Studia muzyczne Wrocław

Studia muzyczne Wrocław

Studia muzyczne Wrocław

Największy wybór studiów

muzycznych we Wrocławiu

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia muzyczne Wrocław 2024 | woj. dolnośląskie

Studia muzyczne we Wrocławiu możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Wrocławskim, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia muzyczne Wrocław
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia muzyczne w mieście Wrocławiu rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 11 lipca 2024 r. | terminy rekrutacji >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia muzyczne we Wrocławiu w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, historia, język obcy, historia sztuki, biologia, matematyka, fizyka. W postępowaniu kwalifikacyjnym najważniejsze są jednak egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia muzyczne w mieście Wrocławiu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Dyrygentura stacjonarne I stopnia, II stopnia
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Instrumentalistyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Jazz i muzyka estradowa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Kompozycja i teoria muzyki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzyka kościelna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzykologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Wokalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu są muzyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Wrocławski

Kierunki muzyczne:

MUZYKOLOGIA

Akademia Muzyczna we Wrocławiu

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki muzyczne w mieście Wrocławiu

SORTOWANIE:

Studia muzyczne w mieście Wrocławiu - podyplomowe

D
M
N
S
W

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja na studia muzyczne 2024/2025

Rekrutacja na studia muzyczne we Wrocławiu to co najmniej skomplikowany proces. Podczas kwalifikacji przede wszystkim cenione są Wasze umiejętności, a także wiedza w zakresie szkoły muzycznej II stopnia - czyli historia i teoria muzyki, rozeznanie muzyczne. Świadectwo dojrzałości oczywiście jest podstawą do ubiegania się o wstęp na studia muzyczne.

Jednak decydujący głos w tej sprawie ma konkursowy egzamin wstępny, na którym to odbywa się sprawdzian przydatności zawodowej - kształcenie słuchu i harmonia (egzamin pisemny i ustny), jak i sprawdzian umiejętności gry na danym instrumencie czy dyrygowanie dowolnie wybranym utworem. Na wybranych kierunkach niezbędne jest dostarczenie certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego. Dostanie się do grona studentów Akademii Muzycznej to niemały sukces zawodowy!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile osób na miejsce na studia muzyczne we Wrocławiu

Studia muzyczne we Wrocławiu należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Akademię Muzyczną na wokalistykę ubiegało się 4 kandydatów na jedno miejsce, na jazz i muzykę estradową prawie 4, a na instrumentalistykę ponad 2 osoby na jedno miejsce. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia muzyczne we Wrocławiu?

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu to renomowana uczelnia, jedyna tego rodzaju placówka, kształcąca artystów muzyków. Doceniana w środowisku akademickim i artystycznym, stała się marzeniem niejednego aplikanta do tytułu muzyka magistra sztuki. Uczelnia powstała ponad pół wieku temu, powołana do życia dzięki działaczom Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego.

Dziś Akademia Muzyczna pełni ważną rolę, stanowiąc ośrodek naukowy, dydaktyczny, wchodząc w rolę organizatora ogólnopolskich konferencji naukowych oraz kursów teoretycznych i praktycznych. Ceniona przez muzyków z całego świata, kształci przyszłe gwiazdy estrady, jak i wrażliwych twórców, kształconych w ramach międzynarodowych programów.

To tu powstał program English Division na kierunkach instrumentalistyka i wokalistyka - to jedyny w swoim rodzaju tok kształcenia skierowany do studentów cudzoziemców, pragnących podjąć studia muzyczne właśnie we Wrocławiu. To także program dla polskich adeptów sztuki muzycznej, którzy już na początku swojej drogi, wiedzą, że będą zabiegać o międzynarodową ścieżkę zawodową i chcą kształcić się w języku angielskim, poznając tym samym fachową terminologię anglojęzyczną, umożliwiającą szeroki dostęp do literatury zagranicznej.

Wrocławska Akademia Muzyczna to uczelnia nietypowa, przyciągająca artystyczne dusze, kumulująca energię muzyki, odznaczająca się pośród pozostałych ośrodków naukowych. Kadra profesorska na Akademii Muzycznej to cenieni praktycy i teoretycy muzyki, dzięki którym możecie poznać świat muzyki od podszewki!

 

Studia muzyczne we Wrocławiu możemy podzielić na:

 

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Jeżeli twoja przygoda z kierunkami muzycznymi we Wrocławiu ma się dopiero rozpocząć, wkrótce staniesz przed wyborem wymarzonych studiów pierwszego stopnia. Sześć semestrów wypełnionych po brzegi przedmiotami programowymi pozwoli ci na nabycie najbardziej cenionych kompetencji, które z powodzeniem wykorzystasz na arenie zawodowej. Twoja nauka potrwa trzy lata i zostanie zwieńczona uzyskaniem dyplomu z tytułem licencjata.

Na tym nie koniec możliwości kształcenia, jakie oferują wrocławskie uczelnie wyższe. Możesz kontynuować pogłębianie wiedzy w ramach magisterskich kierunków drugiego stopnia, które potrwają dwa lata. Kierunki podyplomowe adresowane są do absolwentów studiów pierwszego oraz drugiego stopnia. 

Większość osób stara się o przyjęcie na muzyczne kierunki stacjonarne, ponieważ w ten sposób unikają one konieczności wnoszenia opłat za czesne w przypadku kształcenia na uczelni publicznej oraz dbają o regularność pogłębiania kompetencji. Niemałą popularnością cieszą się także studia niestacjonarne, bowiem umożliwiają pogodzenie nauki na studiach z innymi czasochłonnymi zobowiązaniami.

czytaj dalej studia we Wrocławiu

 

Kierunki studiów muzycznych we Wrocławiu

Jesteś ponadprzeciętnie uzdolniony muzycznie? Twoje poczucie rytmu i umiejętność grania na dowolnym instrumencie są doceniane przez najbliższych? A może marzysz o poznawaniu teorii muzyki, aby w przyszłości stać się cennym wsparciem dla aspirujących adeptów trudnej sztuki muzycznej?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z wymienionych pytań, to wrocławskie kierunki muzyczne są najprawdopodobniej stworzone dla takich osób jak ty. Jeżeli chciałbyś decydować o sukcesie koncertów, wybierz edukację na dyrygenturze. Dzięki wokalistyce rozwiniesz odkryty już talent do wydobywania dźwięków najwyższej jakości.

Przyszli kompozytorzy powinni rozważyć aplikację na kompozycję i teorię muzyki lub instrumentalistykę. Oba kierunki wyposażą ich w cenną wiedzę teoretyczną, popartą konkretnymi umiejętnościami praktycznymi. Muzyka kościelna to kierunek dość specyficzny, skrojony na miarę potrzeb osób, których zachwyca głębokie i donośne brzmienie organów. Natomiast jazz i muzyka estradowa może stanowić doskonały początek twojej kariery scenicznej.

 

Kierunki muzyczne we Wrocławiu - rekrutacja 2024/2025

  • Dyrygentura
  • Jazz i muzyka estradowa
  • Muzykologia
  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
  • Kompozycja i teoria muzyki
  • Wokalistyka
  • Instrumentalistyka
  • Muzyka kościelna

kierunki studiów we Wrocławiu

 

Gdzie studiować kierunki muzyczne we Wrocławiu?

Studia muzyczne pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: dyrygentury, gry na instrumencie, produkcji muzycznej, muzykologii czy kompozycji. Absolwenci studiów muzycznych odnajdują się w pracy w teatrach, filharmoniach, wytwórniach muzycznych, mediach, szkolnictwie muzycznym.

Chociaż spektrum wyboru uczelni wyższych we Wrocławiu, które w swojej ofercie posiadają kierunki muzyczne, nie jest zbyt szerokie, to każdy adept sztuki muzycznej powinien bez trudu znaleźć odpowiednią dla siebie opcję. Na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu wrocławskiego zgłębisz esencję teorii muzyki, dowiesz się o historii kształtowania wrażliwości muzycznej społeczeństwa na przestrzeni wieków. Chociaż muzykologia jest jedynym kierunkiem muzycznym, jaki ma do zaoferowania ta uczelnia, od lat znajduje wielu zagorzałych zwolenników.

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu to uczelnia z wieloletnią tradycją, nastawiona na kształcenie muzyków działających w różnych obszarach zawodowych. Tamtejszy Wydział Instrumentalny, Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej, Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii oraz Wokalny odpowiedzą na potrzeby aspirujących studentów kierunków muzycznych. Pamiętaj wyborze odpowiedniego dla siebie kierunku kształcenia

 

Gdzie studiować kierunki muzyczne we Wrocławiu

  • Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  • Uniwersytet Wrocławski
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu


Kierunki muzyczne - uczelnie publiczne (państwowe) we Wrocławiu

  • Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  • Uniwersytet Wrocławski

czytaj dalej uczelnie publiczne we Wrocławiu

 

 

Jakie kierunki muzyczne we Wrocławiu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Definicja „dobrej pracy” jest wbrew pozorom bardzo szeroka, co oznacza, że dla każdego może być czymś innym. Podczas gdy dla jednych pod tym pojęciem kryje się taka aktywność zawodowa, która przynosi im zadowalające, często ponadprzeciętne zarobki, inni docenią elastyczne godziny pracy, możliwość realizacji własnych celów i marzeń za jej pośrednictwem lub unikatowy charakter aktywności. Czy kierunki muzyczne mogą otworzyć przed tobą furtki możliwości znalezienia dobrej pracy? Oczywiście, że tak. Niezależnie od tego, jaka specyfika zawodu cię usatysfakcjonuje.

Kierunki muzyczne we Wrocławiu są niezwykle różnorodne i stawiają na wykształcenie w studentach szerokiej wiedzy teoretycznej, dbają o wyposażenie ich w umiejętności praktyczne dzięki dobrze wyposażonym salom wykładowym lub łączą oba rodzaje przygotowania zawodowego w ramach kierunków interdyscyplinarnych. Zarówno absolwenci wrocławskiej Akademii Muzycznej jak i Wydziału Muzykologii tamtejszego Uniwersytetu mogą liczyć na zatrudnienie na arenie międzynarodowej, o ile tylko bariera językowa nie będzie dla nich istnieć.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

  • Dyrygent
  • Wokalista
  • Kompozytor
  • Multiinstrumentalista
  • Organista kościelny
  • Prelegent
  • Dziennikarz muzyczny
  • Sprawozdawca radiowy
  • Publicysta
  • Krytyk muzyczny
  • Producent muzyczny

 

Pamiętaj, że współczesny rynek pracy ulega pewnym zmianom. Wymagania pracodawców mogą dotyczyć innych aspektów w obrębie danej dziedziny lub zmienić się tak diametralnie, że pracodawcy będą potrzebowali rozszerzenia swoich kompetencji. Aby wyróżnić się wśród konkurencji, warto postarać się o nabycie mało spotykanej wiedzy i umiejętności.

Jako student nie rezygnuj z możliwości wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach muzycznych, rozważ udział w zagranicznej wymianie studenckiej, zainteresuj się ofertami stażowymi oraz ćwicz dużo w zaciszu domowym. Jeśli będziesz w czymś naprawdę dobry, twoje szanse na ukształtowanie przyszłości zawodowej w optymalny sposób znacząco wzrosną.

Warto mieć na uwadze również własne predyspozycje, wrodzony talent i zainteresowania. Jeżeli pasjonuje cię przede wszystkim wokalistyka, postaw na kształtowanie umiejętności śpiewu zamiast dążenia do uzyskania kompetencji dyrygenta, jeśli nie posiadasz odpowiedniego poczucia rytmu. Rozwijając się w ulubionej dziedzinie zwiększysz szanse na swój sukces.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu?

Niewątpliwie wybór uczelni wyższej może być dla wielu przyszłych aplikantów na studia wyższe bardzo problematyczny. Sytuacji nie ułatwia fakt, że każda ze szkół wyróżnia się inną specyfiką kształcenia oraz jego efektami. Kierunki muzyczne we Wrocławiu możesz studiować na dwóch uczelniach – Uniwersytecie, będącym jednym z najpopularniejszych tamtejszych placówek oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, czyli uczelni poświęconej kształceniem muzycznym.

Zastanów się, na jakim charakterze kształcenia w przyszłości zależy ci najbardziej. Podczas gdy Uniwersytet Wrocławski i tamtejszy Wydział Muzykologiczny stawiają na wyposażanie studentów przede wszystkim w wiedzę teoretyczną, wrocławska Akademia Muzyczna zagwarantuje ci poszerzenie posiadanych umiejętności praktycznych oraz umożliwi zdobycie nowych. Przeanalizuj w sposób dokładny programy kształcenia obu uczelni, a następnie weź udział w organizowanych corocznie dniach otwartych. W ten sposób

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia muzyczne we Wrocławiu?

Nie każdy posiada wrodzony słuch muzyczny. Podobnie jak nie wszyscy wykazują wyjątkowe poczucie rytmu, czy predyspozycje do grania na instrumentach muzycznych. Studia muzyczne we Wrocławiu adresowane są do kandydatów o ponadprzeciętnym talencie, który chcieliby rozwijać pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Z tego względu kierunki te bez wątpienia nie są dla każdego. Czy warto iść na studia muzyczne we Wrocławiu? Musisz dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw tej decyzji, aby móc zdecydować właściwie.

Przede wszystkim upewnij się, że oczekiwane rezultaty kształcenia na poszczególnych kierunkach muzycznych sprostają twoim aspiracjom na kształtowanie zawodowej przyszłości. Upewnij się również, że twoje zdolności muzyczne są wystarczające, abyś odniósł sukces podczas wstępnych egzaminów praktycznych, poprzedzających kwalifikację najlepszych kandydatów na studia wyższe. Warto, abyś zasięgnął opinii osób studiujących lub kończących kierunki muzyczne we Wrocławiu. Dzięki temu upewnisz się w tym, że są one dla ciebie.

Wrocław, jako jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce, oferuje wysoką jakość kształcenia. Podczas edukacji na tak specyficznych kierunkach, jak muzyczne, niezwykle istotne jest doskonałe wyposażenie sal wykładowych i ćwiczeniowych. W końcu najbardziej efektywne pogłębianie praktycznych umiejętności związanych z wydobywaniem właściwych dźwięków prawdopodobnie byłoby o wiele utrudnione, gdyby nie najwyższej klasy instrumenty muzyczne.

Grono praktyków oraz wyspecjalizowana kadra wykładowców, których celem jest przekazywanie wiadomości teoretycznych, stara się zadbać o rozwój intelektualny przyszłych muzyków. W ramach pozauczelnianych aktywności we Wrocławiu możesz wziąć udział w różnych koncertach, przedstawieniach i innych podobnych wydarzeniach, stanowiących rozrywkowy aspekt życia akademickiego. Wrocław to miast otwarte dla studentów o różnorakich predyspozycjach, zainteresowaniach i umiejętnościach. Zdecydowanie warto, abyś i ty rozważył kształcenie muzyczne właśnie tutaj.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach muzycznych

Kończąc studia muzyczne będziecie w pełni przygotowani do wykonywania zawodu muzyka. Będziecie mogli rozwijać swoją karierę podejmując pracę w orkiestrach, zespołach chóralnych i kameralnych, jak i prowadząc własne zespoły amatorskie, pełniące ważną rolę na mapie muzycznej całego świata.

Jeśli kariera w roli artysty muzyka nie do końca Wam odpowiada, będziecie mogli kształcić dzieci i młodzież w szkołach muzycznych i ogólnokształcących, a także prowadzić badania nad aspektami twórczości muzycznej i wykonawstwa. Ciekawą propozycją nieco odrębną od roli nauczyciela jest muzykoterapia - pomaganie innym poprzez oddziaływania terapeutyczne. Muzyka zajmuje ważne miejsce w życiu wszystkich ludzi.

Towarzyszy nam przy najważniejszych wydarzeniach w życiu, kołysze niemowlęta do snu, piosenki budzą nas o siódmej rano do pracy. Możesz i ty dołożyć swoją cegiełkę do budowania niezwykle ważnej sfery muzycznej w naszym życiu. Ale aby zdobyć wsparcie muzycznych pedagogów, najpierw musisz poświęcić mnóstwo czasu na zdobycie podstawowych umiejętności i przygotowanie się do pełnienia tego pięknego, ale i wymagającego zawodu. Zamiast spędzać miłe godziny na boisku czy spacerując po swojej mieścinie, łap instrument i trenuj, czytaj i poznawaj świat muzyki. Bez tego daleko nie ujedziesz.

 

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA MUZYCZNA WE WROCŁAWIU STUDIA MUZYCZNE

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na studia muzyczne na kierunkach:

  • kompozycja i teoria muzyki (specjalności: kompozycja, teoria muzyki, muzykoterapia) - studia I i II stopnia, stacjonarne na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii
  • dyrygentura - studia I i II stopnia, stacjonarne na tym samym wydziale
  • instrumentalistyka - gra na instrumencie do wyboru: fortepian, organy, klawesyn, akordeon, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, harfa, gitara, flet, flet podłużny, obój, klarnet, fagot, saksofon, trąbka, róg, puzon, tuba, instrumenty perkusyjne, skrzypce barokowe, altówka barokowa, wiolonczela barokowa, viola da gamba, flauto traverso, obój barokowy, profile do wyboru: solistyczny, kameralno-orkiestrowy, wirtuozowski, kameralny - studia I i II stopnia, stacjonarne na Wydziale Instrumentalnym
  • jazz i muzyka estradowa - specjalności: gra na instrumencie - fortepian, klarnet, saksofon, trąbka, puzon, gitara, gitara basowa, kontrabas, perkusja, profil: instrumentalny lub aranżacja - studia I i II stopnia, stacjonarne na Wydziale Instrumentalnym
  • wokalistyka - pieśniarsko-oratoryjna, wokalno-aktorska studia I i II stopnia, stacjonarne na Wydziale Wokalnym
  • edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej - edukacja muzyczna, prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych, muzyka kościelna, studia I i II stopnia, stacjonarne na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej
  • możecie też podjąć studia trzeciego stopnia z zakresu instrumentalistyki i wokalistyki

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)