Prawo kanoniczne
Warszawa
Pokaż
Studia na kierunku Prawo kanoniczne to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia na kierunku prawo kanoniczne | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Uczelnie
Studia na kierunku prawo kanoniczne możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | prawo kanoniczne - uczelnie >
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku prawo kanoniczne najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, filozofia, geografia, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku prawo kanoniczne:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku prawo kanoniczne: filozofia prawa i teologia prawa kanonicznego, metafizyka, filozofia moralna, eklezjologia, chrystologia.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo kanoniczne? Studia kształcą w zakresie szeroko pojętego prawa kanonicznego w ujęciu metodologicznym, teoretycznym czy etycznym, a także z dziedziny wiedzy dotyczącej aspektów prawno-kanonicznych.
Treści podstawowe dotyczące etyki, filozofii prawa czy prawa rzymskiego. Natomiast przedmioty kierunkowe skupiają się na historii kościelnej prawa polskiego, teorii prawa kościelnego, ustroju kościoła oraz wszelkich praw kanonicznych.
Przykładowymi przedmiotami są: Normy ogólne prawa kanonicznego, Prawo cywilne, Postępowanie cywilne, Prawo rodzinne i opiekuńcze czy Kościelne prawo majątkowe. Jednym zdaniem, staniesz się ekspertem w tej dziedzinie!
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
1. Tryb i typ studiów
Prawo kanoniczne przygotowuje miłośników prawa i sprawiedliwości do pracy w charakterze prawników w instytucjach kościelnych, kuriach diecezjalnych i zakonnych, w kancelariach prawnych i kanonicznych, w sądownictwie kościelnym. Tego typu studia prawnicze precyzują zatem dziedzinę prawa, którą student ma i chce się zajmować zawodowo. Kierunek prawo kanoniczne możesz realizować zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, natomiast studia zaoczne są płatne, a zajęcia w tym trybie odbywają się w weekendy.
Studia na kierunku Prawo kanoniczne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Studenci uczęszczają na szereg niezwykle zajmujących przedmiotów takich jak, chociażby: kościelne prawo majątkowe, prawo wyznaniowe, prawo i procedura administracyjna, prawo rzymskie, prawo rodzinne i opiekuńcze, postępowanie cywilne, kanoniczne prawo karne. Prócz uniwersalnych przedmiotów prawniczych i administracyjnych wiele zajęć dotyczy stricte kościoła i rodziny.
Studenci przygotowywani są do pełnienia zwodu zarówno teoretycznie, jak i praktycznie, etycznie czy metodologicznie. Potrafią posługiwać się specjalistyczną terminologią i w odpowiedni sposób zaprezentować wyniki prowadzonych badań.
Występują publicznie, dzięki czemu ćwiczą elokwencję i erudycję. Zdobywają umiejętności analityczne, interpretacyjne, a także wnioskowania, dzięki czemu z łatwością sporządzają pisma procesowe i potrafią we właściwy sposób odczytać akty prawne.
Prawo kanoniczne, którego nazwa wywodzi się od kanonu jest jedną z najstarszych nauk prawa I obejmuje normy funkcjonujące w poszczególnych kościołach. Studia w tym zakresie trwają pięć lat, co oznacza, że zakończone są pracą magisterską oraz przyznaniem tytułu magistra prawa kanonicznego.
Jeżeli zatem religia nie jest dla Ciebie sprawą obojętną I chciałbyś przełożyć Twoje zainteresowania na pracę zawodową to prawo kanoniczne może być kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej ścieżki edukacyjnej.
4. Gdzie studiować Prawo kanoniczne
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Prawo kanoniczne:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Prawo kanoniczne trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie).
Studia prawnicze w dużej mierze realizowane są w formie jednolitych studiów magisterskich. Podobnie jest w przypadku kierunku prawo kanoniczne. Kształcenie odbywa się w ciągu pięciu lat, to jest dziesięciu semestrów, i kończy się obroną pracy magisterskiej. Tytuł magistra umożliwia przystąpienie do egzaminu aplikanckiego (na przykład na sędziego, adwokata czy prokuratora) bądź dalsze kształcenie podyplomowe lub w szkołach doktorskich. Obszerny program kształcenia stawia na kształcenie jednolite i długą praktykę zawodową.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku prawo kanoniczne? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować jako prawnik w kancelariach adwokackich i notarialnych prawnik w instytucjach finansowo-bankowych.
Będziesz mógł także pracować w instytucjach kościelnych jako adwokat kościelny, sędzia i notariusz sądu kościelnego, promotor sprawiedliwości w procesach kościelnych czy prawnik instytucji kościelnych. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to prawo kanoniczne może być ciekawym kierunkiem dającym Ci przepustkę do kariery zawodowej!
Absolwent kierunku prawo kanoniczne znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Prawo kanoniczne
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia