kognitywistyka studia

Kognitywistyka studia - kierunek studiów

Kognitywistyka to nauka zajmująca się obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu, w szczególności ich modelowaniem. Jest nauką interdyscyplinarną, czerpiącą wiedzę z wielu dyscyplin, takich jak: psychologia, neurobiologia czy sztuczna inteligencja. Jako nauka jest to stosunkowa nowa dziedzina, ukształtowana w połowie XX wieku, najszybciej rozwijająca się w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na coraz szersze zainteresowanie tą nauką Kognitywistyka może być świetnym kierunkiem dla osób, których ciekawi percepcja, rozumowanie oraz pamięć człowieka oraz wpływ tych aspektów na społeczeństwo.

Obecnie coraz więcej dyscyplin posiada swoją kognitywistyczną odmianę, co stwarza duże możliwości dla absolwentów tego kierunku. Na świecie istnieje stowarzyszenie Cognitive Science Society, które zrzesza kognitywistów na całym świecie. W Polsce jego mniejszym odpowiednikiem jest Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne. Kognitywistyka jest nauką o charakterze interdyscyplinarnym, jednak nacisk będzie kładziony głównie na badania nad znakiem i językiem jako środkami poznania i procesami poznawczymi oraz na sztucznej inteligencji. Dzięki takiej wiedzy będziesz w stanie rozwiązać zagadki umysłu, poznasz funkcjonowania mózgu oraz nauczysz się tworzyć programy sztucznej inteligencji. Jedno jest pewne – na tych studiach na pewno nie będziesz się nudzić, a dodatkowo zainwestujesz w swój rozwój personalny, który umożliwi Ci podjęcie ciekawej pracy w zawodzie.

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent Kognitywistyki? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w jednostkach naukowo-badawczych, firmach z sektora IT jako analityk, projektant interfejsów użytkownika, webmaster lub jako specjalista od Public Relations dzięki wiedzy z filozofii, psychologii i informatyki, która pomaga w podejmowaniu działań marketingowych. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to Kognitywistyka może być świetnym początkiem Twojej kariery zawodowej.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując kognitywistykę

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • nauk kognitywnych w systemie nauk humanistycznych, społecznych, jak również przyrodniczych i ścisłych wraz z ich specyfiką przedmiotową i metodologiczną - podstawową terminologię innych dyscyplin składowych nauk o poznaniu w perspektywie złożoności i zmienności języka naukowego i potocznego,
  • terminologii kognitywistycznej w języku angielskim oraz uporządkowanej wiedzy dotyczącej źródeł kognitywistyki,
  • wiedzy o interdyscyplinarnych poglądach kognitywistycznych w sferze nauki, kultury i gospodarki,
  • filozofii, logiki, psychologii, neurofizjologii, językoznawstwa, nauk o sztucznych systemach inteligentnych - uporządkowanej wiedzy szczegółowej z zakresu jednego z wybranych bloków tematycznych,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku kognitywistyka

Absolwent kierunku kognitywistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • specjalista do spraw public relations,
  • pracownik w firmach z sektora IT,
  • analityk,
  • projektant interfejsów użytkownika,
  • webmaster.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na kognitywistykę, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy, matematyka, biologia, chemia, fizyka z astronomią, informatyka, WOS.

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku KOGNITYWISTYKA

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Kognitywistyka

KOGNITYWISTYKA - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jagielloński

Kierunek kognitywistyka prowadzony jest przez:

Wydział Filozoficzny UJ

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Kierunek kognitywistyka prowadzony jest przez:

Wydział Humanistyczny

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Kierunek kognitywistyka prowadzony jest przez:

Wydział Nauk Społecznych UŚ

Uniwersytet Warszawski

Kierunek kognitywistyka prowadzony jest przez:

Wydział Filozofii i Socjologii UW

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Kierunek kognitywistyka prowadzony jest przez:

Wydział Filozofii KUL

Popularne artykuły dla kierunku KOGNITYWISTYKA w dziale uczelnia

Zobacz inne kierunki Humanistyczne

Komentarze (1)

mipop@freenet.de odpowiedz

to jest chyba prowokacja !!! w spisie polskich Uczelni z prawej strony nie ma Uczelni w Bialymstoku a jest ich tam co najmniej cztery. Taka nieuzasadniona i krzywdzaca selekcja nie przystoi KUL - owi !!!