Bach, glany i rockowe rytmy

Bach, glany i rockowe rytmy

akademia muzyczna łódź

Bach, glany i rockowe rytmy

Zderzenie epok i stylów, czyli dwa projekty Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ

Ze względu na ogromne zainteresowanie publiczności 10 marca powtórzony zostanie koncert Culture Clash: Rock&Jazz na smyczki+. W zeszłym tygodniu w Akademii Muzycznej w Łodzi odbyły się koncerty Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ – najzdolniejszych studentów Katedry Instrumentów Smyczkowych. Zagrali i rockowo, i klasycznie! 16 lutego przedstawili wspomniany nowatorski projekt Culture Clash: Rock&Jazz na smyczki+ z aranżacjami Wojtka Lemańskiego. Kilka dni później – 19 lutego – zaprezentowali się w klasycznym repertuarze, grając muzykę minionych wieków – J. S. Bacha i J. Haydna – oraz utwór napisany współcześnie, specjalnie dla nich przez Sławomira Kaczorowskiego. Koncerty łączące w programie różne gatunki i epoki były wydarzeniami promującymi efekty prac konserwatorsko-rewitalizacyjnych prowadzonych w Pałacu Karola Poznańskiego – głównej siedzibie uczelni.

Mogło się wydawać, że młoda orkiestra z łódzkiej Akademii, prowadzona przez uznanego skrzypka i pedagoga prof. Łukasza Błaszczyka, grała już chyba wszystko. Ma w swoim repertuarze i koncerty Antonia Vivaldiego, i Astora Piazzolli, XX-wieczne arcydzieła Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, jazzowe utwory Adama Makowicza, zagrane z samym mistrzem, i muzykę filmową Krzesimira Dębskiego, którą prezentowała wspólnie z… Krzesimirem Dębskim podczas koncertu karnawałowego. Tym razem przyszedł czas na rock!

Jak zapowiadał tytuł koncertu Culture Clash. Jazz&Rock na smyczki+, Orkiestra PRIMUZ pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka i znakomici goście zaprezentowali program, w którym tradycje klasycznej muzyki, znanej z wielkich sal filharmonicznych, oraz muzyki współczesnej kojarzonej choćby z awangardowymi eksperymentami, zderzyły się z muzyką rockową i jazzową. A to za sprawą Wojciecha Lemańskiego, łodzianina, kompozytora i wykładowcy, który takie utwory, jak: Roxanne Stinga, Come Together Johna Lennona, Vroom, Vroom czy Red zespołu King Crimson i tytułowy Culture Clash zespołu The Aristocrats zaaranżował specjalnie na tę okazję na smyczkową orkiestrę. Kompozytor walczy z wąskim kategoryzowaniem muzyki na gatunki i dowodzi, że rockowy repertuar to materiał niezwykle ciekawy pod względem kompozycyjnym i muzyka o dużej sile oddziaływania.

Po karnawałowym szaleństwie z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz fuzji rockowo-jazzowej Wojciecha Lemańskiego i gitarzysty Jacka Królika, kolejny z tegorocznych wieczorów z Orkiestrą PRIMUZ wypełniła muzyka klasyczna. Na scenie wraz ze studentami wystąpili gościnnie utytułowani instrumentaliści: pianista Zbigniew Raubo i wiolonczelista Rafał Kwiatkowski. Obaj artyści prowadzą bogate życie koncertowe, obaj są także aktywnymi pedagogami. W programie koncertu pojawiło się również premierowo Cantabile na orkiestrę smyczkową, czyli nowy utwór dedykowany Orkiestrze PRIMUZ przez uznanego łódzkiego kompozytora Sławomira Kaczorowskiego. To nie pierwsze prawykonanie, którego dokonała Orkiestra PRIMUZ.

 

link do wydarzenia >

 

materiały prasowe AMUZ Łódź