Bezpieczeństwo wodne studia - kierunek studiów

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się usłyszeć – z żywiołami nie ma żartów. Wiedzą o tym wszyscy, którzy wiążą swoją pracę lub służbę z ich „oswajaniem”. Obok strażaków, oczywistych przodowników w tej dziedzinie, funkcjonują wodniacy, czyli osoby, które o „mokrej robocie” wiedzą wszystko. Co to takie rozeznanie oznacza w praktyce? Środowisko wodne to przestrzeń istotna dla wielu zawodów, a każdy z nich wymaga bezpiecznego podejścia do wykonywania codziennych obowiązków. Ratownicy wodni, osoby odpowiedzialne za planowanie inwestycji, przedsiębiorcy związani z turystyką wodną, sportem i rekreacją lub gospodarką wodną – ich praca wymaga przyswojenia wiedzy specjalistycznej i wykorzystania i jej wykorzystywania. Bezpieczeństwo wodne to kierunek na pograniczu praktyki ratowniczej, technologii, geografii, prawa i gospodarki.
Jeśli woda to Twój żywioł, ale nigdy nie przeszło Ci przez myśl, by zostać pływakiem – wolisz bowiem wykazywać się rozumieniem pewnych zasad i schematów oraz wykorzystywać wnioski z pożytkiem dla społeczeństwa, jesteś odważny i masz w sobie predyspozycje do bycia ratownikiem i chciałbyś zdobyć patent ratowniczy, ale w temat bezpieczeństwa wodnego chcesz wgryźć się znacznie mniej powierzchownie – jesteś kreatywny, przedsiębiorczy i rozważasz związanie swojej kariery z branżą turystyczną, sportową lub gospodarczą, studia na kierunku bezpieczeństwo wodne mogą się okazać tym, czego szukasz.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By w sposób kompetentny pełnić rolę ratownika, edukatora poszerzającego świadomość społeczną i kreatywnego przedsiębiorcy, rozumiejącego specyfikę środowiska wodnego i potrzeby branży turystycznej oraz sportowej, staniesz przed koniecznością przyswojenia wiedzy z wielu różnych dziedzin. Jakich? Przede wszystkim przejdziesz praktyczny kurs kwalifikowanej pomocy medycznej z uwzględnieniem specyfiki akcji ratowniczych przeprowadzanych w wodzie i na terenach położonych w jej pobliżu. Dowiesz się, w jaki sposób przekazywać swoją wiedzę, by skutecznie kształtować świadomość odbiorców, zwłaszcza dzieci i młodzieży, z którymi nauczysz się pracować. Zorientujesz się formach i możliwościach organizowania turystyki wodnej, rekreacji na terenach zlokalizowanych w środowisku wodnym. Będziesz przygotowany do szacowania zagrożeń, monitorowania środowiska i zarządzania bezpieczeństwem w inwestycjach gospodarki wodnej. Nauczysz się korzystać z nowoczesnego sprzętu przydatnego w ratownictwie wodnym, tj. echosonda czy centrum symulacji ratowniczej. 
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku bezpieczeństwo wodne? Zostaniesz profesjonalnie przygotowany do zawodu ratownika – zarówno od strony merytorycznej, technicznej, jak i psychologicznej. Będziesz mógł podjąć pracę w jednostkach WOPR, w parkach wodnych, kąpieliskach – jako koordynator, starszy ratownik lub operator jednostek ratowniczych. Jeśli stawiasz na przedsiębiorczość i kreatywność, będziesz mógł pomyśleć o własnej działalności gospodarczej związanej z turystyką wodną lub sportami wodnymi oraz rozpocząć pracę instruktor sportów wodnych lub przewodnik turystyki wodnej w już istniejących ośrodkach. Z powodzeniem sprawdzisz się również w roli nauczyciela pierwszej pomocy, analityka zagrożeń i osoby odpowiedzialnej za monitoring środowiska wodnego oraz zarządzanie bezpieczeństwem wodnym w inwestycjach gospodarczych. 

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując bezpieczeństwo wodne?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • udzielania kwalifikowanej pomocy medycznej
 • monitorowania środowiska wodnego i zarządzania bezpieczeństwem wodnym w inwestycjach gospodarczych
 • specyfiki akcji ratowniczych przeprowadzanych w wodzie i na terenach położonych w jej pobliżu
 • szacowania zagrożeń
 • umiejętnego korzystania z nowoczesnego sprzętu przydatnego w kontrolowaniu bezpieczeństwa wodnego, np. echosond czy centrów symulacji ratowniczej
 • pracy z dziećmi i młodzieży oraz sposobów efektywnego przekazywania wiedzy na temat bezpieczeństwa wodnego
 • form  i możliwości organizowania turystyki i rekreacji w środowisku wodnym
 • wykorzystywania możliwości środowiska wodnego w inicjatywach biznesowych

 

Gdzie będziesz pracował po kierunku bezpieczeństwo wodne?

Absolwent kierunku bezpieczeństwo wodne znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • wykwalifikowany ratownik wodny
 • koordynator kąpielisk wodnych
 • operator jednostek ratowniczych
 • trener personalny
 • instruktor sportów wodnych
 • przewodnik turystyki wodnej
 • nauczyciel w zakresie bezpieczeństwa wodnego
 • audytor obszarów wodnych
 • analityk zagrożeń
 • samodzielny przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą związaną z użytkowaniem terenów wodnych 
Przy rekrutacji na bezpieczeństwo wodne na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: jeden przedmiot do wyboru spośród: geografia, język polski, matematyka, informatyka; jeden przedmiot do wyboru spośród: wiedza o społeczeństwie, fizyka, język obcy nowożytny, geografia, informatyka; jeden przedmiot do wyboru spośród: chemia, historia, filozofia, biologia, język obcy nowożytny.

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku BEZPIECZEŃSTWO WODNE

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Bezpieczeństwo wodne

BEZPIECZEŃSTWO WODNE - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Szczeciński

Kierunek bezpieczeŃstwo wodne prowadzony jest przez:

Wydział Nauk o Ziemi

Zobacz inne kierunki Ochrona i bezpieczeństwo

Komentarze (0)