Ogólne zasady rekrutacji na rok 2018/2019

Artykuł archiwalny

Akademia Techniczno - Humanistyczna w Bielsko-Białej rekrutacja 2018 - zasady rekrutacji na AT-H 2018/19

Opracowanie zawiera zasady rekrutacji na studia w roku akademickim 2018/2019 na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsko-Białej. W zestawieniu znajdziesz informacje na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, przeliczniki punktów, przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie kwalifikacji, limity miejsc oraz terminy rekrutacji 2018.

Uchwała Nr 1259/05/VI/2017 Senatu Akademii Techniczno-Humanistycznej z dnia 23 maja 2017 roku w sprawie zasad przyjęć do Akademii Techniczno-Humanistycznej w roku akademickim 2018/2019 na I rok studiów pierwszego oraz drugiego stopnia 

 

Senat Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, działając na podstawie  art. 169 oraz art. 170g ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1842 z późn. zm.), § 84 Statutu Akademii Techniczno-Humanistycznej uchwala, co następuje:

 

I. Postanowienia ogólne

 

§ 1.

  1. Akademia Techniczno-Humanistyczna przyjmuje kandydatów na I rok studiów pierwszego stopnia oraz studiów drugiego stopnia na kierunki, profile i formy studiów wymienione  w Załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały. 

  2. Liczbę miejsc na I roku studiów na poszczególnych kierunkach, poziomach, profilach  i formach kształcenia określa odrębna uchwała senatu.

  3. Rekrutacja na I rok studiów pierwszego i drugiego stopnia prowadzona jest od 4 czerwca 2018 roku do 28 września 2018 roku dla studiów rozpoczynających się od 1 października 2018 roku oraz od 1 lutego 2019 roku do 29 marca 2019 roku dla studiów rozpoczynających się od semestru letniego roku akademickiego 2018/2019.

Szczegółowe terminy postępowania rekrutacyjnego określi odrębna uchwała Senatu.

  1. Warunkiem uruchomienia studiów na poszczególnych kierunkach lub specjalnościach  (na kierunku filologia) oraz poziomach, profilach i formach studiów jest przyjęcie kandydatów w liczbie odpowiadającej liczebności podstawowej grupy studenckiej  dla danego kierunku, poziomu, profilu i formy studiów. 

 

§ 2.

  1. Przyjęcia kandydatów na studia następują na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w ust. 3 oraz w § 8. 

  2. O przyjęcie w Akademii Techniczno-Humanistycznej mogą ubiegać się kandydaci spełniający następujące warunki:

1) Na studia pierwszego stopnia:

  1. posiadają świadectwo maturalne bądź świadectwo dojrzałości z wynikiem pozytywnym,

  2. posiadają maturę uzyskaną poza obszarem Polski lub maturę międzynarodową,

  3. w przypadku kandydatów na studia niestacjonarne – pomostowe kierunek pielęgniarstwo posiadają dodatkowo dyplom ukończenia liceum medycznego  lub medycznych szkół zawodowych 2,5-letnich, 2 i 3 letnich oraz aktualne prawo wykonywania zawodu, 

  4. złożą wymagane dokumenty w terminie i miejscu określonym odrębnym dokumentem,

  5. dokonają wpłaty opłaty rekrutacyjnej. 2) Na studia drugiego stopnia:

  6. posiadają dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, 

  7. złożą wymagane dokumenty w terminie i miejscu określonym odrębnym dokumentem,

  8. dokonają wpłaty opłaty rekrutacyjnej. 

 

  1. Prawo przyjęcia na I rok studiów pierwszego stopnia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego mają ci kandydaci, którzy są laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego – uprawnienia te określone są odrębnym dokumentem.  

  2. W ramach rekrutacji na dany rok akademicki kandydat może być przyjęty tylko na jeden kierunek studiów (specjalność na kierunku filologia), przy czym w postępowaniu rekrutacyjnym ma prawo wskazać dodatkowo dwa alternatywne kierunki (lub specjalności na kierunku filologia) na wypadek nieprzyjęcia go na wskazany kierunek podstawowy  (lub specjalność na kierunku filologia). Kandydat wybierając w systemie elektronicznej rejestracji kierunek podstawowy i kierunki alternatywne, określa kolejność rozpatrywania kierunków w postępowaniu kwalifikacyjnym.

  3. W ramach danej tury rekrutacji kandydat wnosi na konto Akademii TechnicznoHumanistycznej jedną opłatę rekrutacyjną. Wysokość opłaty ustala rektor w oparciu  o rozporządzenie ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. 

