Wyniki matur 2016

Wyniki matur 2016

Wyniki matur 2016

27.01.2022

Liczby, które decydują - Wyniki Matur 2016

Jeśli chcesz poznać wiodący trend, spędzania wczorajszego wolnego wieczoru, wśród tegorocznych maturzystów odpowiedź będzie tylko jedna: Czekam na wyniki. O północy Centralne Komisja Edukacyjna ogłosiła wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości.

Egzaminy maturalne 2016 odbywały się od 4 do 27 maja, przystąpiło do nich 285 tys młodych ludzi. Po raz drugi były one przeprowadzane w nowej, zmodyfikowanej formule dla uczniów liceów. Premierową wersję matury, w tym roku pisali również uczniowie techników. Zdobyte punkty decydują o przyszłości młodych ludzi. Ilość zdobytych punktów decyduje o ilości punktów rekrutacyjnych oraz o tym na jaką Uczelnię oraz Kierunek kandydat zostanie zakwalifikowany.

Minimalny próg, jaki należy osiągnąć, aby móc pochwalić się świadectwem dojrzałości to 30 procent. W przypadku wszystkich przedmiotów maturalnych zdawalność zapewniało zdobycie 15 punktów z puli 50.

Z pierwszych informacji podanych przez CKE wynika, że aż co piaty maturzysta nie podołał wyzwaniu jakim jest egzamin dojrzałości (20,5 proc. uczniów liceów oraz techników nie zdała tegorocznego egzaminu maturalnego). Regulamin matury przewiduje również możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu. O takie rozwiązanie mogą starać się osoby, które nie zdały jednego z egzaminów. W tym roku jest to 15 proc. wszystkich zdających. Od 5 lipca pełnym wykształceniem średnim może pochwalić się 79,5 proc. abiturientów szkół średnich oraz techników w Polsce. Dla porównania w ubiegłym roku świadectwo maturalne uzyskało 74 proc. zdających, prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu miało 19 proc. uczniów, a negatywny wynik z więcej niż jednego przedmiotu uzyskało 7 proc. spośród wszystkich osób podchodzących do matury pisemnej.

Matematyka, której obawiało się najwięcej maturzystów dla 83 proc. z nich nie okazała się taka straszna. 236 tysięcy uczniów szkół średnich oraz techników uzyskała pozytywny wynik z matematyki na poziomie podstawowym. Drugim przedmiotem obowiązkowym był język polski. Egzamin na poziomie podstawowym zdało 97 proc. młodzieży.

Najwyższy odsetek zdawalności odnotowały szkoły w województwach mazowieckim, lubuskim oraz małopolskim. Najsłabiej poradzili sobie uczniowie szkół w województwach zachodnio- pomorskim, warmińsko- mazurskim oraz dolnośląskim.

Oprócz matematyki i języka polskiego, każdy z maturzystów wybierał język obcy. Największą popularnością cieszył się język angielski, który zdawało 90,9 proc. maturzystów wśród licealistów oraz 88 proc. absolwentów techników. Kolejnym językiem był język niemiecki. Na który zdecydowało się 9,6 proc. uczniów techników oraz 6,4 proc. licealistów. Wśród pozostałych języków znaleźć możemy: język francuski, włoski, hiszpański oraz rosyjski, gdzie zdawalność przekraczała 95 proc.

Polski egzamin dojrzałości dopuszcza możliwość zdawania egzaminu z języka mniejszości narodowych. W tym roku były to języki: litewski, ukraiński oraz białoruski. W dwóch pierwszych przypadkach zdawalność była stuprocentowa. Język białoruski zdało 99 proc. młodzieży.

Najpopularniejszymi przedmiotami zdawanymi na poziomie rozszerzonym wśród licealistów były język angielski (54 proc. pozytywnych wyników), matematyka (28 proc.), biologia (25 proc.), geografia (24 proc.), język polski (23 proc.), chemia (17 proc.) oraz wiedza o społeczeństwie z której pozytywny wynik uzyskało 13 proc. zdających.

W technikach wyniki z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym rozkładały się następująco: język angielski 37 proc., geografia 33 proc., matematyka 27proc., biologia 9 proc, j. polski 6 proc., fizyka 6 proc. oraz wiedza o społeczeństwie 6 proc.

Osoby które nie podołały majowym egzaminom, a niekorzystny wyniki mają jedynie z nielicznej części przedmiotów obowiązkowych do egzaminu poprawkowego mogą przystąpić w sierpniu. CKE wychodząc naprzeciw maturzystom już dziś ogłosiła terminy: 24-26 sierpnia br. to termin części ustnej, a 23 sierpnia to data maturalnego egzaminu poprawkowego. 

 

Anna Sobolewska


TEMATY POWIĄZANE

 

Jakie studia wybrać?

Jaki kierunek studiów wybrać?

Jak wybrać uczelnię?

Kierunki studiów

Uczelnie wyższe

Jaki kierunek studiów wybrać?

Po których uczelniach zarobisz najwięcej?

Kierunki studiów przedmioty maturalne

Opinie o uczelniach

Matura termniny

Perspektywiczne studia lepsza praca

Gdzie mieszkać podczas studiów?

Komentarze (0)