1. Tryb studiów
Warto wiedzieć, że studia realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Studia na kierunku Prawo medyczne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo medyczne? Studia kształcą w zakresie analizy sytuacji medycznych oraz przedsięwzięcia właściwych kroków pod względem prawa medycznego.
Co więcej, zdobędziesz wiedzę z zakresu etyki, bioetyki, dylematów medycznych, społecznych czy moralnych w zakresie realizacji zadań przez pracowników medycznych. Obce nie będzie Ci problematyka organizacji służby zdrowia oraz niwelowanie konfliktów na tle medycznym.
Studia II stopnia będą stanowić dodatkowy wkład do Twojej, już zdobytej w czasie wcześniejszej edukacji, wiedzy w tym zakresie.
W programie studiów na kierunku prawo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
ochrona praw pacjenta
-
ochrona własności intelektualnej
-
ochrona praw człowieka
-
podstawy prawa i postępowania administracyjnego
-
podstawy prawa i postępowania cywilnego
-
podstawy prawa i postępowania karnego
-
podstawy prawa handlowego
-
prawne podstawy działalności leczniczej
-
ochrona danych osobowych w ochronie zdrowia
-
ochrona konkurencji i konsumentów a usługi zdrowotne
-
prawo pracy w systemie ochrony zdrowia
-
dokumentacja medyczna
-
organizacja i finansowanie systemu ochrony zdrowia
3. Dla kogo ten kierunek
Problematyka prawa medycznego w Polsce to temat niezwykle ciekawy poszerzony o aspekt prawa obowiązującego w Unii Europejskiej.
Studia na kierunku Prawo medyczne skierowane są do osób wykonujących zawody medyczne, co oznacza nie tylko lekarzy czy pielęgniarki, ale także organizatorów oraz managerów opieki zdrowotnej, pracowników administracji publicznej czy absolwentów studiów medycznych.
Jeżeli zatem wpisujesz się w opis to Prawo medyczne może być świetnym kierunkiem podnoszącym Twoje kompetencje w dziedzinie medycyny.
4. Gdzie studiować Prawo medyczne
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Prawo medyczne: