Dodaj do ulubionych

Regionalistyka kulturowa studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Wiele ludzi często skupia się na odkrywaniu tego, co jest “za miedzą”, zwiedzaniu Europy, całego świata, spędzają czas na poznawaniu innych, często bardzo odległych kultur tak naprawdę nie poświęcając chwili na pomyślenie o tym, że ich własny dom, region może kryć wiele zagadek i ciekawych miejsc. Zapomina się o tym, jak ważne dla ludzkiej tożsamości jest poznawanie historii i kultury regionu i kraju, z którego się pochodzi. Na kierunku regionalistyka kulturowa, który wychodzi temu problemowi naprzeciw, kształtują się specjaliści posiadający szeroką wiedzę regionalną i zdolni do tego, aby się nią dzielić w przystępny i interesujący dla reszty sposób. Jeśli jesteś zainteresowany regionalizmem oraz szeroko pojętą kulturą, folklorem i historią te studia mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

 

Program studiów i przedmioty

Są one interdyscyplinarnym połączeniem dziedzin z zakresu nauk humanistycznych, więc jako student zostaniesz wykształcony w zakresie nauk takich jak historia, antropologia kulturowa, etnologia, geografia, neofilologia, kulturoznawstwo czy nawet ekonomia. Koncentrują się one na przekazaniu studentowi jak największej ilości wiedzy, którą będzie mógł wykorzystać w praktyce oraz w przyszłym zawodzie. W Twoim planie zajęć znajdą się takie przedmioty jak źródła do przeszłości regionu, humanistyka i narracja; przestrzeń, tożsamość, pamięć; polityka regionalna UE, folkloryzm i dialekty, regiony etnograficzne, przestrzenie kulturowe miasta i wsi, walory przyrodnicze Polski Środkowej i ich ochrona, geografia społeczno-ekonomiczna regionu, globalność, lokalność; metodologia regionalnych badań historycznych, geograficznych i kulturowych; walory antropogeniczne Polski Środkowej i wiele innych o podobnym brzmieniu i tematyce.

 

Praca po studiach

Jako absolwent tego kierunku będziesz wyposażony w niezbędną wiedzę historyczną, kulturoznawczą, regioznawczą, a nawet językową. Zostaną Ci dostarczone gruntowne wiadomości na temat konkretnych regionów Polski, ale i świata, co pozwoli Ci na szeroką orientację w przestrzeni historyczno-geograficznej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku regionalistyka kulturowa, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: geografia, historia, WOS, język angielski, język polski, język obcy. 

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK REGIONALISTYKA KULTUROWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku regionalistyka kulturowa

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Historyczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując regionalistykę kulturową

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
   • geografii wybranych regionów Polski i Europy
   • antropologii kulturowej
   • kompetencji interkulturowych
   • osiągnięć regionalistyki
   • znajomości języka angielskiego i drugiego obcego

   Jak wyglądają studia na kierunku regionalistyka kulturowa?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek regionalistyka kulturowa jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.

   Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Jako student kierunku regionalistyka kulturowa zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, antropologii kulturowej, geografii, kultury oraz polityki wybranych regionów Polski oraz Europy. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

   • Region, regionalistyka, regionalizm
   • Dziedzictwo kulturowe Polski Środkowej na tle regionu
   • Przestrzenie kulturowe miasta i wsi
   • Dialekty i socjolekty łódzkie

    

   3. Nabywane umiejętności

   W ramach licznych warsztatów realizowanych na kierunku regionalistyka kulturowa, rozwiniesz wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się analizować wybrane zjawiska społeczne, polityczne i kulturowe. Ponadto poznasz zasady interpretacji tekstów z kanonu literatury polskiej i światowej. Istotnym elementem kształcenia będzie nauka dwóch wybranych języków obcych, których opanowanie zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku regionalistyka kulturowa będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

   Czas trwania studiów na kierunku regionalistyka kulturowa na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku regionalistyka kulturowa

   Absolwent kierunku regionalistyka kulturowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
   • regionalnych instytucjach kulturalnych
   • instytucjach turystycznych
   • urzędach miasta, gmin
   • szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej)
   • wydawnictwach

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU REGIONALISTYKA KULTUROWA

   Komentarze (0)