Nowa praca – jak wyrobić sobie pozycję

Nowa praca – jak wyrobić sobie pozycję

Nowa praca – jak na starcie wyrobić sobie dobrą pozycję

Początki w nowej firmie zazwyczaj bywają trudne. Musisz poznać środowisko, współpracowników i przystosować się do trybu pracy. Możesz jednak pomóc sobie w asymilacji i jednocześnie już na początku wyrobić sobie dobrą pozycję w szeregach pracowniczych. Porad na ten temat udzieli Ci ekspert portalu monsterpolska.pl.

Przygotuj się

Zanim rozpoczniesz pierwszy dzień w pracy, zadbaj o to, aby nie mnożyć sobie niepotrzebnych stresów. Dzień wcześniej sprawdź dokładnie dojazd i oceń, ile Ci zajmie. Nie zapomnij doliczyć zapasu na nieprzewidziane trudności, takie jak korki czy brak miejsca do zaparkowania. Ważne jest, aby w noc poprzedzającą pierwszy dzień, dobrze się wyspać. Odpowiednio długi sen nie tylko sprawi, że będziesz miał energię do wypełniania powierzonych obowiązków, ale także pomoże Ci się dobrze czuć. Ustaw budzik nieco wcześniej niż zwykle. Stres może spowodować, że będziesz potrzebował więcej czasu na przygotowanie. Nie pozwól, aby już z samego rana, wpłynęło to negatywnie na Twój nastrój – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zrób dobre wrażenie

To naturalne, że w pierwszym dniu pracy będziesz czuł strach przed niepowodzeniem. Niech Cię to jednak nie zdominuje – jako początkujący pracownik zostaniesz wdrożony w proces funkcjonowania firmy. Pamiętaj, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Nie spóźnij się oraz zadbaj o odpowiedni i schludny ubiór, który będzie świadczył o Twoim profesjonalizmie. Twój szef przedstawi Cię zespołowi – przywitaj ich z uśmiechem i uściskiem dłoni. Twoje pozytywne nastawienie na pewno zostanie zauważone. Nie izoluj się od innych, bo przecież zawsze warto utrzymywać towarzyskie kontakty ze współpracownikami. – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Pytaj, obserwuj

Aby jak najszybciej wdrożyć się w nowe obowiązki, na początku dowiedz się jak najwięcej o ich zakresie oraz zasadach obowiązujących w firmie. To całkowicie zrozumiałe, że pewnych rzeczy musisz się dopiero nauczyć. Uważnie obserwuj. Patrząc na pracę współpracowników oraz relacje między nimi, możesz uzyskać wiele praktycznych informacji, które pomogą Ci się odnaleźć w nowej sytuacji. Na wstępie zadawaj także dużo pytań. Rozwiejesz swoje wątpliwości i będziesz postrzegany jako osoba aktywna, zaangażowana oraz chętna do nauki. Pamiętaj o notowaniu ważnych informacji – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Daj sobie czas

Pierwsze dni w nowej pracy, to okres, kiedy mogą zdarzać Ci się potknięcia. Nawet jeśli czujesz się zagubiona, pamiętaj, że Twoi współpracownicy w tych pierwszy dniach będą wyrozumiali. Nie daj się ponieść negatywnym emocjom. Za ewentualne błędy, przeproś raz i szybko wróć do wykonywania obowiązków. Pokaż, że można na Ciebie liczyć i jesteś w stanie poradzić sobie ze stresującą sytuacją. Jeśli zadanie przekracza Twoje kompetencje lub nie masz pewności jak najlepiej je wykonać, poproś o pomoc swojego przełożonego lub osobę z większym doświadczeniem. Pamiętaj, że nowa praca, to także szansa dla Ciebie na rozwinięcie swoich umiejętności oraz naukę – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Początkowe poczucie zagubienia szybko minie, jeśli potraktujesz nowe zadania jako wyzwanie, któremu warto sprostać.

Komentarze (0)