1. Tryb i typ studiów
Prawo i doradztwo podatkowe to nowatorski kierunek, który można realizować zarówno w trynie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę będziesz musiał poświęcić wybrane weekendy semestru. Co więcej, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat, których wysokość jest ustalana przez władze uczelni.
Studia na kierunku Podatki i doradztwo podatkowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Celem tych innowacyjnych studiów jest wykształcenie wszechstronnych specjalistów z zakresu finansów i doradztwa podatkowe. Dlatego studenci, którzy aplikują na ten kierunek będą mieli okazję rozwinąć swoją wiedzę z obszaru ekonomii, prawa, finansów czy administracji.
W siatce zajęć przewidziano wiele interesujących przedmiotów, takich jak: ubezpieczenia gospodarcze, administracja podatkowa, rachunkowość, finanse publiczne, prawo cywilne czy prawo administracyjne. Oprócz wiedzy teoretycznej rozwiniesz także cenne kompetencje praktyczne.
Jako student, nauczysz się technik analizy podatkowej i finansowej, prowadzenia ksiąg rachunkowych, wystawiana opinii podatkowej oraz wykorzystywania regulacji prawnych w praktyce.
Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które będziesz mógł zrealizować w biurach rachunkowych, centrach usług finansowych i innych miejscach, w których wymagana jest znajomość ekonomii i rynku finansowego.
3. Dla kogo ten kierunek
Obecne systemy podatkowe to temat, który wielu z nas spędza sen z powiek. Dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nieustannie rośnie. Potrzebni są eksperci, dla których optymalizacja podatków oraz zmniejszenie obciążeń czy niewelizacja ryzyka nie stanowią żadnego problemu.
Jeżeli zatem myślisz o przystąpieniu do egzaminu na doradcę podatkowego lub myślisz o pracy w administracji to podatki i doradztwo podatkowe może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
4. Gdzie studiować Podatki i doradztwo podatkowe
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Podatki i doradztwo podatkowe: