Na co uważać przed podjęciem pracy

Na co uważać przed podjęciem pracy

Na co uważać przed podjęciem pracy

Oferty pracy zamieszczone na portalach pracy i kariery powinny być sformułowane w sposób szczegółowy i jasny. Uważaj na nie, jeśli...

 1. Oferta pracy na konkretne stanowisko została wysłana miesięcy temu, ale do tej pory jest regularnie „odświeżana” i zamieszczana ponownie.
 2. Ogłoszenie nie zawiera nazwy firmy ( wówczas zaczynamy się zastanawiać, czy organizacja nie ma czegoś do ukrycia)
 3. W ofercie pojawia się adnotacja, że od kandydata nie jest wymagane doświadczenie zawodowe. To może oznaczać, że firma próbuje zatrudnić kilka osób jednocześnie, by później na zasadzie selekcji zwolnić większość, pozostawiając w swoich szeregach tylko kilku wybranych.

Strona internetowa firmy, do której aplikujemy musi być nowoczesna oraz czytelna. Naszą czujność może wzbudzić więc obecność takich elementów jak:

 1. Archiwalny wygląd witryny lub brak kompletnych informacji o spółce, pracownikach, zarządzie itp.
 2. Brak danych teleadresowych oraz numeru telefonu do organizacji.  Jeśli na stronie istnieje tylko i wyłącznie zakładka do wypełniania formularza on- line, zaczynamy wątpić czy firma aby na pewno nie próbuje czegoś ukryć
 3. Na stronie opublikowano zadanie rekrutacyjne, jednakowe dla wszystkich kandydatów, bez względu na stanowisko o jakie chcą się ubiegać. Pokazuje to brak różnorodności i niedopasowanie formy rekrutacji potencjału kandydatów.

Spotkanie rekrutacyjne stwarza możliwość oceny, czy organizacja do której aplikujemy, spełnia nasze oczekiwania i czy chcemy związać się z nią na dłużej. Jeśli otrzymałeś zaproszenie na taką rozmowę z rekruterem, bądź czujny gdy…:

 1. Pracodawca kilkakrotnie przekłada datę spotkania z Tobą. Świadczy to raczej o niepoważnym stosunku do kandydata.
 2. Gdy zadajesz pytanie o to, kto będzie brał udział w rozmowie z Tobą, odpowiedź w ogóle nie pada lub jest niepewna. Oznacza to, że w firmie najwyraźniej brak jest osoby kompetentnej, która odpowiada za rekrutację pracowników.
 3. Mimo Twojego punktualnego przybycia na rozmowę, rekruter przez długi czas się spóźnia, a Ty nie otrzymujesz wiadomości o powodzie jego niepunktualności.
 4. Podczas rozmowy wyczuwasz, że nie czytał Twojego życiorysu i nie jest przygotowany do spotkania.
 5. Rekruter jest niesympatyczny, opryskliwy lub zadaje bardzo niedyskretne, podchwytliwe pytania.    

Jeśli udało Ci się przetrwać spotkanie rekrutacyjne, będziesz oczekiwał na odpowiedź zwrotną ze strony firmy. Z chwilą, gdy podchodzi ona poważnie do procesu szukania pracownika – w możliwie rozsądnym czasie powróci do Ciebie z decyzją o zatrudnieniu lub też nie. Migające czerwone światła powinny więc zapalić się, gdy…:

 1. Procedura powiadamiania o decyzji o zatrudnieniu trwa wiecznie
 2. Kandydaci są zbywani lakonicznymi prośbami o cierpliwe czekanie na wyniki rekrutacji

Gdy mimo wszystko udało Ci się zdobyć posadę, nadchodzi moment negocjacji warunków umowy oraz wysokości pensji. Oferta musi zostać przedstawiona na piśmie i wyraźnie zawierać: nazwę Twojego stanowiska, obowiązki oraz kwotę wynagrodzeni – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Tutaj miej oczy szeroko otwarte na kilka posunięć, które powinny wzbudzić Twoją czujność:

 1. Pracodawca nie jest elastyczny, wykazuje totalny opór i niechęć podczas negocjowania przez Ciebie warunków umowy lub wynagrodzenia ( jeśli już na wstępie nie wykazuje dobrej woli, to czy kiedyś będziesz miał pole do negocjacji?)
 2. Dostajesz nie więcej niż jeden dzień na przemyślenie oferty i decyzję. Jest to termin ostateczny
 3. Umowa jest niejasna, napisana w sposób niezrozumiały dla Ciebie, a wymagane jest od Ciebie podpisanie jej natychmiastowo. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – poradź się prawnika.

 

Tekst Ekspercki: Monster Polska

 

Komentarze (0)