty maturalne

            • Limity

            • Progi

            Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich?

            Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku?

            Studia realizujące program z zakresu kultury Rosji i narodów sąsiednich to interdyscyplinarne studia, które z jednej strony przygotują Cię do praktycznego posługiwania się biegłym językiem rosyjskim oraz komunikatywnymi: białoruskim i ukraińskim w mowie i piśmie, z drugiej zaś pozwolą Ci na zdobycie orientacji we współczesnych zjawiskach kultury Rosji, Białorusi i Ukrainy z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, które miały wpływ na ich przebieg i kształt.

            Nauczysz się redagować teksty użytkowe i specjalistyczne w obcym języku oraz analizować i interpretować dzieła literackie. Poznasz historię dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej literatury rosyjskiej idąc tropem jej największych dzieł i najwybitniejszych twórców, przyjrzysz się specyfice komunikacji językowej prowadzonej w Rusnecie i językowi biznesu.

            Udasz się w podróż do źródeł by odkryć kulturotwórczy potencjał tkwiący w kulturze ludowej, zaznajomisz się z geografią społeczno-polityczną krajów wschodnich, prześledzisz rozwój myśli filozoficznej, dzieje teatru i kulturę chrześcijaństwa wschodniego.

             

            Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

            • praktycznej znajomości języka rosyjskiego, białoruskiego i ukraińskiego w mowie i piśmie, na różnych poziomach kształcenia
            • współczesnych tendencji i zjawisk kształtujących kulturę Rosji, Białorusi i Ukrainy z uwzględnieniem ich uwarunkowań historycznych
            • redakcji tekstów specjalistycznych w języku rosyjskim
            • środowiskowych i specjalistycznych odmian języka, takich jak język biznesu, język turystyki, język Internetu czy język literacki
            • analizy i interpretacji dzieła literackiego
            • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
            • historii literatury rosyjskiej, białoruskiej i ukraińskiej w oparciu o największe dzieła literatury dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej
            • translatoryki
            • geografii społeczno-politycznej krajów Europy Wschodniej
            • elementów wschodniej myśli filozoficznej
            • dziejów teatru rosyjskiego
            • kultury chrześcijaństwa wschodniego

            Jak wyglądają studia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich?

             

            1. Typ i tryb studiów

            Kierunek Kultura Rosji i narodów sąsiednich jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

             

            Studia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich możemy podzielić na:

            1. Poziom:

             

            2. Forma:

             

            Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronne wykształcenie humanistyczne.

             

            2. Program studiów i przedmioty

            Jako student kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich, zdobędziesz wszechstronną wiedzę kulturoznawczą, językoznawczą oraz literaturoznawczą. W ramach studiów będziesz miał okazję poznać historię, kulturę oraz literaturę Rosji, Ukrainy i Białorusi. Program kształcenia zakłada realizacje wielu ciekawych p[przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:

            • Kultura białoruska
            • Wybrane zagadnienia z historii kina rosyjskiego
            • Historia języka rosyjskiego - analiza tekstów
            • Język staro-cerkiewno-słowiański

             

            3. Nabywane umiejętności

            W czasie studiów na powyższym kierunku, wykształcisz wiele istotnych umiejętności i kompetencji zawodowych. Jednym z najważniejszych elementów kształcenia będzie praktyczna nauka języka rosyjskiego oraz dodatkowego nowożytnego języka obcego.

            Studenci poznają także zasady dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka rosyjskiego i polskiego. Jako student dowiesz się, w jaki sposób przeprowadzać analizę wybranych tekstów literatury rosyjskiej, ukraińskiej czy białoruskiej.

             

            4. Dla kogo ten kierunek

            Ponoć nic tak dyskretnie nie kłamie na temat rzeczywistości, jak mapy, które podają nam płaski świat, kategorycznie podzielony na państwa i pozbawiony marginesu na dopowiedzenie czegoś nieoczywistego na temat miast zamkniętych w kropkach i białych nitek dróg, które według atlasów zawsze muszą nas dokądś zaprowadzić.

