Sportowy Kraków

Sportowy Kraków

Sportowy Kraków

18.06.2021

Studia w Krakowie - sport

Ostatnio to coraz modniejszy sport, który uprawiają praktycznie wszyscy, od nastolatków, po emerytów. Oczywiście, także studenci krakowskich uczelni. Jednym z lepszych miejsc na bieganie jest Młynkówka Królewska, która liczy 4 kilometry.

 

Co prawda trzeba tu uważać na spacerowiczów, rowerzystów i ludzi na wrotkach, ale i tak jest spokojniej niż w innych częściach Krakowa. Kolejna długa i przepiękna trasa to wały rzeki Rudawy. Nie jest na niej tłoczno — tylko w bardzo ciepłe dni można się natknąć tutaj na jakichkolwiek ludzi. Biegać można także na ścieżce, która prowadzi do klasztoru Ojców Benedyktynów w Tyńcu. Trasa ta została wybudowana z myślą o rowerzystach, ale można tam spotkać praktycznie wszystkich: pieszych, biegaczy, również dwukołowców.

W porannych godzinach warto wybrać się na Bulwary Wiślane: w inne pory dnia jest to miejsce tłumnie odwiedzane, dlatego po południu i wczesnym wieczorem można natrafić na trudności z rozbiegiem. A jeżeli chcesz spróbować swoich sił w konkursach z profesjonalnymi lekkoatletami, możesz wystartować w jednym z maratonów, które organizowane w Krakowie:

Cracovia Maraton — coroczny bieg międzynarodowy, który jest najbardziej prestiżową imprezą sportową w Krakowie a udział w nim biorą światowej klasy sportowcy, ale także zwykli amatorzy. Maratonowi patronuje Zarząd Infrastruktury Sportowej (www.cracoviamaraton.pl). A może masz ochotę pobiegać tuż obok zabytków? Z tym też nie będzie problemu! Cracovia INTERRUN to jedyny bieg zorganizowany w ścisłym centrum miasta. Lokalizacja trasy wynika głównie z chęci przyciągnięcia jak największej liczby biegaczy.

Jeżeli nie będziesz miał planów na to jak spędzić ostatni dzień roku zawsze możesz wziąć udział w Krakowskim Biegu Sylwestrowym. Pierwsza taka impreza zorganizowana została w 2004 roku i od tej pory, oprócz biegaczy-amatorów, występują w niej sportowe sławy, jak Otylia Jędrzejczak, Robert Korzeniowski czy Leszek Kuzaj. Bieg jest podwójnie niezwykły i kolorowy — ze względu na datę i to, że uczestnicy mogą pobiec w wymyślnych przebraniach.

 

Rower

Idealne rozwiązanie na ciepłe, bezdeszczowe dni. Czy jest coś przyjemniejszego niż poruszanie się po historycznym mieście na rowerze? W Krakowie działają wypożyczalnie rowerów KMK Bike, dlatego nie musisz przywozić z domu swojego cennego sprzętu — wystarczy, że zarejestrujesz się w internetowym systemie wypożyczalnie, a następnie odbierzesz rower w jednej ze stacji w mieście. Większość rowerzystów na rekreacyjna przejażdżkę wybiera popularne miejsca, takie jak Błonia krakowskie, ścieżkę do Tyńca albo Bulwary Wiślane. Jednak jeździć można również po części Starego Miasta i okolicznych parkach oraz lasach.

W mieście nie brakuje imprez kolarskich. W maju organizowane są mistrzostwa kolarstwa szosowego Tauron Lang Team Race i Skandia Maraton Lang Team. Ostatni wyścig został po raz pierwszy zorganizowany w 2011 roku a do rywalizacji stanęło ponad 800 kolarzy. Obfituje on w wiele atrakcji dla młodszych i starszych — w czasie zawodów można uzyskać porady w specjalistycznym serwisie rowerowym. Jeżeli chcesz spotkać innych ludzi i przejechać w dużej grupie ulicami miasta, możesz wybrać się na krakowską Masę Krytyczną w każdy ostatni piątek miesiąca.

