WORKCAMP 2017, czyli przygotowania do remontu Domu Dziecka nr 11 w Łodzi

WORKCAMP 2017, czyli przygotowania do remontu Domu Dziecka nr 11 w Łodzi

workcamp 2017

Młoda Kadra Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa nie ustaje w działaniach i wzorem lat ubiegłych przymierza się do realizacji kolejnej edycji projektu pod hasłem "WORKCAMP 2017". Cel jest jeden - wykonanie prac remontowych w wybranej placówce pożytku publicznego przez wolontariuszy i przy wsparciu firm z branży budowlanej.

 

Zacznijmy od początku...

Pierwsza pilotażowa edycja projektu została zorganizowana przez Oddział Warszawski KMK PZITB w 2014 roku w Zakopanem. Wtedy to, dziewięcioro przedstawicieli Młodej Kadry, w tym dwoje z Łodzi, odmieniło oblicze Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny "TATROGRÓD", czyniąc jego wnętrze bardziej przyjaznym dla zamieszkujących go wychowanków.

W oparciu o to doświadczenie, rok później Łódzka Młoda Kadra podjęła się wdrożenia projektu już na własnym podwórku. I tak uruchomiła machinę, którą nie sposób zatrzymać. Pierwszy był Dom Dziecka dla Małych Dzieci przy ul. Drużynowej 3/5. Podczas 2 tygodni ciężkiej pracy wolontariusze odnowili pokój zabaw, sypialnię, kuchnię oraz korytarze w placówce. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania i zapalił Młodych do kontynuacji projektu i zarażania nim innych.

 

Razem można więcej

W rezultacie prace nad kolejną edycją rozpoczęły się jeszcze tego samego roku. Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko, ponieważ założony zakres prac tym razem dla Domu Dziecka nr 10 przy ulicy Nawrot 31 obejmował: odświeżenie i malowanie ścian w salonie wraz z kuchnią i jadalnią, korytarzu, pokojach wychowanków oraz generalny remont łazienki wraz z montażem nowej armatury. W sumie remontowi podlegały pomieszczenia o powierzchni ponad 250m2.

Organizatorzy musieli wykazać się nie lada pomysłowością i zaangażowaniem w pozyskiwaniu środków, aby urzeczywistnić swoje plany. Fundusze zbierano m.in. na portalu PolakPotrafi.pl specjalizującym się w crowdfunding'u, czyli finansowaniu społecznościowym. Z pomocą przyszli również studenci Uniwersytetu Łódzkiego zrzeszeni w Erasmus Student Network. Zorganizowali oni imprezę dobroczynną wraz z loterią fantową dla studentów będących na wymianie zagranicznej. Nie obyłoby się jednak bez wsparcia sponsorów takich jak Atlas - ofiarodawcy większości materiałów budowlanych i farb, firm: Ocmer, Tubądzin oraz Izodom 2000 - wspierających projekt WORKCAMP już po raz kolejny, ale i nowych członków workcampowej społeczności m.in. firmy Budimex i Mota-Engil, dzięki hojności których udało się wyposażyć pomieszczenia w nowe łóżka, materace, koce, zasłony oraz inne artykuły codziennego użytku.

 

Młoda Kadra z Łodzi postanowiła zadziała

na szerszą niż w roku ubiegłym skalę i dotrzeć do większego grona odbiorców. Czego jednym z przejawów było rozpowszechnianie projektu w sieci - na portalu społecznościowym - za pomocą zdjęć sławnych osób z tabliczką opatrzoną hashtagiem #WspieramWorkcampLodz. Akcja ta zaowocowała rozgłosem i wsparciem płynącym z całego kraju. Do organizatorów zgłosiło się wielu nowych wolontariuszy oraz sponsorów - chociażby Mateusz Szczygielski z firmy Meblomat, który zaproponował przekazanie mebli do salonu.

Całą akcją zainteresowały się także media. W czasie remontu Dom Dziecka nr 10 odwiedzili przedstawiciele stacji telewizyjnych: TVN, TVN 24, TVP 3 Łódź oraz TOYA, prasy w tym: Polityka, Fakt, Gazeta Wyborcza oraz radia: ESKA Łódź i Radio Wawa. Czego efektem były emisje i wydania licznych materiały filmowych, artykuły oraz audycje na temat projektu, stanowiące uznanie dla ciężkiej pracy wolontariuszy oraz wkładu wniesionego przez sponsorów.

Z końcem sierpnia 2016 odbył się finał projektu "WORKCAMP 2016" przypieczętowany oficjalnym spotkaniem mieszkańców i opiekunów placówki, wolontariuszy, sponsorów, jak również Pani Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz przedstawicieli władz Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska, przy którym działa KMK PZITB zrzeszające byłych i obecnych studentów Politechniki Łódzkiej. W styczniu 2017 roku zorganizowano konferencja podsumowująca wszystkie 6 workcampów organizowane w 2016 roku przez Koła Młodej Kadry w całej Polsce. Za wzór dla pozostałych postawiono właśnie remont placówki w Łodzi.

 

Praca wre

Przygotowania do obecnej edycji rozpoczęły się już w październiku roku ubiegłego, tradycyjnie od zakwalifikowania placówki do remontu. Tym razem wybór padł na Dom Dziecka nr 11 przy ul. Wólczańskiej 251 w Łodzi. Do wyremontowania jest niemal 120m2 powierzchni, na którą składa się 6 pokoi oraz korytarz.

Zespół Młodej Kadry nauczony doświadczeniem lat ubiegłych podszedł do tematu z pełnym profesjonalizmem. Po oględzinach i inwentaryzacji sporządzono kosztorys. W oparciu o wizualizacje zaprojektowane przez zaprzyjaźnioną z kołem Martę Szychowską opracowane zostało również zapotrzebowanie na nowe wyposażenie pomieszczeń. Dodatkowo Koło Naukowe TERMOS zgodziło się wykonać badanie obiektu kamerą termowizyjną z przygotowaniem raportu oraz opracowaniem pomocnych rozwiązań.

Organizatorzy mogą pochwalić się już, że projekt został objęty licznymi patronatami w tym Łódzkiej Okręgowej Izby Budownictwa oraz Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi, co stanowi dla Koła Młodej Kadry duże wyróżnienie.

 

Pomożecie?

Obecnie wiodące zadanie stanowią poszukiwania sponsorów. KMK PZITB liczy zarówno na współpracę firm z lat ubiegły, ale i na nowe firmy, które chciałyby wpisać się w workcampową społeczność.

Młoda Kadra za cel stawia sobie nie tylko remont pomieszczeń, ale również ich wyposażenie. Jednym z nowych pomysłów jest idea objęcia przez sponsora całościowej opieki nad danym pokojem w zakresie jego odnowienia i wyposażenia. Opieka ta zostałaby upamiętniona umieszczeniem w pokoju specjalnej tablicy z logiem firmy - opiekuna.

Pomagać można również ofiarowując niezależne od pokoju wsparcie finansowe, materialne, ale i posiłki dla wolontariuszy. A to wszystko nie tylko za "uśmiech" wychowanków. W ramach wdzięczności wzorem lat ubiegłych logo sponsorów zostanie umieszczone na materiałach promocyjnych w tym koszulkach oraz na fanpage'u facebookowym Workcamp Łódź 2017, a firmami, które zechciały pomóc Koło Młodych obiecuje pochwalimy się w mediach.

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem mailowym: kmk.pzitb.lodz@gmail.com lub bezpośrednio z Koordynatorem Projektu Workcamp Łódź Mateuszem Dankowskim pod numerem telefonu 666-082-369.

 

Karina Figlus

Komentarze (0)