Bioinformatyka i biologia systemów

Bioinformatyka i biologia systemów

Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Bioinformatyka i biologia systemów stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Bioinformatyka i biologia systemów studia - kierunek studiów

Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów rozpocznie się 6 czerwca 2024 r. i potrwa do 10 lipca 2024 r. | bioinformatyka i biologia systemów - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | bioinformatyka i biologia systemów - uczelnie >

Opis kierunku

Bioinformatyka i biologia systemów to studia, które stanowią odpowiedź na wyzwania współczesnej nauki. Dziś bowiem najnowsze zdobycze technologiczne wspomagają rozwój nauk ścisłych, a w tym – biologii. Studenci tego kierunku otrzymują gruntowną wiedzę z pogranicza matematyki, fizyki, informatyki czy oczywiście – biologii. Studenci uczą się między innymi, jak wykonywać analizy danych pochodzących z technologii wielkoskalowych i jak korzystać z programów w wybranych językach skryptowych.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku bioinformatyka i biologia systemów najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka i astronomia, informatyka, fizyka, matematyka, język obcy, język polski. 

 

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Po zakończeniu nauki absolwenci bioinformatyki i biologii systemów przygotowani są do wykonywania samodzielnej pracy badawczej. Czekać na nich będą także praca w firmach farmaceutycznym czy też przemyśle chemicznym lub kosmetycznym. Bioinformatycy rozwijać mogą się również w sektorze IT i współpracować z nowoczesnymi laboratoriami.

JAKIE WYMAGANIA PODCZAS REKRUTACJI NA KIERUNEK BIOINFORMATYKA I BIOLOGIA SYSTEMÓW?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów:

  • ​biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • fizyka i astronomia,
  • informatyka,
  • język obcy,
  • język polski,
  • matematyka.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Bioinformatyka i biologia systemów - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując bioinformatykę i biologię systemów

Program studiów i przedmioty

W ramach studiów będziesz rozwijać umiejętności w zakresie zarządzania danymi biologicznymi, oprogramowania bioinformatycznego, medycyny molekularnej, technologii systemów wirtualnej rzeczywistości i genomiki porównawczej.

Weź od uwagę, że jest to kierunek stosunkowo nowy, łączący w sobie dwie niezwykle prężnie rozwijające się dziedziny nauki, których absolwenci są poszukiwani na rynkach europejskich i światowych.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem kierunku, masz zdolności w kierunku matematyczno-przyrodnicznym, a Twoją mocną strona jest informatyka i chciałbyś zapoznać się z programowaniem, to jest to kierunek, który wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • podstaw modelowania matematycznego i komputerowego układów biomolekularnych, ich dynamiki oraz symulacji wybranych procesów regulacyjnych,
  • struktur przestrzennych biomolekułów,
  • informatyki dla rozwiązywania problemów biologicznych,
  • podstawową angielską nomenklaturą biologiczną i bioinformatyczną,
  • biologii obliczeniowej.​

Jak wyglądają studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek bioinformatyka i biologia systemów obecnie jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze uczelni.

 

Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Powyższe studia będą realizować program z obszaru nauk matematycznych, informatycznych i biologicznych, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wykształcenie.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku bioinformatyka i biologia systemów będziesz miał możliwość uczęszczania na wiele ciekawych i rozwijających zajęć, między innymi takich jak:

 

  • matematyka dyskretna
  • wstęp do biologii
  • obliczenia naukowe
  • statystyczna analiza danych

 

Ponadto, zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat chemii organicznej i nieorganicznej oraz dowiesz się jak funkcjonują układy molekularne i biomolekularne. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku bioinformatyka i biologia systemów zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, poznasz metody projektowania, programowania i analizowania algorytmów.

Co więcej, dowiesz się jak przeprowadzać specjalistyczne obliczenia naukowe i nauczysz się technik wykorzystywanych przy statystycznej analizie danych. Studenci rozwiną również kompetencje językowe, co zwiększy ich szanse na międzynarodową karierę.

 

4. Dla kogo ten kierunek

To wyjątkowy makrokierunek o charakterze interdyscyplinarnym. Łączy w sobie zajęcia z zakresu biologii, chemii, matematyki i informatyki. Jeżeli zatem interesujesz się tymi zagadnieniami i chciałbyś energicznym krokiem wejść w nowoczesny rynek technologiczny, nie tylko w Polsce ale i za granicą, to kierunek dla Ciebie!

 

5. Gdzie studiować bioinformatykęi i biologię systemów

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek bionformatyka i biologia systemów:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek bioinformatyka i biologia systemów można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. W przypadku studiów drugiego stopnia nauka będzie trwała dwa lata, czyli cztery semestry i zakończy się uzyskaniem tytułu magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku bioinformatyka i biologia systemów

Absolwent kierunku biofizyka znajdzie zatrudnienie w:
  • specjalista w zakresie metod bioinformatycznych,
  • pracownik firm farmaceutycznych,
  • pracownik firm zajmujących się diagnostyka medyczną.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Bioinformatyka i biologia systemów studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Bioinformatyka i biologia systemów studia I stopnia

Bioinformatyka i biologia systemów studia II stopnia

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Bioinformatyka i biologia systemów

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Kopernika 26, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20ignatianum https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0b0ba-akademia-ignatianum.jpg Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
  • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
  • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • ul. Ostrowskiego 22, 53-238 Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych

Komentarze (0)