Regionalistyka kulturowa studia

Regionalistyka kulturowa studia - kierunek studiów

Wiele ludzi często skupia się na odkrywaniu tego, co jest “za miedzą”, zwiedzaniu Europy, całego świata, spędzają czas na poznawaniu innych, często bardzo odległych kultur tak naprawdę nie poświęcając chwili na pomyślenie o tym, że ich własny dom, region może kryć wiele zagadek i ciekawych miejsc. Zapomina się o tym, jak ważne dla ludzkiej tożsamości jest poznawanie historii i kultury regionu i kraju, z którego się pochodzi. Na kierunku regionalistyka kulturowa, który wychodzi temu problemowi naprzeciw, kształtują się specjaliści posiadający szeroką wiedzę regionalną i zdolni do tego, aby się nią dzielić w przystępny i interesujący dla reszty sposób. Jeśli jesteś zainteresowany regionalizmem oraz szeroko pojętą kulturą, folklorem i historią te studia mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Są one interdyscyplinarnym połączeniem dziedzin z zakresu nauk humanistycznych, więc jako student zostaniesz wykształcony w zakresie nauk takich jak historia, antropologia kulturowa, etnologia, geografia, neofilologia, kulturoznawstwo czy nawet ekonomia. Koncentrują się one na przekazaniu studentowi jak największej ilości wiedzy, którą będzie mógł wykorzystać w praktyce oraz w przyszłym zawodzie. W Twoim planie zajęć znajdą się takie przedmioty jak źródła do przeszłości regionu, humanistyka i narracja; przestrzeń, tożsamość, pamięć; polityka regionalna UE, folkloryzm i dialekty, regiony etnograficzne, przestrzenie kulturowe miasta i wsi, walory przyrodnicze Polski Środkowej i ich ochrona, geografia społeczno-ekonomiczna regionu, globalność, lokalność; metodologia regionalnych badań historycznych, geograficznych i kulturowych; walory antropogeniczne Polski Środkowej i wiele innych o podobnym brzmieniu i tematyce.

Jako absolwent tego kierunku będziesz wyposażony w niezbędną wiedzę historyczną, kulturoznawczą, regioznawczą, a nawet językową. Zostaną Ci dostarczone gruntowne wiadomości na temat konkretnych regionów Polski, ale i świata, co pozwoli Ci na szeroką orientację w przestrzeni historyczno-geograficznej.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując regionalistykę kulturową

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • geografii wybranych regionów Polski i Europy
 • antropologii kulturowej
 • kompetencji interkulturowych
 • osiągnięć regionalistyki
 • znajomości języka angielskiego i drugiego obcego
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku regionalistyka kulturowa

Absolwent kierunku regionalistyka kulturowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • regionalnych instytucjach kulturalnych
 • instytucjach turystycznych
 • urzędach miasta, gmin
 • szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej)
 • wydawnictwach

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku regionalistyka kulturowa, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: geografia, historia, WOS, język angielski, język polski, język obcy. 

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK REGIONALISTYKA KULTUROWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Zobacz inne kierunki Historyczne

   Typ studiów
   Województwo

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU REGIONALISTYKA KULTUROWA

   Komentarze (0)