Kultury mediów
Katowice i woj. śląskie
Pokaż
Studia na kierunku kultury mediów to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku kultury mediów | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku kultury mediów możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | kultury mediów - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia z kultury mediów charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku kultury mediów: estetyka wizualności, komunikacja medialna, widowiska kulturowe, nowe media.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku kultury mediów:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku kultury mediów: cyberkultura, ekrany w kulturze, wstęp do medioznawstwa, wstęp do teorii komunikacji, filozofia techniki.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kultury mediów? Jest to kierunek, który skupia się na multimedialności mediów oraz kształci w zakresie nowych kompetencji niebędnych do sprawnego poruszania się we współczesnych procesach komunikacyjnych.
Co więcej, zdobędziesz wiedzę z takich dziedzin jak: historia społeczna, kulturowa oraz polityczna, teoria mediów czy antropologia kultury. Dodatkowo nacisk będzie kładziony na poprawę umiejętności miękkich, dzięki czemu nie będziesz mieć problemu w zakresie komunikacji interpersonalnej.
Do wyboru będziesz mieć różne specjalności: Komunikacja medialna, Komunikacja wizualna, Estetyka wizualności, Widowiska kultorwe czy Publicystyka nowomedialna. Taka różnorodność sprawi, że powinieneś znaleźć coś dla siebie i rozwinąć swoje zainteresowania w wybranej dziedzinie.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program kształcenie na kierunku kultury mediów będzie oscylował głownie wokół nauk humanistycznych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia na kierunku kultury mediów możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku kultury mediów będziesz miał możliwość zdobycia kompleksowej wiedzy z zakresu nauk społecznych, kulturowych, politycznych czy humanistycznych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
Studenci będą także zobowiązani do wyboru socjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalizacyjnych, znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
Studenci kierunku kultury mediów zdobędą szereg umiejętności praktycznych z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych. W czasie licznych warsztatów nauczysz się dokonywać analizy zjawisk kulturowych oraz wybranych tekstów literackich.
Ponadto, dowiesz się, w jaki sposób używać technik komunikacyjnych i formułować różnego typu wypowiedzi ustne i pisemne. W planie zajęć znajdzie się także lektorat z języka obcego, dzięki któremu rozwiniesz swoje zdolności językowe i tym samym zwiększysz szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
W dobie globalizacji niezwykle ważną rolę w zakresie kultury społeczeństwa oraz komunikacji pełnią media. Współczesne procesy komunikacyjne wytworzyły silną potrzebę wykształcenia specjalistów w zakresie mediów, którzy wyjdą naprzeciw zapotrzebowaniu obecnego rynku.
Studia dają możliwość zrozumienia przemian jakie zaszły pod wpływem nowoczesnych technologii. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany szeroko pojętymi mediami to Kultury mediów mogą być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
5. Gdzie studiować kultury mediów
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek kultury mediów:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku kultury mediów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku kultury mediów będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Kultury mediów? Kierunek daje możliwości zatrudnienia w mediach oraz w przemyśle kreatywnym, a także w tych instytucjach kultury czy administracji. Moga to być agencje reklamowe, media elektroniczne czy agencje public relations oraz marketingu.
Możesz także założyć własną działalność gospodarczą w zakresie doradztwa medialnego lub kultury administracji publicznej. Jak widzisz możliwości jest naprawdę dużo, więc jeżeli zatem świetnie czujesz się w środowisku mediów oraz komunikacji publicznej to Kultury mediów mogą być kierunkiem dla Ciebie!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Kultury mediów
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia