Neofilologia rumuńska studia

Neofilologia rumuńska studia - kierunek studiów

Pakiet skojarzeń związanych z Rumunią, którym dysponuje przeciętny Europejczyk, przypomina wachlarz obrazków związanych z popkulturą, kuchnią i niekompletną wiedzą krajoznawczą: między Drakulą, urokliwymi średniowiecznymi zamkami i zasłyszanymi informacjami o licznej populacji niedźwiedzi brunatnych zasiedlających stoki Karpat, wyświetlamy sobie czasem w głowie powidoki o smaku rumuńskiego wina i kolorze złota, na którym silnie stoi jedno z rumuńskich miasteczek. Geograficznie bliska, Rumunia stanowi dla nas wciąż ląd niepoznany – historycznie, społecznie kulturowo a tym bardziej literacko. Język rumuński, wielokrotnie diagnozowany pod kątem kształtujących go wpływów słowiańskich, łacińskich i tureckich, jest fascynującym zapisem rozwoju kraju doświadczonego burzliwą historią, ale coraz lepiej koresponduje ze współczesnością i bardzo często jest wybierany przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z nauką języka obcego.

Jeśli chcesz poszerzać swoje kwalifikacje językowe, ale nie interesują Cię utarte szlaki, lubisz wyróżniać się swoimi umiejętnościami i czujesz, że romański krąg językowy wyjątkowo dobrze brzmi Ci w duszy, jesteś gotowy na zdobywanie kompetencji filologicznych, masz głowę do gramatyki i słownictwa a rajd przez historię i literaturę kraju Drakuli już teraz wydaje Ci się fascynującą przygodą, powinieneś rozważyć studia na kierunku neofilologia rumuńska.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się po ich ukończeniu? Skupisz się przede wszystkim na praktycznej nauce języka rumuńskiego – studia neofilologiczne mają Cię w końcu przygotować do swobodnego posługiwania się językiem obcym w mowie i piśmie. By lepiej zrozumieć język, który stanie się przedmiotem Twojego naukowego zainteresowana na co najmniej trzy lata, wgryziesz się w jego struktury – stawisz czoła gramatyce opisowej języka rumuńskiego (uwzględniającej zagadnienia z zakresu fonetyki, morfologii, składni i leksykologii), poznasz teorie językoznawstwa ogólnego oraz specjalistyczne odmiany języka (biznesowy, literacki, medialny). Mowa mieszkańców każdego kraju przechowuje ślad dawnych wydarzeń więc poznawanie historii Rumunii możesz uznać za nieodłączny element programu studiów filologicznych. Poznasz także literaturę rumuńską, przyglądając się jej w ujęciu historycznym oraz zastanawiając się nad współczesnymi kierunkami jej rozwoju.

Jakie ścieżki rozwoju zawodowego będziesz mógł rozważać, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia rumuńska? Oryginalne umiejętności językowe sprawią, że będziesz atrakcyjny dla pracodawców zorientowanych na współpracę z Rumunią a ze względu na coraz większą popularność tego kraju będziesz mógł związać swoją karierę z branżą turystyczną (biurami podróży, agencjami turystycznymi lub hotelami). Sprawdzisz się także w roli tłumacza tekstów pisanych w języku rumuńskim (literackich, użytkowych czy specjalistycznych) lub zatrudnianego przy okazji międzynarodowych wydarzeń dyplomatycznych lub kulturalnych, wymagających translacji rozmów prowadzonych w czasie rzeczywistym. Możesz zdecydować się także na zawód lektora języka obcego, związać swoją karierę z agencjami marketingowymi, wydawnictwami czy redakcjami (prasą, radiem, telewizją), gdzie Twoim atutem będą kompetencje filologiczne i wiedza z zakresu kultury Rumunii.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia rumuńska?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości języka rumuńskiego w mowie i piśmie
 • specjalistycznych i środowiskowych odmian języka rumuńskiego
 • gramatyki opisowej języka rumuńskiego (morfologia, fonetyka, składnia, leksykologia)
 • podstaw językoznawstwa ogólnego
 • podstaw literaturoznawstwa
 • metodologii badań nad językiem i literaturą Rumunii
 • historii Rumunii
 • historii literatury rumuńskiej oraz współczesnych tendencji literackich
 • podstaw języka łacińskiego
 • folkloru Rumunii
 • współczesnej kultury Rumunii
 • współczesnych uwarunkowań rozwoju gospodarczego i turystycznego Rumunii

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia rumuńska?

Absolwent kierunku neofilologia rumuńska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz
 • nauczyciel języka rumuńskiego
 • lektor
 • pracownik branży turystycznej (biura podróży, agencje turystyczne, hotele)
 • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-rumuńską oraz międzynarodową
 • redaktor prasowy, radiowy lub telewizyjny
 • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
 • pracownik wydawnictw
 • pracownik instytucji dyplomatycznych

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia rumuńska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: dwa języki obce.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku NEOFILOLOGIA RUMUŃSKA

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Neofilologia rumuńska

NEOFILOLOGIA RUMUŃSKA - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jagielloński

Kierunek neofilologia rumuńska prowadzony jest przez:

Wydział Filologiczny UJ

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Komentarze (0)