Rachunkowość i controlling

Rachunkowość i controlling

Studia na kierunku rachunkowość i controlling możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Rachunkowość i controlling stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku rachunkowość i controlling

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Rachunkowość i controlling stopień: (II) , czas trwania: 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku rachunkowość i controlling

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Rachunkowość i controlling stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Politechnika Lubelska

Rachunkowość i controlling stopień: (II) ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie rachunkowość i controlling jako specjalność / ścieżka kształcenia

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Wydział Zarządzania stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Ścieżki kształcenia na kierunku finanse i rachunkowość

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Finanse i rachunkowość stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku finanse i rachunkowość

Rachunkowość i controlling studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Rachunkowość i controlling to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku rachunkowość i controlling
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku rachunkowość i controlling rozpocznie się 27 marca 2024 r. i potrwa do 28 lutego 2025 r. | rachunkowość i controlling - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku rachunkowość i controlling możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | rachunkowość i controlling - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia z rachunkowości i controllingu charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku rachunkowość i controlling: podatki w mikro i małych podmiotach gospodarczych, rachunkowość, rachunkowość i analiza finansowa, biegły rewident, doradztwo podatkowe, rachunkowość, rachunkowość międzynarodowa.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku rachunkowość i controlling najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, filozofia, geografia, biologia, informatyka, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku rachunkowość i controlling:

  • biologia,
  • chemia,
  • filozofia,
  • fizyka,
  • geografia,
  • historia,
  • informatyka,
  • język obcy,
  • język polski,
  • matematyka,
  • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Rachunkowość i controlling - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując rachunkowość i controlling

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku rachunkowość i controlling: matematyka, mikroekonomia, podstawy informatyki, podstawy prawa, statystyka opisowa.

Studiując na tym kierunku nauczysz się jak prowadzić rachunkowość i sprawozdawczość firm i przedsiębiorstw, obsługi nowoczesnych programów do księgowości, efektywnego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, międzynarodowych standardów rachunkowości czy planowania i przeprowadzania controllingu.

Przedmiotami, na które będziesz uczęszczać w ramach zajęć to między innymi podstawy marketingu i informatyki, organizacja rachunkowości, rachunek kosztów, audyt finansowy, rachunkowość zarządcza, controlling operacyjny i strategiczny, prawo podatkowe i administracyjne, ekonomika przedsiębiorstwa, zarządzanie zasobami ludzkimi czy zarządzanie projektami ekonomicznymi i organizacyjnymi.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • strategii finansowo-­ekonomicznych
  • kredytowania
  • inwestycji
  • prowadzenia księgowości
  • obsługi nowoczesnych programów używanych w księgowości
  • analizy gospodarczej

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku rachunkowość i controlling?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek rachunkowość i controlling dostępny jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Natomiast studia zaoczne przewidują organizacje weekendowych zjazdów.

Powyższy kierunek należy do studiów ekonomicznych, dlatego też studenci którzy na niego aplikują otrzymają wszechstronne wykształcenie właśnie z tego obszaru tematycznego.

 

Studia na kierunku Rachunkowość i controlling możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program kształcenia na kierunku rachunkowość i controlling będzie oscylował wokół treści związanych z naukami ekonomicznymi, finansowymi czy naukami o zarządzaniu. Studenci będą mogli korzystać z bogatej oferty zajęć i wykładów, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:

  • finanse przedsiębiorstwa
  • rachunkowość zarządcza
  • bankowość
  • ekonometria
  • organizacja rachunkowości

W czasie studiów ugruntujesz i rozwiniesz swoją wiedzę matematyczną, która będzie podstawą do dalszego rozwoju. Jako student poznasz także międzynarodowe standardy rachunkowości oraz dowiesz się więcej na temat polskiej i światowej gospodarki. Ponadto, poznasz regulacje prawa finansowego i podatkowego oraz nauczysz się stosować je w swojej praktyce zawodowej.

 

3. Nabywane umiejętności

Studenci, którzy aplikują na kierunek finanse i controlling zdobędą szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, skupisz się na kształtowaniu kompetencji z obszaru nauk ekonomicznych i finansowych. Tym samym dowiesz się w jaki sposób dokonywać sprawozdawczości finansowej i podatkowej.

Co więcej, nauczysz się korzystać z nowoczesnych programów informatycznych, stosowanych na co dzień w sektorze finansowym. Studenci zyskają także kwalifikacje z zakresu zarządzania projektami i finansami przedsiębiorstw. W programie znajdzie się także lektorat z języka angielskiego, na którym poznasz specjalistyczną terminologię branżową i rozwiniesz zdolności językowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Kim jest finansista? Jaki ma zakres obowiązków, jakie powinien posiadać kompetencje? Zastanawiałeś się kiedyś nad odpowiedziami na te pytania? „Finansista” jest określeniem bardzo szerokim w dzisiejszych czasach.

Oprócz tego, że jest to człowiek obeznany z zagadnieniami finansowymi, swoisty rzeczoznawca, to obecnie nazywa się też tak księgowych, specjalistów do spraw rachunkowości, analityków finansowych oraz kapitalistów, czyli­ ludzi posiadających kapitał inwestycyjny.

Brzmi ciekawie, prawda? Finansista zajmujący się rachunkowością czy controllingiem powinien dostarczać prawdziwy i rzetelny obraz sytuacji majątkowej i finansowej danego podmiotu gospodarczego, np. małej firmy.

Powinien również znać zasady sporządzania i analizy sprawozdań finansowych oraz posiadać elementarną wiedzę na temat controllingu w przedsiębiorstwach. Jeżeli więc charakteryzujesz się umysłem ścisłym, pociąga Cię praca w branży finansowej ­ mogą zainteresować Cię studia na kierunku rachunkowość i controlling.

Jeśli interesujesz się ekonomią, tym jak funkcjonuje gospodarka, jak działają międzynarodowe rynki finansowe, ale strategie rachunkowości i controllingu przede wszystkim, studia te na pewno będą dla Ciebie łatwiejsze, niż jeśli takich zainteresowań nie przejawiasz.


 

5. Gdzie studiować Rachunkowość i controlling

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Rachunkowość i controlling:

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Rachunkowość i controlling trwają 3 lata (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Kierunek rachunkowość i controlling można realizować na pierwszym i drugim stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł licencjata. Studia drugiego stopnia trwają dwa lata, czyli cztery semestry i kończą się nadaniem tytułu magistra.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku rachunkowość i controlling

Absolwent kierunku rachunkowość i controlling znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • księgowy
  • asystant ds. Księgowości
  • technik rachunkowości
  • biurach rachunkowych
  • działach controllingu w firmach
  • komórkach kredytowych banków i innych instytucji finansowych

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Rachunkowość i controlling studia niestacjonarne

Rachunkowość i controlling studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Rachunkowość i controlling studia I stopnia

Rachunkowość i controlling studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku rachunkowość i controlling

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
niestacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki ekonomiczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki ekonomiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

W jakich firmach możesz pracować po kierunku rachunkowość i controlling

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Rachunkowość i controlling

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)