1. Tryb studiów
Studia stacjonarne wciąż cieszą się największą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Ich zalety można nieustannie mnożyć – brak opłat za czesne na państwowej uczelni, regularne i systematyczne zdobywanie wiedzy, aktywny kontakt z wykładowcami.
Dlatego też to właśnie studia stacjonarne (dzienne) stanowią podstawę oferty niemal każdego ośrodka akademickiego w Polsce. To samo dotyczy kierunków takich jak protetyka słuchu.
Studia na kierunku Protetyka słuchu możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Warto podkreślić, że ten profil kształcenia ma przede wszystkim charakter medyczny. W praktyce oznacza to, że studentów czeka naprawdę intensywny czas kształcenia. Przenalizuj zatem swoje aspiracje, by uniknąć intelektualnych rozczarowań! Na początku muszą oni rozwinąć swoją wiedzę z podstawowych nauk medycznych.
2. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku protetyka słuchu znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Zastosowania informatyki w protetyce słuchu
-
Zastosowania metod statystycznych w protetyce słuchu
-
Anatomia głowy i szyi oraz układu słuchowego
-
Fizjologia i patofizjologia procesu komunikatywnego
-
Metody współczesnej otoplastyki
-
Biomateriały w protetyce słuchu
-
Badania elektrofizjologiczne w zaburzeniach słuchu
-
Budowa i miernictwo aparatów słuchowych
-
Audiometria tonalna
-
Biofizyka medyczna
-
Audiometria mowy
Kolejne semestry kształcenia rozwijać będą specjalistyczną wiedzę studentów z zakresu protetyki słuchu. Zakres umiejętności, które pozyskają oni podczas wszystkich lat kształcenia, powinien obejmować:
-
podstawowe umiejętności diagnostyczne;
-
dobieranie aparatów i implantów słuchowych;
-
sprawną komunikację z pacjentami i ich najbliższym otoczeniem.
Studia na kierunku protetyka słuchu są bogate nie tylko wykłady, lecz przede wszystkim w ćwiczenia praktyczne, które pozwolą ci na aktywną weryfikację wiedzy. Pamiętaj, że ten profil kształcenia ma charakter medyczny, więc twoje kompetencje wpłyną w przyszłości na poziom zaufania twoich pacjentów.
3. Nabywane umiejętności
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku protetyka słuchu? Studia kształcą w zakresie wiedzy medycznej dotyczącej takich dziedzin jak: audiologia, audiometria mowy, topodiagnostyka procesu słyszenia czy dopasowywanie aparatów.
Oprócz tego uczelnie realizują przedmioty z zakresu umiejętności miękkich, co pozwoli na sprawne wdrożenie się w niełatwy rynek medyczny.
Aby zostać studentem protetyki słuchu zwykle oprócz konkursu świadectw należy zdać egzamin wstępny z zakresu testu muzycznego obejmującego przesłuchania oraz test pisemny z wiadomości o muzyce. Jeżeli zatem masz dobry słuch to protetyka słuchu może być ciekawą opcją przy wyborze Twojej ścieżki edukacyjnej.
4. Dla kogo ten kierunek
Obecnie ponad trzydzieści procent osób w Polsce jest dotkniętych niedosłuchem, co wytworzyło potrzebę wykształcenia spejalistów w zakresie protetyki słuchu.
Rolą protetyka jest dobiór odpowiedniego aparatu oraz objęcia pacjenta opieką akustyczną do czego konieczna jest wiedza medyczna dotycząca procesu słyszenia.
Jeżeli zatem myślisz o podjęciu pracy w tej branży to protetyka słuchu może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie!
5. Gdzie studiować Protetykę słuchu
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Protetyka słuchu: