Studia Poznań

Studia Poznań

studia poznań

Studia w Poznaniu

Jeśli znasz takie pojęcia jak szneka, pyry, chapać czy bamber, to może oznaczać, ze w Twoich żyłach płynie wielkopolska krew rodem z Poznania i może warto byłoby hejbnąć się (tzn. zdecydować się na…) na studia w poznańskich progach. Byłaby to bardzo dobra okazja, by przyjrzeć się miejskim koziołkom, które codziennie o 12:00 bodą się na wieży Ratusza. Owe koziołki to zgodnie z historią miasta – urządzenie błazeńskie mistrza Bartłomieja z Gubina, wynik niefortunnego przypalenia mięsa szykowanego dla burmistrza, to integralna część urzędniczego zegara i symbol miasta. Poznań, jak widać, to miasto lekkiego nastroju i konkretnego temperamentu. Poznaniacy postrzegani są jako bardzo zaborczy, „bodący się”, obliczeni, a jednocześnie przypisuje się im cechy takie, jak: zmysł praktyczny, pragmatyzm, pracowitość, punktualność, oszczędność i gospodarność oraz, o co trudno w naszym kraju, poszanowanie prawa. Cechy mieszkańców przekładają się na rytm życia miasta i jego organizację. Poznańskie tramwaje rzadko kiedy się spóźniają, a kierowcy raczej nie przejeżdżają na żółtym świetle. Porządek musi być – w końcu Poznań to miasto o niemieckich korzeniach pozaborowych.

Poznań, podobnie jak Kraków, to miasto historii, wiele dzielnic uznano za pomnik historii, kamieniczki bogatych mieszczan przypominają o tradycjach kupieckich, a odnawiane przestrzenie pofabryczne, podobnie jak w Łodzi, przeżywają swoje drugie życie, służąc mieszkańcom i turystom jako ważne miejsce łączące styl konsumpcyjny, zamiłowanie do zakupów z wysoką sztuką, nad którą mecenat sprawuje Grażyna Kulczyk. Przedsiębiorcza postawa, innowacyjne podejście do gospodarki i stałe rozbudowywanie międzynarodowych relacji biznesowych wpływa korzystnie na życie mieszkańców i studentów – Poznań to bogate miasto, oferujące przyszłym absolwentom sporo możliwości. Pod koniec 2012 r. w Poznaniu zarejestrowanych było 102 513 podmiotów gospodarczych. 3099 z nich to spółki handlowe z udziałem kapitału zagranicznego. W powiecie poznańskim działało kolejne 50 810 firm z czego 947 to podmioty zagraniczne – każda z tych firm to Wasz potencjalny pracodawca. Miasto, wspierając studentów, rokrocznie organizuje programy stypendialne, nagradzając nie tylko najzdolniejszych młodych naukowców, ale również artystów – jak się trochę postaracie, to możecie otrzymać stypendium dla młodych twórców i badaczy, czy też stypendium dla laureatów i finalistów olimpiad. Miasto nagradza również absolwentów, których prace dyplomowe zostają uznane za ważne i mądre. Czyż nie warto wybrać się na studia do Poznania?

 


studia w poznaniu - uczelnie wyższeUczelnie w Poznaniu

Poznań jest ważnym ośrodkiem akademickim przez ilość funkcjonujących tu uczelni oraz ilość placówek naukowo-badawczych Polskiej Akademii Nauk – aż 18 w rejonie. Miasto może pochwalić się prężnie działającym Uniwersytetem Adama Mickiewicza, o którego absolwentach często możemy usłyszeć w telewizji, kiedy wypowiadają się w roli ekspertów w codziennych wiadomościach. Działa tu 8 uczelni publicznych, w tym aż 5 uniwersytetów, oraz 20 szkół niepublicznych, w tym nietypowy wydział School of Forms, nagradzany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wydział zamiejscowy Uniwersytetu SWPS, kształcący przyszłych designerów życia codziennego. Sprawdźcie, jakie jeszcze uczelnie otwierają swe progi dla Was!

 

 


Czytaj więcej: Studia w Poznaniu - uczelnie w Poznaniu


studia w poznaniu - kierunki studiów

Kierunki studiów w Poznaniu

Anglistyka o specjalności południowoafrykańskiej lub celtyckiej? Optyka okularowa? Medycyna roślin? Techniczne zastosowania internetu? A może energetyka jądrowa? Wymarzyliście sobie nietypowy kierunek studiów o wdzięcznej nazwie i zupełnie innych podstawach kształcenia niż typowa filologia, czy matematyka? Jeśli tak, to Wasz wybór powinien paść na Poznań. To, że Poznań myśli innowacyjnie, to nie tylko czcze gadanie. Tutaj bez problemu znajdzie się miejsce na nowy sposób myślenia i działania, a to oczywiście przekłada się na proponowane przyszłym studentom kierunki kształcenia i oryginalne dyplomy absolwentów. Sprawdźcie, jakie propozycje przygotowały dla Was poznańskie uczelnie.

 

 


Czytaj więcej: Studia w Pozaniu - kierunki studiów w Poznaniu


studia w poznaniu - gdzie mieszkaćGdzie mieszkać podczas studiów w Poznaniu?

Oczywiście w Poznaniu, jak w każdym dużym mieście, możesz wynająć mieszkanie – kawalerkę lub większe, w którym zamieszkasz z innymi studentami. Możesz się również starać o miejsce w jednym z kilkunastu akademików. Wszystko zależy od zasobności Twojego portfela, bądź szczęścia – akademiki poznańskie są dość mocno oblegane i nie każdemu studentowi dana jest możliwość poznania życia istnie akademickiego, z codziennymi imprezami na korytarzu i bałaganem we wspólnej kuchni. Ceny akademików wahają się od 300 zł do 580. Sprawdź mapę akademicką Poznania, by oszacować, w której dzielnicy miasta powinieneś szukać odpowiedniego miejsca do zamieszkania!

 

 


Czytaj więcej: Studiaw Poznaniu - gdzie mieszkać podczas studiów


studia w poznaniu - komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Poznaniu

W Poznaniu krąży 20 linii tramwajowych, uzupełnianych przez 53 linie autobusowe normalne i aż 46 linii podmiejskich oraz 1 pospieszna. Po nocnych balangach możecie wrócić do domu jedną z 20 linii nocnych, kursujących co 30 minut (w większości miast autobusy nocne kursują co godzinę!). Rozkład jazdy komunikacji miejskiej świadczy o przyjaznym nastawieniu urzędników miejskich do studentów. Oczywiście miejskie trasy rowerowe są wciąż rozbudowywane, co ciekawe, Poznań leży na europejskiej sieci szlaków rowerowych EuroVelo, przebiega tędy trasa z Gdańska do Puli nad Morzem Adriatyckim – więc jeśli Poznań pod jakimś względem Wam się nie spodoba, to zawsze możecie wsiąść na rower i uciec nad któreś morze! Czy koszty transportu w Poznaniu różnią się od innych miast? Sprawdźcie!


 

Czytaj więcej: Studia w Pozaniu - komunikacja miejska w Poznaniu


studia w poznaniu - sport

Sport w Poznaniu

W 2012 roku Poznań rozsławiony został dzięki funkcji miasta-gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Do dziś Poznaniacy wspominają odwiedziny Cristiano Ronaldo. Liczne parki i jeziora sprzyjają aktywności sportowej mieszkańców. Dzięki położeniu miasta na terenie Pojezierza Wielkopolskiego nad Wartą, możliwe jest urządzanie takich imprez sportowych jak mistrzostwa w smoczych łodziach. Można tu żeglować, tańczyć, jeździć na łyżwach, nurkować, czy wziąć udział w zawodach ANTYgrawitacji, czyli zawodach wspinaczki ekstremalnej. Akademicki Związek Sportowy organizuje co roku Mistrzostwa Studentów Pierwszego Roku – może i Wy dołączycie do grupy zawodników?

 

 


Czytaj więcej: Studia w Poznaniu - sport


studia w poznaniu - czas wolny

Czas wolny po studiach w Poznaniu

Liczne muzea, teatry, kina, filharmonie, opery, festiwale i imprezy cykliczne czekają na spragnionych kulturalnych doświadczeń odbiorców. Poznań tętni życiem artystyczno-estradowym. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta zachęca do odbioru sztuk teatralnych w przestrzeni miasta – sceny tworzone są przy kamienicach, na rynku, czy przy jeziorze maltańskim; sztuka uczestnicząca to dobre określenie rozwoju kulturalnego Poznania. W Drukarni Concordia powstało pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności, a w kompleksie budynków zwanych Rozbrat mieści się centrum kultury alternatywnej, niezależnej – miejsce spotkań aktywistów Federacji Anarchistycznej, grup Rytmy Oporu, Jedzenie Zamiast Bomb. Organizują oni liczne koncerty, dyskusje i spotkania z działaczami społecznymi (w tym protesty społeczne), zajmują się produkcją koszulek i gadżetów, tzw. Kolektyw Rozbrat. Warto przyjrzeć się ich inicjatywom, np. przez uczestniczenie w organizowanym festiwalu DIY – Do it yourself. Ludzie Rozbratu tworzą tzw. skłot, przypominający wolnościową komunę, której mieszkańcy organizują sobie wspólne życie. Jest to niezwykle ciekawe zjawisko na szeroką skalę, któremu warto przyjrzeć się, studiując w Poznaniu.


Czytaj więcej: Studia w Poznaniu - czas wolny


studia w poznaniu - praktyki studenckiePraktyki w Poznaniu

Władze miasta niezwykle cenią sobie studentów i absolwentów tutejszych uczelni, dlatego też projektują i realizują szereg działań wspomagających praktyki studenckie. I tak na przykład będąc studentem poznańskiej uczelni możecie starać się o stypendia stażowe na praktyki u pracodawców, którzy zaliczani są do grupy innowacyjnych inwestorów. Rokrocznie organizowane są przez Urząd Miasta programy stażowe, na które warto się zgłosić, by zdobyć umiejętności i doświadczenie zawodowe. W ramach stażu, studenci i absolwenci mogą skorzystać z oferty szkoleń internetowych, mających podnieść kwalifikacje przyszłych pracowników. Czyż nie warto studiować w Poznaniu?

 

 


Czytaj więcej: Studia w Poznaniu - praktyki


studia w poznaniu - praca po studiach

Praca w Poznaniu

Sytuację na rynku pracy w Poznaniu można określić jako bardzo dobrą. Poznań wspiera młodych przedsiębiorców, mających własny pomysł na biznes, realizowany jest program „Pierwszy Krok we Własny Biznes”. Powołany w 2012 roku Ośrodek Doradczo-Szkoleniowy Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa ma wspierać młodych w wejściu na rynek pracy, jak i w zakładaniu własnej działalności. Funkcjonuje tu również Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, które wspiera poszukujących pracy w procesach rekrutacji, wyszukiwania odpowiednich ofert, a takich nie brakuje. Obserwatorium Gospodarki i Rynku Pracy Aglomeracji Poznańskiej zbiera potrzebne dane od pracodawców dla potencjalnych pracowników, które wykorzystywane są w celu ułatwienia znalezienia pracy. 

 


Czytaj więcej: Studia w Poznaniu - praca po studiach

 

 

 

 

autor Olga Hucko

Komentarze (0)