Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Dla kogo ten kierunek
Studia bałtyckie to nic innego jak bałtystyka, kierunek filologiczny, zatem gałąź wiedzy humanistycznej. Głównym przedmiotem badań tych studiów są języki, literatura, historia i kultura ludów bałtyjskich, czyli tych którzy przed wiekami osiedlili się nad brzegami Morza Bałtyckiego. Głównie jest to badanie wymienionych przed chwilą cech pod kątem lituanistyki (kultury Litwy), letonistyki (kultury Łotwy) oraz prutenistyki (dzieje, kultura i język wymarłych plemion pruskich). Studia bałtyckie dołączają do tego grona również edukację pod kątem innych państw leżących nad Morzem Bałtyckim, takie jak Dania, Szwecja, Niemcy czy Norwegia. Oprócz tego jest to kierunek interdyscyplinarny - jak każdy kierunek filologiczny - co oznacza, że łączy w sobie różne dziedziny nauki takie jak geografia regionu, jego historia, studia kulturowe - w tym literaturę i sztukę, studium językowe, gospodarkę kraju i regionu czy stosunki międzynarodowe. Powinieneś rozważyć studia bałtyckie, jeśli jesteś zainteresowany krajami leżącymi nad Morzem Bałtyckim, perspektywami pracy w tamtym regionie, turystyką oraz posiadasz swoistą łatwość w przyswajaniu języków obcych i interesujesz się zagadnieniami dziedzictwa historyczno - kulturowego.
Program studiów i przedmioty
Uczelnie mające w swojej ofercie taki kierunek dzielą go również na specjalności. Na przykład, student może wybrać specjalność bałtycką (Litwa, Łotwa, Estonia) z wiodącym językiem rosyjskim, specjalność niemiecką z wiodącym językiem niemieckim bądź specjalność skandynawską z wiodącym językiem norweskim. Program studiów oraz plan zajęć w dużej mierze zależy od specjalności jaką wybierze student, ale możesz być pewien, że znajdą się w nim przedmioty pokroju praktycznej nauki wybranego języka, historii literatury, wspomnianych wcześniej stosunków międzynarodowych danego kraju, dzieje kraju bądź regionu na przestrzeni wieków czy przedmioty z zagadnienia turystyki.
Żeby dostać się na studia na kierunku studia bałtyckie, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, biologia, chemia, język polski, fizyka z astronomią, geografia, historia, historia sztuki, informatyka, wiedza o społeczeństwie, filozofia.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia