ARCHITEKTURA I OCHRONA ZABYTKÓW

ARCHITEKTURA I OCHRONA ZABYTKÓW

Architektura i ochrona zabytków studia - specjalność / ścieżka kształcenia

Architektura i ochrona zabytków to propozycja kształcenia, która oprócz pozyskania typowych kompetencji architektonicznych pozwala wyspecjalizować się w ochronie zabytków. Co to oznacza? Oznacza to, że studenci zdobywają szczegółową oraz praktyczną wiedzę w zakresie projektowania architektonicznego obiektów czy zespołów zabudowy, które posiadają jakiś kontekst kulturowy. Osoby wybierające tę ścieżkę edukacyjną poznają metody i techniki konserwacji, modernizacji i uzupełniania zabytkowych struktur, narzędzia polityki przestrzennej, przepisy techniczno- budowlane, przyczyny i mechanizmy zniszczeń.

Co oczywiste, studenci Architektury i ochrony zabytków rozwijają jasno określone umiejętności. Umiejętności te dotyczą przede wszystkim tworzenia projektów architektonicznych oraz przekształcania przestrzeni w taki sposób, aby nadać jej nowe wartości uwzględniające kontekst sąsiedzki i kulturowy. Oprócz tego, rozwijają się w zakresie sporządzania opracowań planistycznych, przygotowywania konserwatorskich koncepcji projektowych, analizowania stanu zabudowy czy też analizowania skutków prac, ale nie tylko odnośnie wpływu na środowisko kulturowe, ale i przyrodnicze.

Studia architektoniczne przygotowują do pracy w roli architekta. Posiadając wykształcenie poszerzone o zagadnienia ochrony zabytków można pracować w pracowniach konserwacji zabytków czy instytucjach administracji państwowej i samorządowej.

 

Komentarze (0)