  4. Zasady rekrutacji kandydatów na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia określa Załącznik Nr 3.

  5. Zasady rekrutacji kandydatów na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych drugiego stopnia określa Załącznik Nr 4.

  6. Podstawą ustalenia list rankingowych, po zakwalifikowaniu kandydatów  w trybie § 2 ust. 1 i 2, jest wskaźnik rekrutacji „WR” wyliczony na podstawie wzorów zamieszczonych w Załączniku Nr 3 i Załączniku nr 4.

 

 

II. Komisje rekrutacyjne: uczelniana i wydziałowe 

 

§ 3.

Rekrutację na studia prowadzą wydziałowe komisje rekrutacyjne (WKR), powołane przez dziekanów wydziałów prowadzących kierunki studiów. Pracę wydziałowych komisji rekrutacyjnych koordynuje i nadzoruje uczelniana komisja rekrutacyjna (UKR), powołana przez rektora.

 

§ 4.

  1. W skład UKR wchodzą:

    1. prorektor właściwy ds. studenckich i kształcenia jako jej przewodniczący,

    2. zastępca przewodniczącego,

    3. sekretarz,

4)wskazany przez właściwego Dziekana jeden nauczyciel akademicki z każdego wydziału, który nie wchodzi w skład WKR, 

5) kierownik działu nauczania i spraw studenckich, 6) przedstawiciel samorządu studenckiego.

  1. Do zadań UKR należą w szczególności:

    1. ustalanie harmonogramu rekrutacji, 

    2. koordynacja i nadzór prac wydziałowych komisji rekrutacyjnych, 

    3. podejmowanie decyzji po rozpatrzeniu odwołania wnoszonego przez kandydata  na studia,

    4. zawiadamianie kandydatów na studia o wynikach odwołań.

 

§ 5.

1. W skład WKR wchodzą: 

  1. przewodniczący,

  2. zastępca (–y) przewodniczącego,

  3. sekretarz,

  4. członkowie powoływani w zależności od liczby kandydatów, 5) kierownik dziekanatu. 2. Do zadań WKR należą w szczególności: 

  1. przyjmowanie i sprawdzanie dokumentów kandydatów,

  2. dopuszczanie kandydatów do postępowania kwalifikacyjnego, 3) zawiadamianie kandydatów o formie i terminie kwalifikacji,

  1. przeprowadzanie kwalifikacji,

  2. zawiadamianie kandydatów o wynikach kwalifikacji,

  3. podejmowanie decyzji w sprawach przyjęcia na studia. 

 

III. Postępowanie rekrutacyjne

 

§ 6.

  1. Rejestracja kandydatów  na studia odbywa się drogą elektroniczną  (przez internet)  w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji. 

  2. Warunkiem udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym jest:

    1. wniesienie przez kandydata opłaty rekrutacyjnej w terminie wskazanym  w harmonogramie rekrutacji;

    2. kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia niestacjonarne - pomostowe pierwszego stopnia kierunek pielęgniarstwo, posiadający egzamin dojrzałości, maturę międzynarodową czy zagraniczną, a także kandydaci, którzy nie mają ocen w KReM-ie bądź są laureatami olimpiad przedmiotowych oraz kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia drugiego stopnia, zobowiązani są do złożenia  kompletu wymaganych dokumentów, określonych w § 7 ust. 1 w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.

  3. Na podstawie danych przekazanych drogą elektroniczną, wydziałowe komisje rekrutacyjne prowadzą postępowanie kwalifikacyjne i sporządzają listy osób przyjętych na studia  i nieprzyjętych na studia oraz listy rezerwowe kandydatów (o ile wydziałowe komisje rekrutacyjne postanowią takie listy tworzyć). 

  4. Osoby przyjęte na I rok studiów:

    1. zobowiązane  są  do  złożenia  kompletu  wymaganych dokumentów, określonych  w § 7 ust. 1 oraz dokonania wpisu w terminie i miejscu określonym w harmonogramie rekrutacji;

    2. do których odnosi się zapis § 6 ust. 2 p. 2, zobowiązane  są  do  dokonania  wpisu   w  terminie  i  miejscu  określonym w harmonogramie rekrutacji. 

  5. Złożenie dokumentów w wyznaczonym terminie jest potwierdzeniem rejestracji na studia. 

  6. Niezłożenie dokumentów w wyznaczonym terminie jest jednoznaczne z rezygnacją  z podjęcia studiów na wydziale i kierunku studiów, na które kandydat został przyjęty  i spowoduje skreślenie kandydata z listy osób przyjętych na studia. 

  7. Podstawą do skreślenia kandydata z listy osób przyjętych na studia może być również stwierdzenie przez wydziałową komisję rekrutacyjną niezgodności danych podanych  w rejestracji elektronicznej z danymi zawartymi w dokumentach złożonych przez kandydata.

 

IV. Dokumenty wymagane od kandydatów na studia

 

§ 7.

  1. Kandydaci na I rok studiów pierwszego oraz drugiego stopnia zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:

    1. ankiety osobowej kandydata oraz podania (formularze ankiety oraz podania możliwe  do pobrania po dokonaniu elektronicznej rejestracji kandydata);

    2. kopii oryginału świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego poświadczonych przez uczelnię  - dotyczy kandydatów na studia pierwszego stopnia;

    3. kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia niestacjonarne - pomostowe na kierunku pielęgniarstwo składają:

      • kopię  świadectwa  dojrzałości  oraz  dyplom  (zarówno  absolwenci  liceum medycznego, jak i absolwenci medycznych szkół zawodowych) poświadczonych przez uczelnię - dotyczy kandydatów na studia pierwszego stopnia;

      • kopię aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza;  

    4. kopii dyplomu ukończenia studiów poświadczonej przez uczelnię – dotyczy kandydatów na studia drugiego stopnia;

    5. dwóch fotografii o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy, w stroju galowym  na jasnym tle (zgodnie z wymogami jak przy dowodzie osobistym) oraz zdjęcie  w wersji elektronicznej wprowadzone do systemu elektronicznej rejestracji przez kandydata z wymaganiami jak wyżej;   

    6. kopii dowodu osobistego poświadczonej przez uczelnię;

    7. poświadczenia uiszczenia opłaty rekrutacyjnej, której wysokość zostanie podana w terminie późniejszym w oparciu o rozporządzenie ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego Zarządzeniem Rektora ATH i opublikowana na stronie internetowej uczelni;

  2. kandydaci na studia stacjonarne składają oświadczenie o kontynuowaniu lub ukończeniu studiów na innych kierunkach studiów stacjonarnych w uczelni publicznej.

  3. Kandydaci składają skompletowane dokumenty w teczce.

 

 

V. Przyjęcia na studia w trybie potwierdzania efektów uczenia się.

 

§ 8.

  1. O przyjęcie na studia na dany kierunek, poziom i profil kształcenia może starać się osoba, której odpowiednia wydziałowa komisja weryfikująca potwierdziła efekty uczenia się  na tym kierunku, poziomie i profilu kształcenia oraz zaliczyła łącznie nie mniej niż 30 punktów ECTS. 

  2. Na podstawie wyników potwierdzania efektów uczenia się, wydziałowe komisje rekrutacyjne sporządzają listy rankingowe kandydatów.

  3. Osoby przyjęte na I rok studiów zobowiązane  są  do  dokonania wpisu na studia  w terminie i miejscu określonym w harmonogramie rekrutacji.

  4. Niedokonanie wpisu na studia w wyznaczonym terminie jest jednoznaczne z rezygnacją  z podjęcia studiów na wydziale i kierunku studiów, na które kandydat został przyjęty  i spowoduje skreślenie kandydata z listy osób przyjętych na studia.

  5. Zasady rekrutacji kandydatów na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia na podstawie wyników potwierdzania efektów uczenia się określa Załącznik Nr 5.

  6. Kandydaci, którzy nie zostali przyjęcia na studia w wyniku potwierdzania efektów uczenia się mogą ubiegać się o przyjęcie na studia na podstawie postępowania rekrutacyjnego opisanego w § 2 i 6.

 

VI. Postanowienia końcowe

 

§ 9.

  1. Ustala się możliwość przeprowadzenia rekrutacji uzupełniającej na studia w drugim terminie (drugiej turze), w przypadku gdy liczba kandydatów przyjętych na dany kierunek studiów w pierwszym terminie będzie mniejsza od limitu miejsc na tym kierunku. 

  2. W sytuacjach nieprzewidzianych w niniejszej uchwale decyzje podejmuje uczelniana komisja rekrutacyjna.

  3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. 4. Uchwała zostaje przesłana ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego.

 

 

 

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Komentarze (0)