... nauki

Zakręceni na punkcie nauki

Nauka to priorytetowy obszar działalności Politechniki Łódzkiej, która jest w gronie 21 polskich szkół wyższych realizujących program "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza". Udział w nim pozwala na ciągłe podnoszenie jakości prowadzonych badań naukowych, a także rozwijanie infrastruktury badawczej.

Priorytetowe obszary badawcze Politechniki Łódzkiej to:

  • Innowacyjne zastosowania sztucznej inteligencji
  • Inteligentna i bezpieczna infrastruktura
  • Systemy i materiały od nano- do makro- skali
  • Biogospodarka obiegu zamkniętego
  • Chemia dla przemysłu i medycyny

Politechnika Łódzka przeznaczyła już prawie 4,5 mln złotych, premiując najlepszych naukowców i studentów.

W naszej uczelni prężnie działa 70 Studenckich Kół Naukowych. Skupiają one pasjonatów nauki, którzy realizują własne projekty. Organizują i uczestniczą w konferencjach oraz seminariach, zdobywając doświadczenie i nowe umiejętności.

Zespół LODZ SOLAR TEAM to twórcy pierwszego w Polsce bolidu solarnego, którzy jako pierwszy zespół z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej wzięli udział w Bridgestone World Solar Challenge w Australii. We wrześniu 2018 roku wygrali 24-godzinny wyścig pojazdów elektrycznych napędzanych energią słoneczną iLumen European Solar Challenge. Rywalizowali z ponad 20 zespołami z całego świata.

Zespół IRON WARRIORS, którego członkami są pasjonaci z Koła Miłośników Motoryzacji stworzyli bolid Eco Arrow, którym na 1 litrze paliwa przejechali 837 km i tym samym ustanowili rekord Polski. Studenci PŁ planują przekroczyć granicę 1 000 km. W 2018 r. zespół Iron Warriors wygrał zawody SEM France 2018 i został najlepszą drużyną w kategorii Prototype Gasoline.

Studenci z grupy RAPTORS skonstruowali pierwszego łódzkiego łazika marsjańskiego, który m.in. Zwyciężył w European Rover Challenge oraz zajął 4. miejsce w University Rover Challenge 2018. Reprezentanci Koła zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów robotów mobilnych na świecie - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Drużyna wróciła z sukcesem z hiszpańskich zawodów European Robotic League Emergency 2019, gdzie zdobyła statuetkę dla najlepszego pilota oraz stanęła na drugim stopniu podium głównego konkursu

Studenci Wydziału Mechanicznego realizują projekt GUST i przygotowali turbinę wiatrową przystosowaną do adaptacji w terenie zurbanizowanym. Projekt wygrał już po raz czwarty międzynarodowy konkurs International Small Wind Turbine Contest 2019, organizowany przez NHL University of Applied Science. Prototyp małej przydomowej turbiny wiatrowej opracowanej w projekcie GUST przez studentów Politechniki Łódzkiej zajął drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych organizowanym w Holandii w lipcu 2021 r.

Członkowie SKN Żuraw poświęcili wiele godzin na wykonanie kajaka z materiału nietypowego dla tej niewielkiej łodzi turystycznej. „Czarna perła”, bo tak nazwano kajak, zajęła 2. miejsce podczas BetonKanoRace 2019. W wyścigu startowały ekipy z 15 różnych uczelni Holandii, Belgii, Niemiec i Polski.

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Łódzka

Komentarze (0)