Studia na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Współcześnie studenci mają do wyboru dwa tryby kształcenia. Dolnośląskie ośrodki kształcenia przygotowały propozycje nauki na studiach fizjoterapeutycznych w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Jak zatem dostosować wybór do swoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości? Przede wszystkim na początku warto zebrać jak najwięcej informacji o każdym z tych trybów. Przedstawiamy więc charakterystykę każdego z nich, by przyszłe podjęcie decyzji było jak najmniej bolesne. Zapraszamy do lektury!

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne na uczelni publicznej są obecnie najchętniej wybieranym trybem kształcenia. Nie można się temu dziwić – nauka jest wtedy bezpłatna, studenci nie muszą więc martwić się opłatami za czesne. To szczególnie ważne u progu dorosłości, kiedy to wciąż korzysta się ze wsparcia finansowego rodziców, a na horyzoncie pojawiają się pierwsze ważne wydatki – samodzielne utrzymanie w obcym mieście, opłaty za wynajmowane mieszkanie czy pokój w akademiku. Nie każdy ma bowiem to szczęście, że studiuje w okolicy rodzinnego domu. Należy pamiętać o tym, że bezpłatny charakter będą mieć studia we Wrocławiu na uczelni publicznej. Przyszli studenci niepublicznych ośrodków akademickich będą mierzyć się z kosztami czesnego.

Regularne zajęcia odbywające się w siedzibie uczelni od poniedziałku do piątku – to również najbardziej charakterystyczna cecha studiów stacjonarnych. Taka organizacja zajęć pozwala cieszyć się wolnymi weekendami, które można spędzić na przyjemnościach, utrwalaniu poznanego materiału czy nawet na podejmowaniu pierwszych aktywności zawodowych.

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne są z kolei bezpłatne na uczelniach każdego typu – dotyczy to zarówno publicznych, jak i niepublicznych szkół wyższych. Opłaty za czesne nie są jednak zniechęcające dla osób, którym zależy na alternatywnych formach organizacji zajęć. Przed wyborem studiów niestacjonarnych należy sprawdzić, kiedy i w jak odbywać się będą wykłady oraz ćwiczenia. Informacje tego typu znajdują się na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich.

Zajęcia w trybie niestacjonarnych mogą odbywać się podczas weekendowych zjazdów. Studenci spotykają się w siedzibie uczelni od piątku/soboty do niedzieli i wtedy też uczestniczą przez całe dnie w wykładach i ćwiczeniach. To spore obciążenie intelektualne, pozwala jednak na większą elastyczność i cieszenie się wolnym od zajęć czasem w trakcie tygodnia.  Niektóre uczelnie decydują się na organizację zajęć w trybie niestacjonarnym wieczorowym. Wtedy studenci kształcą się od poniedziałku do piątku – często także w godzinach przedpołudniowych.

 

Jak podjąć decyzję?

Maturzyści planujący rozpoczęcie studiów muszą podejmować niejednokrotnie wiele trudnych decyzji. Czeka na nich wybór kierunku, uczelni oraz miasta, w którym chcą się kształcić. To jednak nie koniec – trzeba zastanowić się również, jaki tryb nauki będzie najbardziej satysfakcjonujący. Warto pamiętać, że każdy z nich ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Studia stacjonarne zostały zadedykowane studentom chcącym poświęcić się przede wszystkim nauce. Wybór publicznej uczelni pomoże także w oszczędnościach.

Studia niestacjonarne – mimo że odpłatne – często będą najlepszą formą kształcenia dla osób, które cenią sobie elastyczność i chcą połączyć ze sobą różnorodne aktywności zawodowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc przenalizować nie tylko swoją sytuację ekonomiczną, lecz również zastanowić się, który z trybów będzie lepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź

Kierunki studiów we Wrocławiu

Studia medyczne

​Studia medyczne we Wrocławiu

Fizjoterapia we Wrocławiu

 

WSZYSTKO O KIERUNKU FIZJOTERAPIA - WROCŁAW

Komentarze (0)