Studia muzyczne Warszawa

Studia muzyczne Warszawa

Studia muzyczne Warszawa

Największy wybór studiów

muzycznych w Warszawie

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

13.04.2024

Studia muzyczne Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Studia muzyczne w Warszawie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 6 lat. 

Studia muzyczne Warszawa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia muzyczne w Warszawie rozpocznie się 6 czerwca 2024 r. i potrwa do 10 lipca 2024 r. | terminy rekrutacji >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia muzyczne w Warszawie w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, historia sztuki, biologia, historia, matematyka, fizyka. W postępowaniu kwalifikacyjnym najważniejsze są jednak egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia muzyczne w Warszawie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Dyrygentura stacjonarne I stopnia, II stopnia
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Instrumentalistyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Jazz i muzyka estradowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Kompozycja i teoria muzyki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzyka kościelna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzykologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Reżyseria dźwięku stacjonarne I stopnia, II stopnia
Taniec stacjonarne I stopnia, II stopnia
Wokalistyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie są muzyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Kierunki muzyczne:

MUZYKOLOGIA

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki muzyczne w Warszawie

SORTOWANIE:

Studia muzyczne w Warszawie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Zobacz, co wybierają inni

Rekrutacja na studia muzyczne 2024/2025

Aby dostać się na Uniwersytet Muzyczny musicie przejść dosyć ciężki proces rekrutacyjny. Dobrze zdana matura na przykład z historii muzyki może Was nieco przybliżyć do sukcesu. Ważne są takie przedmioty jak język polski, język obcy oraz matematyka czy historia.

Oprócz konkursu świadectw liczą się umiejętności muzyczne i dyplomy ukończenia szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia. Uniwersytet Muzyczny przyjmuje kandydatów potrafiących grać na wybranych instrumentach!

Jeśli macie szczęście i dzięki swej ciężkiej pracy zostaliście laureatami czy finalistami olimpiad artystycznych szczebla centralnego to zostaniecie zwolnieni z postępowania kwalifikacyjnego - ale tylko z tych przedmiotów, których ów olimpiada dotyczyła.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile osób na miejsce na studia muzyczne w Warszawie

Studia muzyczne w Warszawie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Muzyczny na wokalistykę ubiegało się ponad 5 kandydatów na jedno miejsce, a na instrumentalistykę było to niemal 2 kandydatów. W przypadku kierunków: taniec, jazz i muzyka estradowa oraz reżyseria dźwięku, o przyjęcie starały się ponad 3 osoby na jedno miejsce. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia muzyczne w Warszawie

Studia muzyczne w Warszawie to obszar kształcenia charakteryzujący się dużą różnorodnością. W obszarze tym odnaleźć można kierunki umożliwiające zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie warsztatu kompozytorskiego, opanowanie warsztatu dyrygenckiego, czy też pozwalające na wszechstronny rozwój instrumentalistów w zakresie gry solowej, kameralnej, współpracy z wokalistami, czy przygotowania pedagogicznego.

Najpopularniejsze kierunki muzyczne w Warszawie: instrumentalistyka, dyrygentura, jazz i muzyka estradowa, wokalistyka, reżyseria dźwięku, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.

Współczesne studia muzyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach muzycznych

Absolwenci studiów muzycznych pracują między innymi jako kompozytorzy, dyrygenci, instrumentaliści, aktorzy, choreografowie, nauczyciele, realizatorzy dźwięku.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Warszawie na popularnych stanowiskach związanych z wykształceniem muzycznym wahają się od 3800 zł do 6600 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Typ studiów

Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie to jedyna tego typu uczelnia oferująca studia muzyczne w klasycznym ich rozumieniu, a do tego pod patronatem jednego z najważniejszych twórców muzyki klasycznej w Polsce - samego Fryderyka Chopina! Uczelnia ta wskazuje na bardzo silne związki z przeszłością muzyki i kultury, docenia dziedzictwo, jakie pozostawili nam sławetni Polacy w dźwiękach, zapisach, dialogach. Poszanowania oraz umiejętnego wykorzystywania naszej historii uczą wykładowcy tejże uczelni swoich podopiecznych.

Studia muzyczne w Warszawie to wyjątkowego rodzaju przygoda ze względu na burzliwą przeszłość muzyki polskiej, jak i burzliwą historię samego miasta. Uczelnia sama o sobie pisze, że jest otwarta na wszystkie “wichry świata” przez wzgląd na swoje położenie w mieście stołecznym.

Uniwersytet ten łączy różne środowiska, kształtuje się w obliczu konfrontacji z najróżniejszymi osiągnięciami sztuki wykonawczej. Wciąż przenikają doń liczne idee i nurty, które pozostawiają tu swój ślad i wspólnie z kadrą i studentami tworzą Uniwersytet Muzyczny każdego dnia. To placówka stricte artystyczna, którą nawet i trudno opisać. Atmosfera tu panująca łączy podniosłość z ogromnego rodzaju otwartością na świat, na ludzi.

Muzyka jest tworem duszy ludzkiej, śpiewu wnętrza każdego z nas, tak liczna grupa muzyków-indywidualistów, skupiona w jednej przestrzeni, to wręcz bomba wybuchowa, która wybucha kolejnymi dziełami, sukcesami, a czasem i porażkami. Studia muzyczne w Warszawie z pewnością skłonią Was do refleksji i podjęcia ciężkiej, żmudnej pracy artystycznej, pracy niełatwej, wymagającej nie lada odwagi życia.

Praca ta, prawdziwym, czującym muzykom, rekompensuje wszystkie niedogodności życiowe. Dlatego jeśli tylko muzyka Wam w duszy nuci “idź tam, gdzie słyszysz śpiew”, to zbliżcie się do Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tu znajdziecie dla siebie światełko na drodze życia.

 

Studia muzyczne w Warszawie można podzielić na:

  • studia I stopnia (licencjackie);
  • studia II stopnia (magisterskie).

Studia muzyczne tworzą dość hermetyczną grupę kierunków. Osoby, które są szczególnie uzdolnione w tym obszarze, zaczną przygodę od kształcenia I stopnia. Trwają one trzy lata i są czasem zdobywania podstawowej wiedzy oraz rozwoju umiejętności. Studenci przygotowują się również do obrony pracy dyplomowej, która zagwarantuje im tytuł licencjata.

Studia muzyczne mogą być kontynuowane podczas kształcenia II stopnia, które trwa z kolei II lata. To również czas poszerzania kwalifikacji oraz rozwoju zawodowych umiejętności. Studenci przygotowują również kolejną, ważną pracę dyplomową. Jeśli jej obrona przebiegnie pomyślnie, otrzymają prestiżowy tytuł magistra i otworzą się przed nimi różnorodne drzwi zawodowego rozwoju.

 

 

Tryb studiów

Jeśli wybierasz studia muzyczne, będziesz mieć do wyboru również dwa tryby kształcenia:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

Studia stacjonarne cieszą się największą popularnością. Studenci zdobywają wtedy kwalifikacje w sposób regularny, bo zajęcia odbywają się na ogół od poniedziałku do piątku. Warto podkreślić, że w przypadku kształcenia na państwowej uczelni studenci unikną również opłat za czesne.

Studia muzyczne obfitują w szereg zajęć praktycznych, dlatego tylko jeden kierunek z tego obszaru można studiować w trybie niestacjonarnym. Jest nim wokalistyka.

Należy pamiętać, że studia niestacjonarne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne.

czytaj dalej studia w Warszawie

 

Czy studia muzyczne w Warszawie są trudne?

Studia muzyczne to przestrzeń kształcenia, zarezerwowana dla osób o konkretnych zdolnościach i jasno określonych planach na przyszłość. To studia, których nie można podjąć bez nabytych wcześniej umiejętności, mocnych podstaw teoretycznych i praktycznych, a także determinacji, ponieważ przepustką do studiowania są najczęściej egzaminy wstępne. Nie jest łatwo odpowiedzieć na postawione pytanie. Osoby niezwiązane z muzyką, które nie posiadają podstawowego czy średniego wykształcenia w tym obszarze powiedziałyby, że studia muzyczne w Warszawie są trudne. Osoby, które traktują studia jako kolejny etap rozwoju mogłoby udzielić innej odpowiedzi.

 

Kierunki studiów muzycznych w Warszawie:

Studia muzyczne zostały stworzone z myślą o osobach, które posiadają szczególne uzdolnienia właśnie z tym obszarem. Możesz mieć pewność, że lista kierunków jest całkiem długa, co oznacza, że na pewno znajdziesz coś, co w pełni spełni twoje oczekiwania.

Na liście kierunków muzycznych znalazły się bardzo tradycyjne propozycje takie jak wokalistyka czy dyrygentura. Muzyką możesz zajmować się również od strony bardziej teoretycznej. Osoby, które czują powołanie do pełnienia odpowiedzialnego zawodu nauczyciela, również dostaną taką szansę na studiach muzycznych.

 

Kierunki muzyczne w Warszawie - rekrutacja 2024/2025

  • dyrygentura;
  • edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej;
  • instrumentalistyka;
  • jazz i muzyka estradowa;
  • kompozycja i teoria muzyki;
  • muzyka kościelna;
  • muzykologia;
  • reżyseria dźwięku;
  • taniec.

czytaj dalej kierunki studiów w Warszawie

 

 

Gdzie studiować studia muzyczne w Warszawie?

Studia muzyczne pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: dyrygentury, gry na instrumencie, produkcji muzycznej, muzykologii czy kompozycji. Absolwenci studiów muzycznych odnajdują się w pracy w teatrach, filharmoniach, wytwórniach muzycznych, mediach, szkolnictwie muzycznym.

Studia muzyczne to dość hermetyczna grupa kierunków. W praktyce oznacza to, że kierunki z tego obszaru nie znajdują się w ofercie każdego dowolnie wybranego ośrodka akademickiego.

To również dość duży plus – dzięki temu możesz mieć pewność, że kształcić się będziesz na najlepszych ośrodkach akademickich, które w pełni są przygotowane do świadomej edukacji przyszłych muzyków.

Uczelnie w Warszawie, które mają w swojej ofercie studia muzyczne to Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina. Sprawdź, jak wygląda ich oferta dydaktyczna oraz programy nauczania – dzięki tej wiedzy będziesz wiedział, która z tych szkół wyższych lepiej spełni twoje intelektualne oczekiwania.

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

 

 

Jak wybrać studia zarządzanie w Warszawie, aby mieć dobrą pracę?

Studia muzyczne tworzą wąską grupę kierunków. Pewne jest to, że nie odnajdzie się na nich każdy absolwent szkoły średniej. Jeżeli wybierasz kształcenie w tym obszarze, to przede wszystkim powinieneś odpowiednio wcześnie zdefiniować, czym dla ciebie właściwie jest dobra praca. Studia muzyczne mogą ją oczywiście zapewnić, ale nie w kształcie, jaki dotyczy większości kierunków.

Studia muzyczne rozwijają bowiem unikalne umiejętności, dzięki którym rozwiniesz swoją artystyczną świadomość. Osoby na studiach muzycznych wierzą bowiem, że ich praca będzie miała przede wszystkim charakter twórczy. Dotyczy to w szczególności kierunków takich jak wokalistyka, taniec czy jazz i muzyka estradowa. Najbardziej twórczy kierunek to jednak kompozycja.

Studia muzyczne wyposażają również studentów w rozbudowaną wiedzę teoretyczną, dzięki czemu ich absolwenci staną się jeszcze bardziej świadomymi twórcami, którzy będą wiedzieli jak wykorzystywać w swojej pracy różnorodne techniki lub polemizować z obowiązującymi teoriami.

Jeśli wybierasz studia muzyczne i zależy ci na dobrej pracy, zadbaj także o to, by nieustannie wzbogacać swój artystyczny dorobek i portfolio. Możesz brać udział w konkursach, warsztatach czy praktykach. Pamiętaj również o tym, by odpowiednio wcześnie określić swoje predyspozycje i zastanów się, co sprawia ci największą satysfakcję. Pamiętaj, że poszczególne kierunki studiów muzycznych znacznie różnią się od siebie. Czego innego nauczysz się na kierunku takim jak reżyseria dźwięku, a jeszcze inne kwalifikacje otrzymasz na przykład po ukończeniu studiów takich jak muzyka kościelna.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:

  • muzyk sesyjny;
  • instrumentalista w orkiestrze;
  • instrumentalista w zespole kameralnym;
  • śpiewak operowy;
  • wokalista jazzowy;
  • reżyser dźwięku;
  • realizator dźwięku
  • nauczyciel;
  • kompozytor;
  • dyrygent;
  • producent muzyczny itd.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Warszawie?

Co zrobić, aby wybrać uczelnię wyższą w Warszawie, która w pełni odzwierciedlać będzie twoje intelektualne potrzeby? To dość trudne zadanie – zwłaszcza dla maturzysty. Jak podjąć decyzję, skoro tak małą ma się wiedzę o realiach nauki i życia studenckiego?

Najważniejsze jest to, by takiego wyboru dokonać w oparciu o chłodną kalkulację bez kierowania się emocjami. Zastanów się odpowiednio wcześnie, czego oczekujesz od szkoły wyższej.

 

Prezentujemy garść porad, które sprawią, że być może twój wybór będzie łatwiejszy:

  • sprawdź, jak wyglądają programy kształcenia na wybranej uczelni;
  • czytaj opinie w Internecie;
  • weź udział w drzwiach otwartych uczelni.

Pamiętaj o tym, że uczelnie idealne nie istnieją. Możesz mieć jednak pewność, że większość uczelni w Warszawie cechują najwyższe standardy nauczania, dzięki czemu ich studenci otrzymują pakiet unikalnej wiedzy i umiejętności.

 

Czy studia muzyczne w Warszawie to studia z przyszłością?

Chciałoby się powiedzieć, że studia muzyczne w Warszawie to studia z przyszłością, jednak sprawa jest dość skomplikowana. Dlaczego? Posiadając wykształcenie muzyczne można poruszać się po niewielkim obszarze rynku zawodowego. Studia dostarczają umiejętności, które można wykorzystać tylko w jeden sposób i jednej, dość hermetycznej, przestrzeni. Poza tym, wiele kierunków kształci odtwórców, na dodatek w zakresie muzyki klasycznej i poważnej, której grono odbiorców nie należy do najliczniejszych. W stronę studiów muzycznych prowadzi pasja i zamiłowanie do muzyki, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że przyszłość po ukończeniu nauki może być, delikatnie mówiąc, niepewna. Potwierdzeniem tego jest fakt, że niemała część absolwentów, po pewnym czasie zmienia branżę i zajmuje się czymś, co gwarantuje większe bezpieczeństwo.

 

Czy warto iść na studia muzyczne w Warszawie?

Czy warto iść na studia? To pytanie zadaje sobie niemal każdy maturzysta. Styka się on bowiem z presją środowiska i dąży do tego, by spełnić oczekiwania najbliższych. Nim podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie do kształcenia wyższego, zastanów się, czego oczekujesz i czym chcesz zajmować się w przyszłości.

Studia muzyczne w Warszawie to dość zamknięta grupa kierunków. Jeśli je wybierasz, oznacza to, że zapewne dysponujesz już niemałym talentem (pamiętaj, że na większość kierunków czekają cię egzaminy wstępne). A zatem –skoro na co dzień towarzyszy ci talent, to czy nie warto bazować na nim i odpuścić sobie studia? Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna, ponieważ plusów kształcenia się na studiach muzycznych jest całkiem dużo!

To dzięki nim nie tylko rozwiniesz dodatkowo swój talent. Będziesz mógł go szlifować pod okiem doskonałych specjalistów. Oprócz tego otrzymasz gruntowne przygotowanie teoretyczne, które uczyni z ciebie bardzo świadomego muzyka czy tancerza.

Dodatkowo jeśli chciałbyś zajmować się w przyszłości dyrygenturą, edukacją czy reżyserią dźwięku, to jedynie studia muzyczne otworzą ci drzwi do rozwoju kariery! Zastanów się zatem odpowiednio wcześnie, jakie są twoje aspiracje i na ich podstawie podejmij decyzję, która będzie dla ciebie satysfakcjonująca!

