Matura 2016. Pierwszy dzień to egzaminy z języka polskiego

Matura 2016. Pierwszy dzień to egzaminy z języka polskiego

Matura 2016. Pierwszy dzień to egzaminy z języka polskiego

27.01.2022

Matura 2016.

Pierwszy dzień to egzaminy z języka polskiego. W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło około 280 tysięcy absolwentów liceów i techników. Pierwszy dzień egzaminów maturalnych nieodmiennie łączy się z językiem polskim. Tak było i w tym roku.

W części podstawowej matury z języka polskiego pojawiła się IV część „Dziadów” Adama Mickiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa oraz wiersz Zbigniewa Herberta „Dałem słowo”. Poza lekturami, maturzyści mieli za zadanie wyrazić opinię na temat zmian, które zachodzą w języku pisanym znanym z internetu oraz wykazać niepoprawność stylu i pisowni w konkretnych sytuacjach. Na szczęście była „Lalka” - przyznaje Marcin, maturzysta z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi. - Z racji patrona szkoły, akurat tę lekturę miałem bardzo dobrze opracowaną.

Część podstawowa egzaminu z języka polskiego rozpoczęła się o godzinie 9 rano i trwała 170 minut. Po przerwie, o godzinie 14, abiturienci przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Tutaj tekstami przewodnimi były: fragment rozdziału „Tworzywo literackie” z „Alchemii słowa” Jana Parandowskiego (temat 1) oraz porównanie fragmentów tekstów literackich „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza i „Bohiń” Tadeusza Konwickiego (temat 2).

Egzamin z języka polskiego przebiegł spokojnie, nie było zgłoszeń o zakłóceniu procedur - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Jutro, o godzinie 9 rano, rozpoczynają się matury z matematyki.

Matura 2016 po „nowemu”

W tym roku uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i artystycznych, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2015/2016, absolwenci liceów, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2014/2015 oraz absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich zdawali egzamin maturalny w tzw. „nowej” formule. Według niej, abiturienci na maturze zobowiązani są do zdania przynajmniej czterech egzaminów w części pisemnej oraz dwóch egzaminów w części ustnej.

Egzaminy pisemne podzielone są na obowiązkowe przedmioty, tzn. język polski, język obcy nowożytny oraz matematykę (na poziomie podstawowym) oraz przedmioty dodatkowe, zdawane na poziomie rozszerzonym. Aby zdać maturę każdy maturzysta musi zaliczyć przedmioty obowiązkowe na minimum 30% punktów oraz zdać przynajmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Tutaj do wyboru są takie przedmioty, jak: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Abiturienci uczący się w szkołach z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują również do egzaminów z języka danej mniejszości narodowej.

Matura 2016 - Najważniejsze zmiany

Egzaminy ustne również mają zmienioną formułę. Przygotowywana do tej pory w trakcie roku szkolnego wypowiedź na jeden, wybrany przez ucznia, temat zmieniona została na losowanie w trakcie egzaminu tematów przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pytania mogą dotyczyć fragmentu tekstu literackiego, popularno-naukowego, a nawet reprodukcji. Po wylosowaniu pytania maturzysta ma 15 minut na przygotowanie wypowiedzi związanej z tekstem lub reprodukcją.

Zmodyfikowany została również wygląd egzaminów pisemnych z języka polskiego, tak na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Co prawda egzamin pisemny na poziomie podstawowym nadal składa się z dwóch części, jednak zamiast jednego obszernego tekstu maturzyści mają za zadnie odpowiedzieć na pytania dotyczące dwóch-trzech mniejszych tekstów. Dodatkowo, oprócz ćwiczeń związanych z rozumieniem tekstów, na maturze mogą pojawić się zadania dotyczące napisania streszczenia tekstu oraz „sprawdzenia świadomości językowej”, czyli sprawności językowej i zdolności do refleksji teoretycznej nad językiem. Zmienione zostały też zasady dotyczące pisania tekstu własnego. Można wybierać między pisaniem rozprawki, a analizą tekstu poetyckiego, natomiast tylko w przypadku rozprawki podany jest problem, którego ma ona dotyczyć. Analiza tekstu poetyckiego zwolniona jest z „problemu”, wymagane jest natomiast postawienie tezy interpretacyjnej oraz uzasadnienie jej.

Pisemna sesja egzaminacyjna zaczęła się 4 maja i zakończy się 24 maja. Ustna sesja egzaminacyjna potrwa do 27 maja włącznie.

 

 

Anna Szumacher

Komentarze (0)