Gastronomia i sztuka kulinarna

Gastronomia i sztuka kulinarna

gastronomia i sztuka kulinarna studia

Gastronomia i sztuka kulinarna studia - kierunek studiów

Jeśli spędzasz dużo czasu w kuchni, lubisz gotować, eksperymentować, wymyślać nowe dania, piec i jedzenie jest dla Ciebie bardzo istotną wartością w życiu, i chciałbyś mu się poświęcić, marzysz o własnej restauracji w przyszłości, kierunek gastronomia i sztuka kulinarna jest kierunkiem idealnym dla Ciebie. Gastronomia jest branżą, w której zapotrzebowanie na wykwalifikowanny personel nie maleje, a z dnia na dzień rośnie, ponieważ otwierane są coraz to nowe obiekty gastronomiczne. Dlaczego, jako absolwenta tego kierunku, będzie Cię odznaczać uniwersalność? Kierunek ten jest powiązany ściśle z naukami takimi jak historia, sztuka, geografia, technologia żywności, rolnictwo, ogrodnictwo czy towaroznawstwo, więc zasób wiedzy, jaką będziesz dysponował jako absolwent jest imponujący. Zanim jednak staniesz się absolwentem, jesteś kandydatem i powinieneś wykazywać zainteresowanie widzą z zakresu chemii organicznej, biochemii czy fizyki, ponieważ tematyka ta jest podstawą nauczania modłułów kierunkowych. Powinieneś być również zainteresowany turystyczną i gastronomiczną geografią świata.

Jako student tego kierunku zostaniesz na pewno zapoznany z tajnikami każdego rodzaju kuchni, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni regionalnej i tradycyjnej. Nauczysz się zasad prowadzenia dobrej restauracji, przyrządzać i serwować rozmaite dania oraz w jaki sposób zorganizować profesjonalną kuchnię. Zapoznasz się także z wiedzą na temat chemicznego składu produktów żywnościowych i zasadami żywienia człowieka.

 


Wiedza, którą zdobędziesz, studiując gastronomię i sztukę kulinarną


Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • zasad racjonalnego żywienia człowieka
 • prowadzenia placówki gastronomicznej
 • zarządzania zasobami ludzkimi
 • przyrządzania mnóstwa różnych dań
 • towaroznawstwa

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku gastronomia i sztuka kulinarna


Absolwent kierunku gastronomia i sztuka kulinarna znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • szef kuchni
 • kucharz
 • właściciel restauracji
 • dyrektor/kierownik placówki gastronomicznej
 • kelner
 • barman

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na gastronomię i sztukę kulinarną, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, język obcy nowożytny, język polski, matematyka.

 

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku GASTRONOMIA I SZTUKA KULINARNA

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Gastronomia i sztuka kulinarna

GASTRONOMIA I SZTUKA KULINARNA - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Zobacz inne kierunki Gastronomia i hotelarstwo

Komentarze (0)