Rzeźba

Rzeźba

Studia na kierunku rzeźba możesz podjąć na 6 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Rzeźba stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne

Rzeźba studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Rzeźba to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku rzeźba
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku rzeźba rozpocznie się 9 marca 2024 r. i potrwa do 8 września 2024 r. | rzeźba - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku rzeźba możesz podjąć na 6 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | rzeźba - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku administracja najczęściej podstawą kwalifikacji na studia jest wynik egzaminu wstępnego.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Podstawą kwalifikacji na studia jednolite magisterskie na kierunku Rzeźba jest wynik egzaminu wstępnego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Rzeźba - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując rzeźbę

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku rzeźba: anatomia, techniki rzeźbiarskie – sztukatorstwo, projektowanie plastyczne, rzeźbiarski warsztat rysunkowy, podstawy malarstwa.

Studia te powinny dostarczyć Ci podstawowej i rozszerzonej wiedzy na temat filozofii, historii, etyki, estetyki, a przede wszystkim sztuki oraz nauczyć jak połączyć wrażliwość współczesnego artysty z przedstawicielami mediów czy ekonomicznym aspektem pracy.

Jako student możesz spodziewać się w swoim planie zajęć przedmiotów z zakresu nauk takich jak historia filozofii, historia sztuki, historia etyki i estetyki, anatomia, rzeźba, rysunek, projektowanie plastyczne, ceramika, intermedia, technologie rzeźbiarskie, projektowanie i organizacja przestrzeni oraz tym podobne.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • oceny wartości plastycznych
 • podejmowania indywidualnej pracy twórczej
 • historii i filozofii
 • etyki i praw własności
 • sztuki i estetyki

Jak wyglądają studia na kierunku rzeźba?

“Obrazy” w trójwymiarze istniały już tysiące lat temu i wcale nie jest to kinematograficzne odkrycie XXI wieku. Mowa oczywiście o rzeźbie - sztuce plastycznej, którą od malarstwa i grafiki wyróżnia właśnie trójwymiarowość, ponieważ z założenia tworzone są do oglądania okolnego - tak jak te rozsiane po całym Parku Vigelanda (Frogner) w Oslo, który jest im dedykowany i zawiera aż 212 imponujących rzeźb.

Istnieje naprawdę wiele sposobów klasyfikacji rzeźb, poczynając od rzeźb pełnych, przechodząc przez płaskorzeźby, a kończąc na zoomorficznych czy floralnych. Najpopularniejszymi technikami rzeźbiarskimi są techniki rzeźbienia w drewnie, w kamieniu, metalowu (odlewane i kute), lodzie, ale pasjonaci w dzisiejszych czasach rzeźbią nawet w owocach czy… rysikach od ołówków!

 

1. Typ i tryb studiów

Rzeźba to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.

 

Studia na kierunku Rzeźba możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk artystycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku rzeźba będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk artystycznych oraz kulturoznawczych, historii sztuki czy architektury. Ponadto, w toku nauczania, dowiesz się więcej z zakresu takich dziedzin, jak filozofia i antropologia kultury. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów, o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:

 • Intermedialne Rozszerzenie Warsztatu Rzeźbiarskiego
 • Teoretyczne podstawy projektowania
 • Techniki Prezentacji i Kreacji Cyfrowej
 • Rzeźba w Kamieniu

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student powyższego kierunku artystycznego, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim poznasz techniki i technologie rzeźbiarskie. Studenci nauczą się także obróbki materiałów rzeźbiarskich, do których należą kamień, glina, drewno oraz metal.

Co więcej, dowiesz się w jaki sposób publikować i rejestrować wykonane przez siebie dzieła sztuki. Ważnym elementem kształcenia będzie także nauka retoryki oraz prawidłowej emisji głosu, które to umiejętności wykorzystasz w czasie licznych wystąpień publicznych.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jako kierunek studiów, rzeźba jest przykładem kierunku artystycznego, co oznacza, że aby rozważać aplikowanie na niego, musisz zadać sobie parę pytań. A mianowicie, czy charakteryzujesz się wrażliwością na sztukę, czy jesteś nią żywo zainteresowany, czy jest to Twoja pasja, ale też czy nie trzymasz się “na bakier” z historią, ponieważ będziesz uczyć się o niej naprawdę dużo.

Nie powinny być Ci obce zagadnienia z zakresu wiedzy o kulturze, literaturze czy sztuce współczesnej, kinie. Poza tym zdolności manulane, cierpliwość, kreatywność oraz niezaprzeczalny talent plastyczny to cechy, którymi powinieneś się wyróżniać. Jeżeli odpowiedziałeś pozytywnie na te pytania, możesz poczuć się pewniej aplikując na studia na kierunku rzeźba.

 

5. Gdzie studiować Rzeźbę

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Rzeźba:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Rzeźba trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie).

Studia na kierunku rzeźba można realizować w trybie jednolitym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą trwały pięć lat, czyli dziesięć semestrów. Po upływie tego czasu uzyskasz tytuł magistra. Studia można realizować również w formie pierwszego i drugiego stopnia. Jeżeli zdecydujesz się na studia pierwszego stopnia na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Studia drugiego stopnia trwać będą dwa lata, czyli cztery semetry. Po obronie pracy dyplomowej otrzymasz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku rzeźba

Absolwent kierunku rzeźba znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • zesołach konserwatorskich i projektowych
 • placówkach upowszechniania kultury i sztuki
 • szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej)
 • wydawnictwach
 • galeriach 
 • muzeach.

 

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Rzeźba studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Rzeźba studia II stopnia

Rzeźba studia jednolite magisterskie

Zobacz inne kierunki artystyczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Miasta, które oferują studia na kierunku Rzeźba

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)