Eagle One Politechiki łódzkiej przetarł afrykańskie szlaki

Eagle One Politechiki łódzkiej przetarł afrykańskie szlaki

eagle one pł

Eagle One przetarł afrykańskie szlaki

Zespół ambitnych studentów Politechniki Łódzkiej, Lodz Solar Team, rozpoczął kolejny semestr nauki od zapewnienia swojemu projektowi nowych sukcesów. Młodzi prekursorzy ekotechnologii nie zawiedli sympatyków i sponsorów. Drużyna wróciła z Południowej Afryki z nagrodami zdobytymi podczas wyścigu pojazdów napędzanych energią słoneczną - Sasol Solar Challenge 2016.

Po sukcesie odniesionym na zawodach Bridgestone World Solar Challenge 2015 w Australii studenci sięgnęli po kolejne wyzwanie i kolejne laury, tym razem podczas przejazdu bolidów solarnych przez RPA. W czasie trwającej 8 dni rywalizacji bolid Eagle One pokonał 2817 kilometrów na trasie z Pretorii do Kapsztadu, jako jedyny przedstawiciel klasy Cruiser - pojazdów z miejscem dla pasażera. Tym samym zespół otrzymał nagrodę Cruiser Winner i ustanowił pierwsze rekordy w tej kategorii: za najdłuższą trasę, za największą liczbę kilometrów przejechanych jednego dnia, za najwyższą prędkość w swojej klasie - wysoko stawiając poprzeczkę następcom, którzy wystartują w kolejnych edycjach wyścigu przez RPA.

Przetarcie szlaków dla przyszłych reprezentantów klasy Cruiser to nie jedyne osiągnięcie łodzian - zespół został wyróżniony nagrodą specjalną, Communication Award, przyznawaną za najlepszą relację medialną z wydarzenia. Dodatkowo, w liczbie przejechanych kilometrów pokonaliśmy pięć pojazdów w klasie challenger, czyli jednoosobowych pojazdów wyścigowych i zajęliśmy piąte miejsce, co jest wielkim sukcesem – cieszą się studenci z PŁ. - Więcej kilometrów przejechały challengery z Holandii (4716 km), Japonii (4544 km), Węgier (4033 km) i Afryki Południowej (3524 km).

Podczas wyścigu drużyna zmierzyła się nie tylko z krętymi, górzystymi drogami i wymagającym dystansem, ale także z niespodziewaną awarią silnika. Na szczęście awaria ta nie przekreśliła udziału pojazdu z Politechniki Łódzkiej w zawodach dzięki wparciu innych drużyn. Doskonałe przygotowanie bolidu do przejazdu zapewniło pomyślne zakończenie wszystkich testów, a także bezusterkowy przejazd przez całą Południową Afrykę.

Podróż zaowocowała przede wszystkim cennym doświadczeniem, jakie przyda się w trakcie przygotowań do przyszłorocznej edycji zawodów pojazdów solarnych w Australii. Tym razem wystartuje w nich następca bolidu Eagle One, znajdujący się obecnie w fazie projektowej. Lodz Solar Team prężnie rusza do pracy nad nowym, tworzonym od podstaw pojazdem, który z pewnością pozytywnie zaskoczy swoją formą wszystkich sympatyków projektu.

Jutro, 26 października w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a zespół zaprezentuje swoje dotychczasowe doświadczenia podczas konferencji Art of life organizowanej przez TEDx PiotrkowskaStreet (godz. 10:30).

W przyszłym miesiącu, już 18 listopada, zespół zagości wraz ze swoim bolidem na targach pasjonatów motoryzacji - Warsaw Moto Show.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych projektem do kontaktu ze studentami.

 

Ewa Chojnacka

Komentarze (0)