 

Basen

Odrobinę ruchu potrzebnego zarówno latem, jak i srogą zimą zażyjesz na basenie. W Krakowie znajdziesz z pewnością kąpieliska, które cię usatysfakcjonują — niektóre to obiekty typowo rekreacyjne, ze zjeżdżalniami, miejscami do odpoczynku w wodzie, a niektóre są przemyślane dla osób pływających dobrze albo wręcz zawodowo.

Wiele basenów należy do wyższych uczelni i studenci pływają tam w ramach zajęć, ale do większości można wejść także jako „zwykły” człowiek, w innych godzinach. Na basenie Akademii Górniczo-Hutniczej godziny wejścia są uzależnione od tego, kiedy trenuje sekcja pływacka, dobrze więc zorientować się wcześniej, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że pocałuje się klamkę. Do dyspozycji na miejscu jest również kręgielnia, stół bilardowy i siłownia. Swoje baseny ma również Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Ekonomiczny i Akademia Wychowania Fizycznego (w tym ostatnim można po treningu, w ramach uzupełnienia kalorii, zjeść w barze szybkiej obsługi).

Oszczędni mogą wybrać się na basen YMCA, który jest prawdopodobnie najtańszą pływalnia w Krakowie (do tego w samym centrum). Ciekawą pływalnią jest również Basen Korona, gruntownie wyremontowany i nowoczesny, po którym nie śmierdzi się chlorem — woda jest uzdatniana na bazie soli. Rekordy popularności bije Park Wodny AQUAPARK, jeden z basenów nastawiony głównie na wypoczynek, nie na wyczynowe pływanie. Przede wszystkim zachwyca wielkością: powierzchnia basenów to około 2000 m2, w dodatku znajduje się tam najdłuższa sieć zjeżdżalni w Polsce, ściany wspinaczkowe i inne miejsca do uprawiania sportów wodnych.

 

Sporty zimowe

Zimą nie musisz odpoczywać. Najbliższy ośrodek narciarski jest położony 18 km od Krakowa Podstolice-Ski: można tu nie tylko pojeździć na nartach, ale także na snowboardzie a początkujący mogą zakupić lekcje jazdy. W ośrodku wyznaczone są trzy trasy o różnej długości (najdłuższa to 550 metrów). Bez ruszania się z miasta możesz pójść na jedno z krakowskich lodowisk. A jest z czego wybierać! Obok stadionu Cracovi znajduje się lodowisko, na którym wypożyczysz łyżwy (plastikowe i skórzane, zarówno rekreacyjne, jak i hokejowe). Wybierając się na nie w weekend trzeba pamiętać o sprawdzeniu, czy lodowisko będzie czynne w niedziele: czasami jest zamykane ze względu na mecze Polskiej Ligi Hokejowej.

Na świeżym powietrzu możesz poszusować przy Galerii Krakowskiej, jednak wypożyczyć można tam tylko łyżwy plastikowe. Fakt ten może wynagrodzić dobra strefa gastronomiczna i szatnia.
Popularne jest również Lodowisko Origo na terenie byłego basenu Krakowianki (często zwanym „Polfą”). W tygodniu jazdy zaczynają się po 14, natomiast w weekendy można zacząć już o 10.

 

Specjalnie dla studentów

Praktycznie na każdej uczelni działa Akademicki Związek Sportowy (na Uniwersytecie Ekonomicznym jest także sekcja AZS Osób Niepełnosprawnych). Legitymacja członkowska daje możliwość zniżek w wielu miejscach a także okazję do uczestniczenia w treningach i zawodach organizowanych przez sekcje. Można zapisać się do AZS-u na własnym Uniwersytecie albo zostać członkiem międzyuczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Kraków. Warto wspomnieć, że krakowskie uczelnie organizują co roku Cracoviadę, czyli igrzyska studentów pierwszego roku. Odbywają się na niej zawody w różnych konkurencjach: od bardziej tradycyjnych, takich tak koszykówka czy siatkówka po futsal i wyścig na ergometrze wioślarskim.

Dla nieznających ludzi i miasta przyjezdnych to wspaniała okazja by rozpocząć studenckie życie (zawody organizowane się na początku listopada). 

 

(DCH)

 

Komentarze (0)