Psychologia

Psychologia

24.01.2024

Psychologia – Uniwersytet Śląski w Katowicach rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku psychologia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku psychologia w UŚ KATOWICE
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Program kształcenia na kierunku Psychologia nastawiony jest na pozyskanie obszernej i złożonej wiedzy, która dotyczy przede wszystkim ludzkiego zachowania, jak również zakłada pozyskanie umiejętności rozpoznawania indywidualnych i społecznych zjawisk psychologicznych oraz planowania interwencji psychologicznej.  W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z biologicznymi podstawami zachowania, neurobiologią, psychologią społeczną, psychologią rozwoju człowieka, psychopatologią. Ponadto, otrzymują możliwość rozwijania zainteresowań i zdobywania wiedzy szczegółowej i specjalistycznej w zakresie psychologii klinicznej człowieka dorosłego, psychologii pracy i organizacji, psychologii zdrowia i jakości życia, psychologii sądowej oraz psychologii rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia.

Absolwenci studiów na kierunku Psychologia wyróżniają się złożoną wiedzą oraz wachlarzem praktycznych umiejętności. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach planowania i przeprowadzenia procesu diagnostycznego, rozwiązywania konfliktów, psychologicznego opiniowania spraw sądowych, psychoedukacji dzieci, młodzieży i rodzin.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku psychologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • filozofia z elementami logiki
  • biologiczne podstawy zachowania
  • komunikacja interpersonalna
  • procesy poznawcze
  • psychologia różnic indywidualnych
  • metodologia badań psychologicznych
  • emocje i motywacja
  • zarys neurobiologii
  • statystyka w badaniach psychologicznych
  • psychopatologia
  • etyka zawodu psychologa
  • zaawansowana analiza danych

 

Nabywane umiejętności

Skierowany jest on do osób zainteresowanych ludzkimi zachowaniami, ich podłożem psychicznym, uwarunkowaniami biologicznymi i społecznymi. Celem kształcenia jest przekazanie jak najszerszej wiedzy z zakresu psychologii ogólnej, psychologii społecznej, psychologii rozwoju człowieka i psychopatologii. Psychologia na Uniwersytecie Śląskim prowadzi do solidnego przygotowania warsztatowego umożliwiającego zaplanowanie i przeprowadzania własnych badań naukowych, czy też procesu diagnozy psychologicznej.

Lista przedmiotów do zaliczenia w toku studiów nie jest najkrótsza, a znajdują się na niej, między innymi: filozofia z elementami logiki, metodologia badań psychologicznych, emocje i motywacja, zarys neurobiologii, statystyka w badaniach psychologicznych, psychopatologia, etyka zawodu psychologa, zaawansowana analiza danych. Wszystkie przedmioty mają za zadanie przekazanie konkretnej wiedzy oraz rozwinięcie różnych umiejętności, do których należą rozpoznawanie indywidualnych i społecznych zjawisk psychologicznych, czy też planowanie interwencji psychologicznej. Uzyskane kompetencje absolwenci będą mogli wykorzystać w poradniach psychologiczno- pedagogicznych, szkołach i przedszkolach, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych, ośrodkach leczenia uzależnień, ośrodkach szkolno- wychowawczych, ośrodkach badań marketingowych, firmach konsultingowych.

 

Opinie

Przed przystąpieniem do procesu rekrutacji, często zadajemy pytania, aby wiedzieć czy wybrana uczelnia odpowiada naszym założeniom edukacyjnym. Jakie ma Uniwersytet Śląski w Katowicach opinie? Karolina, studentka III- roku Psychologii mówi:

„Studiując psychologię nie można się nudzić. Oprócz zajęć bardzo ważna jest samodzielna nauka oraz ta ciekawość drugiego człowieka, bez której przecież nie byłoby psychologii. Studiuję bo chcę pomagać. Zwłaszcza młodym ludziom, zagubionym w dzisiejszym nieprzyjaznym świecie. Wybrałam Uniwersytet Śląski bo to dobra uczelnia, a poza tym wybór specjalności jest bardzo duży.”

 

Jednostka prowadząca

Studia na kierunku psychologia prowadzone są przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowany przy ul. Bankowej 11 w Katowicach.

Kontakt:

tel. 32 359 1112

www.us.edu.pl/wydział/wns/

 

Psychologia Uniwersytet Śląski limity miejsc - rekrutacja 2023/2024

  • studia stacjonarne jednolite magisterskie: 180

 

Psychologia Uniwersytet Śląski ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)

studia stacjonarne: bezpłatne

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

STUDIA W KATOWICACH - ważne informacje

Kierunki studiów w Katowicach

Studia w Katowicach

 

 

PSYCHOLOGIA - ważne informacje

Psychologia studia Katowice

Psychologia studia

Psychologia studia online

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach:

Absolwent może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • przyczyn i przebiegu zaburzeń zachowania i osobowości,
  • rozpoznawania wybranych problemów klinicznych,
  • funkcjonowania człowieka w środowisku pracy,
  • negocjacji i rozwiązywania konfliktów,
  • relacji pomiędzy kondycją psychiczną człowieka a jego zdrowiem somatycznym,
  • psychologicznego opiniowania szczególnych spraw sądowych,
  • przyczyn i obrazu klinicznego wybranych zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Psychologia:

Absolwent kierunku Psychologia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach może znaleźć zatrudnienie:

  • w poradniach psychologiczno- pedagogicznych,
  • w szkołach i przedszkolach,
  • w szpitalach,
  • w poradniach zdrowia psychicznego,
  • w ośrodkach interwencji kryzysowej,
  • w rodzinnych ośrodkach diagnostyczno- konsultacyjnych,
  • w sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, hospicjach,
  • w ośrodkach leczenia uzależnień,
  • w zakładach karnych i aresztach śledczych,
  • w urzędach pracy,
  • w ośrodkach szkolno- wychowawczych,
  • w ośrodkach badawczych i naukowych.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Komentarze (5)

Student UŚ odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

Nie polecam tej uczelni. Jestem właśnie na 2 roku przed wyborem specjalizacji. Studia wieczorowe są dyskryminowane. Z listy 5 specjalizacji otwierają tylko kilka i liczy się średnia o czym wcześniej nie było informacji. To samo tyczy się fakultetów które są narzucane. Jeśli już wiesz jaką chcesz ścieżkę wybrać nie idź na UŚ bo i tak nie masz na nią szans.

Studentka UŚ W odpowiedzi do: Student UŚ odpowiedz

Jakby zależało Ci na tej ścieżce, walczyłbyś o wyższą średnią. Nie dziwi mnie, że liczą się oceny, bo wtedy wszyscy, nawet ci którzy są na etapie byle dostać 3, pchaliby się na kliniczną albo sądową. Bez przesady.

Studentka UŚ W odpowiedzi do: Studentka UŚ odpowiedz

Tam nie ma znaczenia czy zależy czy nie. Tam otwierają trzy specjalizacje i tyle. Jeśli jesteś w mniejszości to nie masz wyboru co do tego co otworzą.

Ania Ps(18-23) odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Studiuję na pierwszym roku i właśnie zakończyłam pierwszy semestr. Czytałam raczej niepochlebne opinie o psychologii na uś w internecie, ale ja jestem naprawdę zadowolona z tych studiow. Wszyscy wykładowcy i prowadzący ćwiczenia z ktorymi się spotkałam są bardzo prostudentcy. Widać, że im zależy i nie ma się wrażenia, że im przeszkadzasz i że są niezadowoleni z życia jak to było np. kiedy studiowałam na wydziale prawa uś. W większości zrozumiałe tłumacza, zachęcają nas do udziału, nie stosują metody dyktowania czy uczenia sie regułek na pamięć. Nie wymagają też od studentów niewiadomo jakiej wiedzy z przedmiotów, które wiedza, że nie są do końca istotne jak np. filozofia czy socjologia. Dużym plusem jest tez to ze można samemu układać godzinowo plan zajęć. W ten sposób mam tylko 3 dni zajec w tygodniu i nie mam absurdalnych okienek. Jest to jednak trochę kwestia szczęścia przy rejestracji. Na wydziale są dwie kawiarenki gdzie można posiedzieć na kanapach, czy pufach, automaty do kawy a nawet ogólnodostępna mikrofalówka. Naprawdę dobrze się tam czuję i z całego serca mogę polecić nasz katowicki wydział pedagogiki i psychologii :)

Dorota W odpowiedzi do: Ania Ps(18-23) odpowiedz

Ile punktów trzeba było mieć żeby się dostać?