Ranking uczelni 2017

Ranking uczelni 2017

ranking uczelni 2017

Ranking uczelni 2017

Misją Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy jest udzielenie pomocy absolwentom szkół ponadgimnazjalnych przy dokonywaniu wyboru odnośnie dalszej drogi kształcenia. Już niedługo tegoroczni maturzyści odbiorą wyniki swojego egzaminu dojrzałości i będą musieli podjąć decyzje, które wpłyną znacząco na ich przyszłość. W wyłonieniu najlepszej propozycji kształcenia może pomóc właśnie Ranking Szkół Wyższych Perspektyw, który prezentuje nie tylko listę najlepszych uczelni, ale również pokazuje jak absolwenci określonej szkoły wyższej radzą sobie na rynku pracy po uzyskaniu wykształcenia, na jakie możliwości rozwoju mogą liczyć studenci w trakcie nauki oraz gdzie znajduje się najlepsza kadra dydaktyczna. A jak wygląda tegoroczne zestawienie najlepszych uczelni wyższych? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat!

Ranking Perspektyw prezentuje w sumie cztery różne klasyfikacje uczelni wyższych w Polsce: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów. Zestawienie najlepszych uczelni i wydziałów zostało opracowane przez Kapitułę pod kierownictwem prof. Michała Kleibera. Pod uwagę wzięto 29 wskaźników, które zostały uporządkowane w następujące kryteria: Absolwenci na rynku pracy, Prestiż, Potencjał naukowy, Potencjał dydaktyczny, Efektywność naukowa, Umiędzynarodowienie oraz Innowacyjność. Ranking Perspektyw jest jednym z najbardziej rozbudowanych zestawień szkół wyższych na świecie. Przy opracowywaniu tegorocznego zestawienia włączono nowy wskaźnik „Ekonomiczne losy absolwentów”.

W Rankingu Uczelni Akademickich na pierwszym miejscu ex aequo znalazł się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Zaraz za nimi uplasowała się Politechnika Warszawska. A jak wygląda dalsza część zestawienia? Miejsce tuż za podium należy do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Wrocławskiej. Na kolejnych miejscach znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwszą dziesiątkę zamykają ex aequo Politechnika Gdańska i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Wśród najlepszych szkół niepublicznych od kilku lat niezmiennie króluje Akademia Leona Koźmińskiego. Na drugim miejscu znalazł się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie. Na trzeci stopnień podium awansowała Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Następne miejsca w Rankingu Uczelni Niepublicznych prezentują się następująco: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, ex aequo Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie oraz Collegium Civitas, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Społeczna Akademia Nauk i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2017 wskazuje, że najlepszym wyborem będzie Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Również osoby, które zdecydują się na Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną im. Ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu nie będą mogli narzekać na brak możliwości zatrudnienia. Trzecie miejsce ex aequo zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy.

Biorąc pod uwagę typy uczelni to do grona najlepszych uniwersytetów należy zaliczyć Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poza podium znalazł się Uniwersytet Wrocławski. Pierwszą piątkę zamyka Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Osoby, które zdecydowały, że chcą kształcić się w kierunku nauk technicznych, powinny rozważyć podjęcie studiów na Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej lub na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dobrym wyborem może okazać się również Politechnika Gdańska oraz Politechnika Śląska.

A jak wygląda sytuacja wśród najlepszych szkół ekonomicznych? W tym roku najwyższy stopień podium należy do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która od lat wygrywa w tym rankingu. Na drugim miejscu znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Najlepszą trojkę zamyka Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Tytuł najlepszej uczelni rolniczej zdobył w tym roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Na drugim miejscu znalazła się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Bez zmian, w porównaniu do zeszłego roku, na ostatnim miejscu na podium znajduje się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Wśród szkół medycznych najlepsze okazało się Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaraz za nim uplasował się Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. O jedno miejsce, w porównaniu do zeszłorocznego rankingu, awansował Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, spychając w ten sposób na piąte miejsce Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Niezmiennie od lat najlepszą uczelnią pedagogiczną okazał się Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Natomiast dla osób, które zdecydowały rozwijać swoją kulturę fizyczną, najlepszą propozycją kształcenia według tegorocznego rankingu jest Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 zaprezentował również uczelnie, których absolwenci najlepiej radzą sobie na rynku pracy. Jak pokazuje tegoroczne zestawienie osoby, które uzyskały wykształcenie na Politechnice Warszawskiej nie mają trudności ze znalezieniem pracy po ukończeniu studiów. Również absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie świetnie sobie radzą w sferze zawodowej. Na piątym miejscu w rankingu ex aequo znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Na perspektywy zawodowe nie powinni narzekać także absolwenci Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

(ab)TEMATY POWIĄZANE

 

Jaki kierunek studiów wybrać?

Jak wybrać uczelnię?

Komentarze (0)