            Tymczasem sąsiadujące ze sobą kraje są przecież mieszaninami kultur i obyczajów, które nie zawsze pozostają w swoich naczyniach, za nic mają sobie geografię granic i… ulegają osmozie – wymieniają się wpływami kulinarnymi, kulturowymi i językowymi.

            Jesteśmy w stanie znaleźć na tym polu wiele podobieństw między krajami rosyjskiego kręgu językowego – Rosją, Białorusią i Ukrainą. Wiedza o kulturze każdego z tych państw wybrzmiewa jednak najpełniej, kiedy uzupełnimy ją o świadomość mechanizmów rządzących językiem lub gdy decydujemy się, by nauczyć się któregoś z nich i poznawać świat z perspektywy mowy innej, niż rodzima.

            Jeśli fascynują Cię zależności między językiem a kulturą, chcesz zdobyć kompetencje filologiczne, które nie tylko powiększą Twoją wrażliwość językową, ale będą przepustką do lepszego rozumienia współczesnych przemian kulturowych zachodzących w krajach Europy Wschodniej, obcowanie ze słowem to dla Ciebie przyjemność – lubisz czytać, chętnie porządkujesz swoje myśli w formie tekstu a języki słowiańskie są dla Ciebie niczym doskonale skomponowana i przyjemna dla uszu muzyka, powinieneś rozważyć studia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich.

             

            5. Gdzie studiować Kulturę Rosji i narodów sąsiednich

            Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Kultura Rosji i narodów sąsiednich:

            Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

            Studia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich trwają 3 lata (studia I stopnia).

            Studia pierwszego stopnia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

            Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich?

            Jakie perspektywy rozwoju zawodowego będziesz mógł rozważać, kiedy ukończysz studia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich? Trudno wyobrazić sobie specjalistę lepiej przygotowanego do pracy z wschodnim językiem i kulturą tej części Europy.

            Z powodzeniem sprawdzisz się w pracy tłumacza tekstów tworzonych w języku rosyjskim oraz nauczyciela tego języka a podstawowa znajomość języka ukraińskiego i białoruskiego pozwoli Ci znacznie rozszerzyć krąg potencjalnych klientów i lepiej zrozumieć oraz wykorzystać rosyjską gramatykę.

            Będziesz mógł pomyśleć o związaniu swojej kariery z instytucjami kulturalnymi i dyplomatycznymi, poszukać dla siebie wyzwań w agencjach reklamowych i marketingowych lub wesprzeć przedsięwzięcia wydawnicze i redakcyjne jako pracownik prasy, radia lub telewizji.

             

            Absolwent kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich znajdzie zatrudnienie w/jako:

            • nauczyciel języka obcego
            • wykwalifikowany tłumacz
            • pracownik instytucji dyplomatycznych
            • pracownik instytucji kulturalnych, takich jak domy kultury, muzea czy galerie sztuki
            • branży turystycznej
            • branży medialnej: radiu, telewizji, prasie
            • agencjach marketingowych i reklamowych
            • rzecznik prasowy
            • specjalista do spraw komunikacji międzykulturowej
            • redaktor
            • korektor

            Poziom i forma studiów

            Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

            Kultura rosji i narodów sąsiednich studia stacjonarne

            Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

            Kultura rosji i narodów sąsiednich studia I stopnia

            Zobacz inne kierunki filologiczne

            Filtrowanie
            Województwo
            Poziom studiów

            Zobacz inne kierunki filologiczne - podyplomowe

            Filtrowanie
            Województwo
            Poziom studiów

            Miasta, które oferują studia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich

            Teraz najważniejsze

            matura 2024

            zmiany na maturze 2024

            arkusze maturalne

            wyniki matur 2023

            rekrutacja na studia

            studia

            kierunki studiów

            studia podyplomowe

             

            Ciekawe

             


            gdzie studiować

             

             

            Nadchodzące wydarzenia

            • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
            • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
            • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
            • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
            • ul. Kopernika 26, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20ignatianum https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0b0ba-akademia-ignatianum.jpg Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
            • ul. Ostrowskiego 22, 53-238 Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych

            Komentarze (0)