Mikroelektronika w technice i medycynie studia – kierunek studiów
Studia na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku mikroelektronika w technice i medycynie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Mikroelektronika jest gałęzią elektroniki, która obejmuje wiedzę na temat miniaturowych urządzeń i systemów elektronicznych. Studenci Mikroelektroniki w technice i medycynie zgłębiają zatem wiedzę praktyczną na temat budowy miniaturowych urządzeń elektronicznych i technologii używanych do ich wytwarzania, wykorzystywania komponentów elektronicznych do budowy systemów mikroelektronicznych, pisania oprogramowania dla systemów opartych na mikrokontrolerach i mikroprocesorach, a także projektowania elementów elektronicznych.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku mikroelektronika w technice i medycynie najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, informatyka, fizyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci studiów na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie posiadają wiedzę i umiejętności, które mogą wykorzystać w pracy na różnych stanowiskach. Mogą pracować między innymi jako: projektanci mikrosystemów i układów scalonych, inżynierowie elektronicy, programiści systemów wbudowanych, projektanci systemów kontrolno- pomiarowych.
Studia na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie to dobra inwestycja w przyszłość, gdyż mikroelektronika jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin nauki. Co się z tym wiąże, kandydatów na studia jest bardzo wielu i tylko ci z najlepszymi wynikami mogą liczyć na rekrutacyjny sukces.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie:
fizyka,
matematyka,
informatyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku mikroelektronika w technice i medycynie na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Mikroelektronika w technice i medycynie - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek mikroelektronika w technice i medycynie na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
fizyka, informatyka, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek mikroelektronika w technice i medycynie na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku mikroelektronika w technice i medycynie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek mikroelektronika w technice i medycynie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
WIEDZA, KTÓRĄ ZDOBĘDZIESZ, STUDIUJĄC KIERUNEK MIKROELEKTRONIKA W TECHNICE I MEDYCYNIE
W programie studiów na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Wprowadzenie do programowania
Algebra
Technika obliczeniowa i symulacyjna
Podstawy programowania systemów wbudowanych
Podstawy graficznych języków programowania
Układy elektroniki analogowej
Pomiary biomedyczne i technologiczne
Metrologia i elektroniczne przyrządy pomiarowe
Wprowadzenie do nieliniowych układów analogowych
Podstawy projektowania cyfrowych układów VLSI
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
nauk technicznych
projektowania i programowania systemów wbudowanych, oraz systemów kontrolno-pomiarowych
nauk o materiałach półprzewodnikowych, a także z zakresu budowy i projektowania urządzeń mikroelektronicznych
kompatybilności elektromagnetycznej
aplikacji wielowątkowych i systemów rekonfigurowalnych
projektowania VLSI i systemów elektroniki
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MIKROELEKTRONIKA W TECHNICE I MEDYCYNIE?
Studia na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie posiadają charakter praktyczny. Studenci rozwijają umiejętności inżynierskie niezbędne w pracy zawodowej, pozwalające na rozwiązywanie współczesnych problemów technologicznych związanych z dziedziną mikroelektroniki i najnowszymi technologiami półprzewodnikowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie możemy podzielić na:
Ze studiów na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie płynie szeroka wiedza, złożona z zagadnień z obszarów nauk technicznych, nauk o materiałach półprzewodnikowych, a także z zakresu budowy i projektowania urządzeń mikroelektronicznych, projektowania i programowania systemów wbudowanych oraz systemów kontrolno- pomiarowych.
Za sprawą praktycznego charakteru studiów studenci uczą się jak zaprojektować i przetestować system złożony z gotowych elementów mikroelektronicznych, zaprojektować prosty analogowy i cyfrowy układ scalony, napisać program na układ rekonfigurowany, napisać oprogramowanie dla systemu wbudowanego, zaprojektować i zaprogramować system kontrolno- pomiarowy, posługiwać się zaawansowanym oprogramowaniem.
3. Gdzie studiować mikroelektronikę w technice
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek mikroelektronika w technice:
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MIKROELEKTRONIKA W TECHNICE I MEDYCYNIE?
Studia na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie trwają 3,5 roku (studia I stopnia) oraz 1,5 roku (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU MIKROELEKTRONIKA W TECHNICE I MEDYCYNIE?
Przestrzeń zawodowa otwarta przed absolwentami studiów na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie jest bardzo szeroka. Mogą oni znaleźć zatrudnienie między innymi w przemyśle elektronicznym, pracowniach projektowych, przemyśle aparatury medycznej, firmach projektujących i testujących urządzenia mikroelektroniczne oraz układy scalone, a także firmach projektujących oprogramowanie dla urządzeń mikroelektronicznych. Mogą pracować jako: projektanci mikrosystemów i układów scalonych, projektanci i programiści, inżynierowie elektronicy.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie:
zakłady elektroniki samochodowej,
przemysł elektroniczny,
przemysł aparatury medycznej,
ośrodki badawczo- rozwojowe,
firmy projektujące i testujące urządzenia mikroelektroniczne oraz układy scalone.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach