Wiodące branże w Bydgoszczy

Wiodące branże w Bydgoszczy

Wiodące branże w Bydgoszczy

28.06.2021

Wiodące branże w Bydgoszczy

Rynek pracy w Bydgoszczy rozwija się; szczególnie dotyczy to ostatnich pięciu lat. Bydgoszcz została mianowana przez czasopismo Eurobuild Central Easter Europe tytułem „najlepszego polskiego miasta dla inwestorów”. Prężnie rozwija się rynek IT, BPO i SCC, a samo miasto reklamuje się od niedawna jako „Bydgoszcz - nowe centrum logiczno-produkcyjne”. W rozwoju miasta i regionu pomagają także bydgoski Ośrodek Szkoleniowo-Wdrożeniowy, Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, Optimum Park czy Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.

Według danych statystycznych, liczba bezrobotnych wynosiła nieco ponad jedenaście tysięcy mieszkańców, przy czym zdecydowana większość z nich zarejestrowana była w Bydgoszczy, a pozostałe trzy tysiące w powiecie bydgoskim. Bydgoszcz, kojarzona jeszcze niedawno jako centrum przemysłowe skupione na przetwórstwie i produkcji, zmienia swoje oblicze. A jak to wpływa na rynek pracy, a przede wszystkim rynek pracownika? Warto spojrzeć na prognozę zapotrzebowania na zawody i pracowników oraz na zawody potencjalnie nadwyżkowe, czyli takie, w których będzie znaleźć pracę najtrudniej.

Kto ma szansę na znalezienie pracy? Jako, że rozwija się rynek IT, poszukiwani będą: administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści. Nie powinni się martwić o pracę również ci, którzy są związani z obsługą klienta, marketingiem oraz BPO/SCC, czyli pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, tele ankieterzy i przedstawiciele handlowi. Poszukiwani są doświadczeni pracownicy w zawodach związanych z nieruchomościami i budownictwem.

Ponadto, w Bydgoszczy wciąż brakuje rąk do pracy tam, gdzie wykonuje się konkretny zawód wyuczony. Pracę znajdą: cieśle, dekarze, diagności samochodowi, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie mechanicy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy maszyn i urządzeń, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracownicy poligraficzni czy specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki.

Z drugiej strony, przez ewolucję rynku oraz nadmiar absolwentów pewnych kierunków problem ze znalezieniem pracy mogą mieć bibliotekoznawcy, filolodzy i tłumacze, biolodzy i chemicy, ekonomiści, politolodzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, specjaliści rolnictwa i leśnictwa oraz specjaliści technologii żywności i żywienia.

 

Komentarze (0)