Orientalistyka studia - kierunek studiów

O czym myślisz w pierwszej kolejności, gdy słyszysz słowo “orient”? Czym dla Europejczyków jest orientalistyka? Jako filologia orientalna zajmuje się na pewno tematyką języka, literatury, sztuki, historii, społeczeństwa, polityki, religii i obyczajów danej kultury orientalnej. Ale czym właśnie jest ta kultura orientalna? Tóre kraje czy obszary świata są “orientalne”? Znaczna większość powie, że to nauka o kulturach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, inni powiedzą, że to nauka o ludach tzw. Czarnej Afryki, a jeszcze inni w interpretacjach bardzo skrajnych zaliczą do kultury orientalnej Oceanię, a nawet Europę Środkowo-Wschodnią. Sprawia to, że orientalistyka nie jest dziedziną jednorodną, stąd ze względu na geografię bądź cywylizacje dzieli się je na dziedziny takie jak afrykanistyka, buddologia, etiopistyka, kartwelistyka, kaukazologia, mongolistyka, semitystyka, tajologia, tybetologia, wietnamistyka, filologia Indochin i wiele, wiele podobnych.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli zatem jesteś osobą, którą fascynują kultury odległych krajów - tak inne od naszej; osobą otwartą i komunikatywną oraz ciekawą świata i ludzi - studia na kierunku orientalistyka mogą okazać się idealnymi dla Ciebie!

 

Program studiów i przedmioty

Jako student tego kierunku będziesz zobowiązany do wybrania jednej z proponowanych przez uczelnię specjalizacji. Będziesz miał do wyboru afrykanistykę, arabistykę, hebraistykę, indologię, iranistykę, japonistykę, koreanistykę, asyriologię i hetytologię (kulturę Wschodu Starożytnego), egiptologię, mongolistykę i tybetologię, sinologię i turkologię. Niezależnie od tego, którą specjalizację wybierzesz, zostanie przekazana Ci wiedza z zakresu filologicznego, czyli będziesz uczęszczał na takie przedmioty jak praktyczna nauka danego języka, wiedza o literaturze i kulturze tego obszaru językowego, wiedza o języku ogółem i komunikacji, językoznawstwo stosowane, gramatyka stosowana, praktyczna i kontrastywna; fonetyka i fonologia, podstawowa historia tego obszaru językowego i wiele innych.

Studia te wyposażą Cię w specjalistyczną wiedzę nie tylko o języku danego obszaru kulturowego czy kraju, ale i w dogłębną znajomość tego społeczeństwa w celu bliższego zrozumienia tej kultury, przekazywania jej, co z pewnością zaowocuje lepszymi wynikami w pracy i badaniach nad kulturą.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku orientalistyka, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy (ew. dwa), matematyka, historia, geografia, filozofia, WOS, historia sztuki, historia muzyki.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ORIENTALISTYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU ORIENTALISTYKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując orientalistykę

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • literaturoznawstwa
 • kulturoznawstwa
 • językoznawstwa
 • historii i dziejów wybranego obszaru kulturowego
 • komunikacji społecznej

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ORIENTALISTYKA STUDIA NIESTACJONARNE

ORIENTALISTYKA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ORIENTALISTYKA STUDIA I STOPNIA

ORIENTALISTYKA STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku orientalistyka

Absolwent kierunku orientalistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • biurach tłumaczeń
 • tłumacz
 • instytucjach upowszechniania kultury orientalnej
 • turystyce
 • agencjach reklamowych
 • placówkach promocji kultury

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU ORIENTALISTYKA

Komentarze (0)