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

 

Praca po studiach muzycznych

Ukończenie studiów muzycznych uprawnia Was do podjęcia pracy w szkole, w której to możecie uczyć muzyki, jak i wiedzy o sztuce i kulturze, a także do zatrudnienia się w Szkole Muzycznej I czy II stopnia w roli nauczyciela gry na danym instrumencie, jak i zajęć dodatkowych. Możecie również prowadzić własną działalność świadcząc usługi edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Studia muzyczne nie blokują w żadnym wypadku kariery naukowej, jeśli chcecie takową podążyć, to możecie po ukończonych studiach magisterskich wybrać się na studia doktoranckie i starać się o posadę wśród kadry profesorskiej na uczelniach wyższych. Instytucje państwowe, takie jak filharmonie, teatry muzyczne również co jakiś czas prowadzą nabór na wybrane stanowiska.

Jednak dość trudno jest się dostać do zespołu, trzeba się wykazywać niezwykłymi umiejętnościami oraz cierpliwością - nie są to miejsca zbyt dobrze opłacane. Jeśli ukończycie bardziej przedsiębiorczą specjalność, taką jak reżyseria dźwięku, to znacznie łatwiej będzie Wam znaleźć pracę w środowisku filmowym i telewizyjnym w roli reżysera dźwięku.

W Polsce działa kilka dużych firm dźwiękowych, które sobie świetnie radzą i niejednokrotnie współtworzą produkcje międzynarodowe. Kończąc kierunki związane ze śpiewem i aktorstwem możecie starać się o pracę w różnego rodzaju teatrach, jak i w filmie. Nic w tym przypadku nie stanie Wam na przeszkodzie. 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET MUZYCZNY STUDIA MUZYCZNE

Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina prowadzi studia muzyczne na kierunkach:

  • Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki – kierunek kompozycja i teoria muzyki, studia stacjonarne I i II stopnia
  • Wydział Dyrygentury Symfoniczno-Operowej – kierunek dyrygentura symfoniczno-operowa, studia stacjonarne I i II stopnia.
  • Wydział Instrumentalny - kierunek: instrumentalistyka, specjalności do wyboru: gra na fortepianie, gra na klawesynie, gra na organach, gra na skrzypcach, gra na altówce, gra na wiolonczeli, gra na kontrabasie, gra na flecie, gra na oboju, gra na klarnecie, gra na fagocie, gra na saksofonie, gra na trąbce, gra na rogu, gra na puzonie, gra na tubie, gra na perkusji, gra na harfie, gra na akordeonie, gra na gitarze - studia stacjonarne I i II stopnia.
  • Wydział Wokalno-Aktorski - kierunek: wokalistyka, specjalności do wyboru: śpiew solowy i aktorstwo, śpiew solowy, musical, śpiew solowy z językiem wykładowym angielskim – studia I i II stopnia
  • Wydział Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Rytmiki - kierunki: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej - specjalności: dyrygentura chóralna, wokalistyka chóralna – studia I i II stopnia
  • Wydział Reżyserii Dźwięku - kierunek: reżyseria dźwięku, specjalności: reżyseria dźwięku w filmie i telewizji, reżyseria muzyczna, reżyseria dźwięku w multimediach – studia I i II stopnia
  • Wydział Muzyki Kościelnej - kierunek: muzyka kościelna, specjalność: muzyka kościelna, organista, monodia liturgiczna, kantor-dyrygent – studia I i II stopnia
  • Wydział Tańca  -  kierunek: taniec, specjalność: taniec współczesny, pedagogika baletowa, choreografia – studia I i II stopnia
  • Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej  -  kierunek: jazz i muzyka estradowa, specjalność: jazz i world music, jazz – studia I i II stopnia
  • Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki (Filia w Białymstoku)  -  kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalność: prowadzenie zespołów muzycznych, muzyka kościelna, muzyka szkolnastudia – studia I stopnia 

dowiedz się więcej

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)