Lotnictwo

Lotnictwo

Studia na kierunku lotnictwo możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie

Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie

Lotnictwo stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku lotnictwo

Uczelnie, gdzie lotnictwo jako specjalność / ścieżka kształcenia

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 2 lata • 1,5 roku

Specjalności na kierunku mechanika i projektowanie maszyn

Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu PP stopień: (II) , czas trwania: 1,5 roku

Specjalności na kierunku lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo studia - kierunek studiów

Studia na kierunku lotnictwo to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub inżyniera lub magistra).

Studia na kierunku lotnictwo
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku lotnictwo możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | lotnictwo - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia lotnicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku lotnictwo: organizacje lotnicze, zarządzanie ruchem lotniczym, zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku lotnictwo najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: informatyka, geografia, język obcy, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku lotnictwo:

  • geografia,
  • historia,
  • informatyka,
  • matematyka,
  • język obcy,
  • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Lotnictwo - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując lotnictwo

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku lotnictwo: historia lotnictwa, nawigacja lotnicza, meteorologia lotnicza, lotnictwo państwowe, czynnik ludzki w lotnictwie.

Na terenie naszego kraju obecnie rozwija się kilka dużych firm branży lotniczej. Studia na kierunku lotnictwo kształcą w zakresie podstaw teoretycznych w obszarze nauk społecznych, a w szczególności dyscyplin naukowych o obronności, bezpieczeństwie, zarządzaniu oraz nauk pokrewnych, które dotyczą zasad i problemów funkcjonowania instytucji i organizacji lotniczych, a także struktur bezpieczeństwa państwa.

Zdobędziesz też wiedzę z takich dziedzin jak: matematyka, informatyka czy fizyka, a także grafika inżynierka oraz aerodynamika. Dodatkowo zdobędziesz umiejętności miękkie niezbędne do pełnienia roli managera, dzięki którym będziesz w stanie wykorzystać metody i techniki organizowania, koordynowania, kontrolowania oraz motywowania w instytucjach i organizacjach lotniczych.

 

W programie studiów na kierunku lotnictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • Podstawy zarządzania
  • Analiza matematyczna i algebra liniowa
  • Marketing w lotnictwie
  • Nawigacja lotnicza
  • Lotnictwo cywilne
  • Transport lotniczy
  • Porty lotnicze
  • Służby ruchu lotniczego
  • Urządzenia symulacji lotu
  • Kontrola przestrzeni powietrznej
  • Podstawy zarządzania ruchem lotniczym
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • konstruowania, wytwarzania i eksploatacji statków powietrznych,
  • meteorologii i nawigacji lotniczej,
  • bezpieczeństwa i ochrony lotnictwa oraz charakteryzuje czynniki wpływające na bezpieczeństwo w lotnictwie,
  • wykonywania rysunku warsztatowego, odwzorowania prostych przedmiotów, przekroju i widoku cząstkowego, tworzenie i odczytywanie rysunku złożeniowego,
  • zadań inżynierskich w nowoczesnych zakładach przemysłu lotniczego i u użytkowników statków powietrznych,
  • opisu geometrii, odwzorowania konforemnego, rozkładu ciśnień na profilu, współczynników sił aerodynamicznych, biegunowej profilu,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku lotnictwo?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek lotnictwo można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia, to wybierz studia niestacjonarne, na których obowiązuje weekendowy tryb nauczania.

Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk wojskowych.

 

Studia na kierunku lotnictwo możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku lotnictwo będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu lotnictwa, nauk wojskowych oraz zarządzania. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

  • Zarządzanie strategiczne
  • Procesy w lotnictwie
  • Funkcjonowanie lotnictwa cywilnego
  • Prakseologia

Studenci będą także zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie powyższych studiów wojskowych wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się zarządzania ruchem lotniczym.

Studenci poznają także zasady analizy i interpretacji zjawisk zachodzących w organizacjach lotniczych. Ponadto dowiesz się więcej na temat regulacji prawa lotniczego i ich zastosowania w praktyce zawodowej.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Od roku 1783, kiedy to w przestrzeń powietrzną poszybował pierwszy balon na gorące powietrze braci Mongolfier następuje ogromny postęp w tej dziedzinie.

Chociaż jeszcze pod koniec XIX wieku nie wierzono, że konstruowanie samolotów cięższych od powietrza, to już w 1903 roku bracia Wright poszybowali w powietrze pierwszym kontrolowanym samolotem.

Obecnie latanie jest standardem, na który każdy może sobie pozwolić. Tak duże zapotrzebowanie sprawia, że poszukiwani są specjaliści w tej dziedzinie. Jeżeli zatem interesujesz się tą tematyką to Lotnictwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

5. Gdzie studiować lotnictwo

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek lotnictwo:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku lotnictwo trwają od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku lotnictwo będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku lotnictwo

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Lotnictwo? Po ukończeniu studiów będziesz przygotowany do wykonywania zadań inżynierskich w nowoczesnych zakładach przemysłu lotniczego.

Co więcej będziesz mógł także posiadać umiejętności przenoszenia nowoczesnej technologii lotniczej do innych gałęzi przemysłu, a szczególnie tych, które realizujących zadania dla lotnictwa.

Będziesz mógł pracować w lotnictwie cywilnym, służbach naziemnych eksploatujących sprzęt lotniczy czy zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu lotniczego. Jak widzisz możliwości jest całkiem dużo, jeżeli zatem jesteś zainteresowany tematem lotnictwa to może być kierunek dla Ciebie!

 
Absolwent kierunku lotnictwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik w lotnictwie cywilnym,
  • pracownik służbach naziemnych eksploatujących sprzęt lotniczy,
  • pracownik w zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu lotniczego.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Lotnictwo studia niestacjonarne

Lotnictwo studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Lotnictwo studia I stopnia

Lotnictwo studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku lotnictwo

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
niestacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dalsza część artykułu pod reklamą

W jakich firmach możesz pracować po kierunku lotnictwo

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Lotnictwo

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)