Studia weterynaryjne Kraków

Studia weterynaryjne Kraków

Studia weterynaryjne Kraków

Największy wybór studiów

weterynaryjne w Krakowie

Odkryj kierunki weterynaryjne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia weterynaryjne Kraków 2024 | woj. małopolskie

Studia weterynaryjne w Krakowie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3,5 do 5,5 roku. 

Studia weterynaryjne Kraków
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia), od 5 do 5,5 roku (studia jednolite magisterskie)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia weterynaryjne w Krakowie w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia weterynaryjne w Krakowie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Psychologia i biologia zwierząt stacjonarne, niestacjonarne jednolite
Weterynaria stacjonarne jednolite
Zootechnika stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie są weterynaryjne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Kierunki weterynaryjne:

PSYCHOLOGIA I BIOLOGIA ZWIERZĄT

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Kierunki weterynaryjne:

WETERYNARIA
ZOOTECHNIKA

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki weterynaryjne w Krakowie

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia weterynaryjne 2024/2025

Aby dostać się na studia weterynaryjne w Krakowie, prowadzone na Uniwersytecie Rolniczym, należy podejść do konkursu świadectw z bardzo wysoko ocenioną maturą z biologii, chemii, a także języka obcego.

Nie lekceważcie poziomu rozszerzonego zdawanych egzaminów, bowiem najbardziej cenione są właśnie wyniki z egzaminów rozszerzonych. Zamiast chemii możecie również przygotować się do matury z fizyki, która jest równie mile widziana podczas konkursu rekrutacyjnego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia weterynaryjne w Krakowie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 63,7 punktu na weterynarię oraz 31,2 punktu na zootechnikę.

czytaj dalej progi punktowe na studia

 

Ile osób na miejsce na studia weterynaryjne w Krakowie

Studia weterynaryjne w Krakowie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie na weterynarię ubiegało się ponad 9 kandydatów na jedno miejsce, a na zootochnikę ponad 2 kandydatów.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia weterynaryjne w Krakowie?

Studia weterynaryjne prowadzone są na nielicznych uczelniach w Polsce. Możemy stwierdzić, że to dość elitarny kierunek, zarezerwowany dla osób o twardych nerwach i odważnych. Studia weterynaryjne same w sobie są trudną drogą do zdobycia tytułu lekarza weterynarii - wymagają nie dość, że cierpliwości, to jeszcze umiejętności manualnych i analitycznych.

Studia weterynaryjne w Krakowie prowadzone są we współpracy dwóch dużych uczelni państwowych - Uniwersytetu Rolniczego im. Hugo Kołłątaja oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Połączenie tych dwóch uczelni to wspaniałe rozwiązanie, dzięki temu adepci sztuki weterynaryjnej mają dostęp do wybitnych naukowców z ich dziedziny, a także zdobywają podwójny dyplom. Sprawdźcie również listę kierunków pokrewnych do weterynarii, a realizowanych w Krakowie.

 

Studia weterynaryjne w Krakowie możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia i jednolite (inżynierskie, jednolite magisterskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Kierunki weterynaryjne w Krakowie możesz studiować zarówno w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia (zootechnika), jak i w formie studiów jednolitych magisterskich (weterynaria).

Pierwszy stopień to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku, natomiast drugi stopień to studia magisterskie, które trwają półtora roku. Ukończenie studiów pierwszego stopnia równoznaczne jest z tytułem inżyniera, natomiast studia drugiego stopnia nadają Ci tytuł magistra inżyniera. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat i kończą się tytułem magistra.

Poszczególne kierunki studiów możesz realizować w trybie dziennym lub zaocznym. Kształcenie na studiach stacjonarnych odbywa się od poniedziałku do piątku, natomiast niestacjonarnie możesz studiować w weekendy. Wybierz formę kształcenia, która najbardziej Ci odpowiada.

czytaj dalej studia w Krakowie

 

Kierunki studiów weterynaryjnych w Krakowie

Do kategorii studiów weterynaryjnych w Krakowie zaliczyć możemy przede wszystkim weterynarię i zootechnikę. Techniczne, medyczne i stricte biologiczno-chemiczne ukierunkowania tego typu propozycji kształcenia sprawiają, że elastyczna sylwetka absolwentów umożliwia odnalezienie się w zwierzęcej rzeczywistości.

Krakowskie uczelnie oferują także szereg fascynujących specjalizacji, które umożliwiają poszerzenie wiedzy w najbardziej interesującym Cię zakresie. Odnajdziesz tutaj między innymi hodowlę zwierząt, żywienie i dietetykę zwierząt, bioinżynierię rozrodu zwierząt. Wszelkie specjalnościowe kwestie są częściowo nakreślane w trakcie kształcenia.

Zapoznaj się z wyjątkową ofertą edukacji w Krakowie. Pamiętaj także, że weterynarię i dziedziny jej pokrewne można realizować w niewielu Polskich miastach. Unikatowy kierunek przyciąga uwagę wielu zainteresowanych, natomiast progi punktowe są dość wysokie.

