Politechnika Bydgoska

Politechnika Bydgoska

Politechnika Bydgoska

07.09.2021

Politechnika Bydgoska

Bydgoszcz jest miastem na terenie którego kandydaci na studia wyższe odnajdą cztery uczelnie publiczne, kształcące specjalistów niemal w każdej dziedzinie. Nauki przyrodnicze mają mocnego przedstawiciela w akademickim świcie w postaci Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Technologiczno-Przyrodnicza uczelnia publiczna składa się z siedmiu wydziałów na których realizowane są programy studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktoranckich i podyplomowych. Co roku starania o wykształcenie wyższe podejmuje w murach uczelni około 9 tysięcy studentów. Wszystkie wydziały PB mają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a 3 spośród nich także do nadawania stopnia doktora habilitowanego z możliwością przeprowadzania postępowania o nadanie tytułu naukowego profesora (Rolniczy, Mechaniczny, Hodowli i Biologii Zwierząt).

Konsekwentnie realizowany jest proces kształcenia nowoczesnych kadr inżynieryjno-technicznych poprzez uruchamianie nowych, poszukiwanych w regionie i kraju kierunków studiów, budowanie i rozszerzanie indywidualnego toku studiów, elastyczność procesu kształcenia. Studenci rozwijają swoją wiedzę oraz umiejętności poprzez uczestnictwo w programach MostAR i MOSTECH umożliwiających studentom odbywanie części studiów w innych uczelniach krajowych i zagranicznych.

Uczelnia współpracuje z miejscowymi przedsiębiorstwami oraz jest udziałowcem Bydgoskiego Parku Przemysłowego. Każdego roku jest organizatorem kilkudziesięciu konferencji naukowych. Bazą naukową Uniwersytetu jest również Regionalne Centrum Innowacyjności– kompleks jednostek informacyjnych i szkoleniowych, pełniących funkcję ośrodka pośredniczącego między sferą badawczą a przedsiębiorstwami. Działania Centrum ukierunkowana są na współpracę naukowców z przemysłem i przedsiębiorstwami z regionu kujawsko-pomorskiego, w celu praktycznego zastosowania rozwiązań proinnowacyjnych w działalności gospodarczej.

Jednak nie samą nauką żyje student. Wiedzą o tym doskonale Władze poszczególnych Wydziałów na których działają liczne koła naukowe. Bycie członkiem koła naukowego daje studentom możliwość uczestnictwa w licznych konferencjach, szkoleniach, wyjazdach i innych imprezach, mających na celu rozwój umiejętności profesjonalnych. Politechnika jest również partonem oraz organizatorem inicjatyw ukierunkowanych na lokalną społeczność. W ramach współpracy organizowany jest Bydgoski Festiwal Nauki. 

 

Rekrutacja na Politechnikę Bydgoską

Rekrutacja na Politechnikę Bydgoską rozpoczyna się wraz z ostatnimi egzaminami maturalnymi. Trwa ona do połowy lipca, a wyróżnić możemy jej trzy etapy.

Pierwszy z nich etap Rejestracji Kandydata, polega na założeniu w Internetowym Serwisie Rekrutacyjnym wirtualnego konta za pomocą którego kandydat zapisze się na studia wyższe. Konto to wymaga uzupełnienia podstawowych informacji takich jak: imiona i nazwisko, adres zamieszkania oraz pełną nazwę ukończonej szkoły ponadgimnazjalnej. Wygenerowanie konta, jest pierwszym okazem chęć podjęcia nauki na uczelni wyższej.

Krok drugi to uiszczenie opłaty rekrutacyjnej na konto uczelni. Każdy z kandydatów którzy założyli konto w Internetowym Serwisie Rekrutacyjnym otrzymuje indywidualny numer konta na który należy wpłacić opłatę rekrutacyjną. Opłata ta jest ustalana przez Władze Wydziału i może ona różnić się na poszczególnych kierunkach.

Etap trzeci to pierwszy osobisty kontakt z osobami zajmującymi się rekrutacją. Po wstępnej rekrutacji internetowej pojawia się lista osób zakwalifikowanych w pierwszym etapie rekrutacji. Aby status zmienił się z Kandydat na Student, należy w terminie wyznaczonym przez Władze Wydziału, zgłosić się do Komisji Rekrutacyjnej z kompletem dokumentów. Kompletna teczka kandydata powinna zawierać: kopię świadectwa dojrzałości, zdjęcia formatu dowodowego, kopie dowodu osobistego oraz podanie wydrukowane z Internetowego Serwisu Rekrutacyjnego.

Rekrutacja na Politechnię Bydgoską opiera się na wynikach maturalnych z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz do wyboru chemii, biologii, geografii, fizyki, a także informatyki. Każdy z tych przedmiotów przyporządkowany jest do jednej z grup. Pierwsza z nich to tak zwane przedmioty podstawowe, czyli takie które są niezbędne w procesie rekrutacji. Przedmioty te zdawane na poziomie rozszerzonym, zazwyczaj mają wyższą przelicznik rekrutacyjny, np. wyniki z matematyki rozszerzonej będzie mnożony przez 3, a otrzymany wynik będzie właściwą ilością punktów rekrutacyjnych.

Drugą grupą są przedmioty dodatkowe, czyli takie bez których możemy się ubiegać o status studenta. Zdawanie ich na egzaminie maturalnym nie jest koniecznością, ale dzięki nim kandydat zdobędzie kilka dodatkowych punktów.

 

Praca po studiach na Politechnice

Pozytywnie przeszedłeś cały etap rekrutacji na studia. Zdobyłeś wymarzony dyplom. W międzyczasie udało Ci się odbyć kilka interesujących praktyk oraz staży, dzięki czemu nie tylko posiadasz wiedzę, ale i umiejętności praktyczne. Co teraz? Co możesz robić jako absolwent kierunków przyrodniczych? Gdzie szukać zatrudnienia na terenie miasta?

Po ukończeniu studiów jesteś przygotowany do pracy na stanowiskach inżynierskich w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach zajmujących się przetwórstwem, kontrolą jakości, obrotem żywności oraz żywieniem człowieka na stanowisku: technologa, inżyniera d/s oceny jakościowej, normalizatora itp. np. w Zakładach Jutrzenka Holding S.A. w Bydgoszczy, Zakładach Tłuszczowych Kruszwica S.A., Rieber Foods Polska S.A. we Włocławku, Zakładach Produkcji Mleczarskiej Osowa w Bydgoszczy, Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Gniewkowie lub Sadkach, cukrowniach i in. Bydgoszcz i jego okolice to miejsce pracy w podmiotach gospodarczych świadczących usługi firmom prowadzącym prace poszukiwawcze i wydobywcze gazu łupkowego oraz w urzędach w sektorze gospodarki komunalnej oraz w urzędach i instytucjach związanych z tą branżą.

Jako absolwent budownictwa możesz pracować w przedsiębiorstwach wykonawczych, nadzorze budowlanym, wytwórniach betonu i elementów budowlanych, w przemyśle materiałów budowlanych oraz jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem i architekturą. Możesz też założyć własną firmę. Po ukończeniu studiów na kierunku ochrona środowiska będziesz przygotowany do pracy w laboratoriach badawczych i kontrolnych, instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska, przemyśle, rolnictwie, drobnej wytwórczości, placówkach służby zdrowia, administracji etc. np. w Inspektoratach Ochrony Środowiska, wydziałach ochrony środowiska w urzędach wojewódzkich, miejskich, gminnych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w charakterze technologów w oczyszczalniach ścieków, specjalistów ds. utylizacji odpadów medycznych, weterynaryjnych, rolniczych i komunalnych.

 

 

Komentarze (0)