Studia

 


 

"Studia to kwalifikacje, kwalifikacje zaś umożliwiają znalezienie pracy w określonej branży. Dlatego też dokonując wyboru uczelni warto przeanalizować oferowane typy studiów. Przyjrzymy się zatem jakie możliwości na rynku pracy dają nam konkretne studia."

 

Najprostszy podział studiów jest na humanistyczne oraz ścisłe, i jak by nie było jest w tym sporo racji. W wielu przypadkach jednak trudno jest przyporządkować dany kierunek pod jedną z wymienionych kategorii, ponieważ gro wykładanych na uczelniach przedmiotów łączy w sobie cechy obu tych działów. Przykładem mogą być choćby graficy komputerowi, którzy muszą wykazać się zarówno wiedzą z dziedziny informatyki jak i kreacją artystyczną. Architekci zaś na co dzień łączą technikę budowlaną z wyobraźnią i kreatywnością. Idąc dalej, studia morskie mogą oznaczać zarówno ratowanie zagrożonych gatunków, jak i budowę statków. Jak zatem wybrać studia, które przyniosą nam satysfakcję i zaowocują intratną pracą?

 

Bardzo ważne jest, by zachować równowagę między tym, co dyktuje nam serce, a tym, jakie są wymagania i oczekiwania rynku. Wiele osób przy wyborze kierunku studiów bierze pod uwagę jedynie argument stuprocentowej pewności znalezienia pracy. Wybór pada więc na przykład na informatykę, logistykę albo finanse. Ten wariant dla niektórych może okazać się skuteczny, ale w większości przypadków kończy się zmianą kierunku w trakcie nauki. Należy pamiętać, że studia to pięć lat bardzo intensywnego i czasochłonnego zgłębiania wiedzy. Jeśli temat studiów jest dla nas mało interesujący i niezrozumiały, może się okazać, że upór i potrzeby rynku to zdecydowanie za mało.