 

Kierunki weterynaryjne w Krakowie - rekrutacja 2024/2025

  • weterynaria
  • zootechnika

czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie

 

Gdzie studiować kierunki weterynaryjne w Krakowie?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: zoopsychologii, fizjologii różnych gatunków zwierząt, anatomii, genetykiAbsolwenci studiów weterynaryjnych znajdują zatrudnienie między innymi w gospodarstwach rolniczych i hodowlanych, przedsiębiorstwach hodowlanych, zakładach spółdzielczych, ośrodkach doradztwa rolniczego, instytucjach związanych z prewencją i profilaktyką zootechniczną, ogrodach zoologicznych, placówkach ochrony zwierząt.

Poszczególne kierunki weterynaryjne możesz realizować przede wszystkim na doskonale przystosowanym do tego, zarówno technicznie, jak i merytorycznie, Uniwersytecie Rolniczym. Weterynarię w formie jednolitej możesz studiować w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej, które działa we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt proponuje kształcenie w zakresie zootechniki, ale także innych pokrewnych jej kierunków, jak bioinżynieria zwierząt. Uczelnie proponują także szereg fascynujących specjalizacji, realizowanych we współpracy z przedsiębiorstwami i instytucjami, zainteresowanymi danymi usługami.

Uniwersytet Rolniczy odznacza się unikatowym charakterem kształcenia, a także wyspecjalizowaną kadrą akademicką, która z pasją realizuje opracowywane programy studiów. Zapoznaj się szczegółowo z propozycjami kształcenia, które znajdziesz na stronie internetowej krakowskiej uczelni.

 

Gdzie studiować kierunki weterynaryjne w Krakowie:

  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie


Kierunki medyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Krakowie

  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

czytaj dalej uczelnie publiczne w Krakowie

 

 

Jak wybrać studia weterynaryjne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?

Kształcenie się w zakresie kierunków weterynaryjnych nie jest częste, ponieważ niewiele polskich uczelni proponuje tego typu studia. Rynek pracy poszukuje specjalistów w zakresie weterynarii i zootechniki. Warto śledzić zachodzące na nim dynamicznie zmiany, które pozwolą uświadomić sobie, na jakiego specjalistę istnieje zapotrzebowanie w danym zakresie.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

  • zootechnik
  • doradca ds. chowu, hodowli i żywienia zwierząt
  • weterynarz
  • technik weterynarii
  • specjalista chorób drobiu i ptaków ozdobnych
  • specjalista chirurgii weterynaryjnej
  • specjalista higieny zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego
  • specjalista rozrodu zwierząt
  • specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej

 

Absolwenci studiów weterynaryjnych zatrudniani są w prywatnych laboratoriach diagnostycznych, zakładach produkcji zwierzęcej, państwowej służbie weterynaryjnej, zakładach produkcji pasz i dodatków paszowych, w instytucjach naukowo-badawczych i naukowo dydaktycznych, a także w przemyśle farmaceutycznym.

Odnajdują się również w pracy w ośrodkach doradztwa rolniczego, gospodarstwach rolnych, przedsiębiorstwach przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego, fermach hodowlanych i towarowych, w szkolnictwie zawodowym, w administracji państwowej. Możliwości zatrudnienia jest naprawdę wiele.

Pamiętaj, że kierunki weterynaryjne wymagają od Ciebie konkretnych predyspozycji i zainteresowań. Jeśli nie są Ci bliskie zwierzęta bądź nie chcesz się zajmować branżą wiążącą się stricte z życiem zwierząt i ich losem, nie są to studia dla Ciebie.

Kierunki tego typu są opłacalne, a na rynku pracy istnieje na nie zapotrzebowanie. Absolwenci studiów weterynaryjnych zajmują się ochroną zdrowia publicznego i środowiska, badaniem mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, nadzorem sanitarno-weterynaryjnym, badaniami diagnostycznymi i profilaktycznymi.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?

Studia weterynaryjne w Krakowie możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Rolniczym. Wybierając kierunek i uczelnie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim kierunek i uczelnia są często ze sobą połączone, ponieważ nie każda placówka akademicka oferuje te same propozycje kształcenia.

Zweryfikuj, jakie możliwości rozwoju gwarantuje Ci dany ośrodek kształcenia. Ważne są nie tylko specjalistycznie opracowane programy studiów, ale i szereg zajęć i działań pozauczelnianych, jak możliwość wzięcia udziału w konferencjach, uczestniczenie w wydarzeniach naukowych, odbywanie praktyk zawodowych, wyjazdy zagraniczne.

Sprawdź także, czy uczelnia jest przystosowana technologicznie do prowadzenia zaawansowanych zajęć laboratoryjnych. Odpowiednio wyposażone pracownie są ważną częścią zdobywania wiedzy i potrzebnych do pracy umiejętności. Zapoznaj się z ofertą kształcenie Uniwersytetu Rolniczego i zdecyduj, jaki kierunek weterynaryjny chcesz studiować.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia weterynaryjne w Krakowie?

Studia to jeden z najlepszych etapów w życiu młodego człowieka, dążącego do samorozwoju. W Krakowie czeka na Ciebie wiele możliwości, które pozwolą rozwijać aktualne pasje oraz odnaleźć nowe hobby. Miasto studentów i turystów oferuje wiele atrakcji, chociażby festiwali naukowych, wydarzeń kulturowych i sportowych, innego rodzaju imprez masowych, które zdecydowanie umilą czas zdobywania wiedzy.

Władze uczelni współpracują z władzami miasta oraz największymi przedsiębiorstwami i instytucjami, opracowując programy stażowe i oferty praktyk, które umożliwiają prężne wkroczenie na aktualny rynek pracy i zdobycie nowych doświadczeń.

Tego typu współpraca prowadzi także do tworzenia programów socjalnych i stypendialnych. Osoby chcące się uczyć mogą liczyć na różnego rodzaju wsparcie materialne i naukowe.

Uczelnie zachęcają studentów do życia badawczego. Właśnie dlatego organizowane są konferencje naukowe, masz możliwość wzięcia udziału w grantach badawczych, możesz założyć koło naukowe lub się do niego zapisać, by aktywnie działać w zakresie różnego rodzaju wydarzeń, które promują naukę, a zwłaszcza badania w zakresie weterynarii i dziedzin jej pokrewnych.

Studia weterynaryjne nie są często spotykane. Warto je studiować, ponieważ specjalistów w tym zakresie nieustannie brakuje. Kraków szczyci się doskonale prosperującą uczelnią rolniczą, która oferuje kształcenie w tym zakresie. Wybierz studia w Krakowie – mieście rozwoju, wielu kultur, niezrównanych możliwości badawczych i zawodowych.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach weterynaryjnych

Będąc weterynarzem, hodowcą, bądź ichtiologiem, będziecie zobowiązani do przestrzegania licznych zasad i reguł postępowania ze zwierzętami. Weterynarzy obowiązuje przysięga lekarska, mówiąca, że osoba, pełniąca obowiązki zawodowe lekarza weterynarii, będzie sumiennie i zgodnie z aktualną wiedzą, strzegła godności zawodu, a także że będzie przyczyniać się do rozwoju tej wiedzy. Świat zwierząt jest stałym polem badań i odkryć.

Wciąż nie wiemy tak wielu istotnych rzeczy o funkcjonowaniu świata natury, że bardzo duża część studentów weterynarii pozostaje w świecie nauki i prowadzi liczne badania i projekty w instytutach naukowych, by te tajemnice poznawać.

Jeśli jednak droga zawodowa weterynarza naukowca Wam nie odpowiada, możecie zostać weterynarzem od małych, bądź dużych zwierząt. Na szczególny brak wykształconych weterynarzy cierpią małe miejscowości, gdzie jest sporo zwierząt, a opieki medycznej praktycznie nie ma żadnej. Jako weterynarz możecie prowadzić własną klinikę dla zwierząt, bądź szukać zatrudnienia w już istniejącej.

Możecie również pracować dla instytucji sprawdzających prawidłowość hodowli zwierząt i badać mięso i nabiał wprowadzane do obrotu w przemyśle żywieniowym. Lekarze weterynarii są również zatrudniani w Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Farmaceutycznej. Czeka Was praca w laboratoriach, bądź w terenie, to, gdzie się odnajdziecie, zależy od Waszych, indywidualnych decyzji życiowych.

Musimy Was w tym momencie również ostrzec, że praca lekarza weterynarii jest wyjątkowo trudna, gdyż często lekarze spotykają się z sytuacjami beznadziejnymi, zwierzęta padają ofiarami ludzkiej głupoty i nienawiści, wiele zwierząt nie można uratować i trzeba uśpić.

Każde z tych spotkań jest trudne. Dlatego musicie być przekonani o tym, że jesteście gotowi do podjęcia tego typu pracy, by startować w konkursie na studia weterynaryjne.

POPULARNE KIERUNKI W KRAKOWIE POLECANE DLA CIEBIE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ROLNICZY W KRAKOWIE STUDIA WETERYNARYJNE

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR

  • weterynaria - studia jednolite magisterskie

Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt

  • zootechnika - studia inżynierskie, a także studia magisterskie
  • ichtiologia i rybactwo śródlądowe - studia inżynierskie, a także studia magisterskie
  • bioinżynieria zwierząt - studia inżynierskie, a także studia magisterskie
  • Bioengineering in Animal Science - studia w języku angielskim
  • hodowla i rozród zwierząt futerkowych - studia podyplomowe

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (1)

Kamila Kalisz odpowiedz

Witam, jestem po studiach magisterskich (archeologia - historia, geografia, angielski) i rozważam rozpoczęcie studiów weterynarii. Czy w tym przypadku liczą sie tylko wyniki z matury czy może ocena ukończenia magistra? Prosze o odpowiedź Pozdrawiam