POLECANE DLA CIEBIE

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

WYDZIAŁ NAUK ŚCISŁYCH, PRZYRODNICZYCH I TECHNICZNYCH

Kierunki studiów: biotechnologia, chemia, dietetyka, fizyka, informatyka, innowacyjne technologie i nowoczesne materiały, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria multimediów, kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa, żywienie człowieka i dietetyka, matematyka, produkcja i marketing żywności, chemistry, computer science, inżynieria medyczna, physics, medical engineering Studia: niestacjonarne, stacjonarne
Sprawdź

Politechnika Częstochowska

WYDZIAŁ INFRASTRUKTURY I ŚRODOWISKA

Kierunki studiów: inżynieria środowiska, biotechnologia, energetyka, odnawialne źródła energii, architektura krajobrazu, energetyka jądrowa Studia: niestacjonarne, stacjonarne
Sprawdź

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ

ul. Jagiellońska 28,

40-032 KATOWICE

tel.   32 255 58 73, 32 2009 461

fax   32 2009 361

e-mail biologia@us.edu.pl

https://us.edu.pl/wydzial/wnp/

Wydział Nauk Przyrodniczych; 

ul.Będzińska 60, 

41-200 Sosnowiec; 

tel. (+48 32) 3689 400; 

wnp@us.edu.pl

Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Niesporczaki

Niesporczaki (Tardigrada) zwane też wodnymi niedźwiadkami zostały opisane w 1777 roku. Mimo małych rozmiarów (około 1 mm długości) są to prawdziwi twardziele w świecie zwierząt. Dzięki zapadaniu w stan życia utajonego (kryptobiozy), wytrzymują niskie temperatury do -272 ?C, ale nie straszne im również upały ponad 150 ?C. Są pierwszymi zwierzętami, które przetrwały bez jakiejkolwiek ochrony w przestrzeni kosmicznej w warunkach próżni i promieniowania kosmicznego. Potrafią także przetrwać kilkadziesiąt lat bez wody. Co więcej, podczas kryptobiozy zwierzęta te nie starzeją się. Nasz Wydział jest obecnie jednym z nielicznych na świecie i jedynym w Polsce ośrodkiem, który prowadzi badania ultrastrukturalne tej niezwykłej grupy zwierząt.

 

 

 

 


Brzoza brodawkowata

Apetyt na życie

 

Do życia potrzebuje naprawdę niewiele. Trochę wody, dwutlenku węgla i dużo, dużo słońca. Jest pionierem wśród roślin w zasiedlaniu nieprzyjaznych terenów. Znajdziemy ją na pełnej metali ciężkich hałdzie pocynkowej i na skraju lasu, gdzie przygotowuje miejsce i glebę dla bardziej wymagających gatunków leśnych.

 

 

 

 


rzodkiewnik

Rzodkiewnik

 

Roślina modelowa Arabidopsis thaliana (rzodkiewnik pospolity): powszechnie występuje na terenach Północnej Ameryki, Europy, Zachodniej Afryki, Australii i Azji.

Należy do rodziny kapustowatych, obok gorczycy, rzepaku czy rzodkwi. 
Arabidopsis charakteryzuje się niewielkim genomem, krótkim cyklem życiowym oraz dużą ilością wytwarzanych nasion, dzięki czemu jest doskonałym obiektem badawczym. Roślina nie ma wartości użytkowych, natomiast jest szeroko stosowana m. in. w badaniach nad poznaniem funkcji genów u roślin.
Dzięki Arabidopsis poznano wiele mechanizmów molekularnych regulujących formowanie liści, kwiatów czy owoców. Niedawno naukowcy dowiedli, że Arabidopsis… słyszy, kiedy jest zjadana przez owady. Co więcej, nie pozostaje wówczas bierna lecz wytwarza substancje odstraszające szkodniki.
 

krocionóg olbrzymi

Krocionóg olbrzymi

Krocionóg olbrzymi Archispirostreptus gigas (Myriapoda, Diplopoda) jest największym żyjącym krocionogiem sięgającym nawet 30 cm długości, a jego ciało może być zbudowane nawet z 72 segmentów  W  naturze 
gatunek ten żyje w Somalii, Kenii, Mozambiku oraz Tanzanii. Jest jednym z najpopularniejszych krocionogów hodowanych na całym świecie.

Informacje mają charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Opinie (6)

a Ocena odpowiedz

bardzo fajny wydział, pomocni wykładowcy, dużo możliwości rozwoju, polecam

Ewelina Ocena odpowiedz

Studiuję biologię na USiu i uważam, że to świetne możliwości badawcze, poza przygotowaniem teoretycznym robimy też dużo fajnych eksperymentów i prowadzimy badania. Polecam z całego serca!

agnieszka Ocena odpowiedz

Uniwersytet Śląski to bardzo dobra uczelnia, z której wychodzą prawdziwi specjaliści i fachowcy

Kinga Ocena odpowiedz

Uniwersytet Śląski stawia na innowacyjne kształcenie. Na uczelni zdobywamy wiedzę nowoczesną, czyli taką, na której będziemy mogli oprzeć prace badawcze, poszukiwania, stawianie pytań w wybranym sektorze zawodowym.

aneta Ocena odpowiedz

Biologia to nauka, która nikomu nie powinna być obca. Dzięki studiom na Uniwersytecie Śląskim poznajemy dokładnie to wszystko, co nas otacza, a co za tym idzie poznajemy także nas samych. To niezwykle ciekawy kierunek, interesująco prowadzony na jednej z najlepszych uczelni w kraju.

percottus Ocena odpowiedz

bardzo fajny wydział. Dużo laboratoriów, pomocni i zaangażowani wykładowcy.