Jak korzystać z gotowych szablonów CV?

Jak korzystać z gotowych szablonów CV?

Jak napisać dobre CV?

Pytanie „Jak napisać dobre CV?” spędza sen z powiek prawie każdemu kandydatowi o pracę. Internet na pewno ułatwi nam odpowiedź na nie, ale musimy wiedzieć jak właściwie korzystać z gotowych szablonów CV, aby nie popełnić błędów i zwrócić na siebie uwagę. Ekspert monsterpolska.pl podpowiada jak korzystać z nich mądrze.
W Internecie znajdziemy mnóstwo gotowych wzorów CV – od tych profesjonalnych, oryginalnych i bardzo kreatywnych, po takie, w których wystarczy uzupełnić swoje dane i rozsyłać do pracodawców. Czy aby na pewno?
Inspirujmy się, nie kopiujmy
Wyobraźmy sobie sytuację, gdy rekruter otwiera Twoje CV, zachwyca się jego przejrzystością, treścią i jakością wykonania. Następnie przechodzi do CV kolejnego kandydata… i widzi identyczny dokument, różniący się jedynie danymi osobowymi. Czar pryska. Dlatego właśnie wzory znalezione w Internecie należy traktować tylko jako inspirację. Nie kopiujmy ich więc bez zastanowienia – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. 
Miejmy świadomość, że wiele osób korzysta z szablonów CV szukając niecodziennych pomysłów lub chcąc pójść na skróty. W efekcie przestajemy być kreatywni i zmniejszamy swoje szansę w procesie rekrutacyjnym. Kreatywność to nie tylko CV w butelce. Liczą się bowiem przede wszystkim nasze umiejętności i kwalifikacje.
Dostosujmy treść do indywidualnych potrzeb
Pamiętajmy, że nie ma jednego i uniwersalnego CV. Każda oferta pracy i każde stanowisko wymaga innych umiejętności. Jeśli posługujemy się ogólnikami zaczerpniętymi z szablonów, tj. kreatywność, czy gotowość do podejmowania wyzwań, nasze szanse na rozmowę z rekruterem są bardzo niewielkie.  Dlatego w CV posługujmy się przykładami, które zobrazują nasze kwalifikacje i umiejętności. Nie fantazjujmy, a piszmy prawdę. Każde nasze kłamstwo zostanie wykryte na rozmowie kwalifikacyjnej, a to przekreśli  szanse na zdobycie pracy - podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Zmieniajmy
Nawet drobne zmiany graficzne sprawią, że CV nie będzie wyglądało jak gotowy szablon. Skompilujmy kilka wzorów znalezionych w Internecie, zmieńmy czcionkę i jej rozmiar, przemodelujmy ułożenie – te zabiegi pomogą wyróżnić CV na tle innych, w większości takich samych. Pamiętajmy jednak, aby zachować przejrzystość i czytelność dokumentu. 
Sprawdźmy błędy
Nie ufajmy do końca temu, co znajdziemy w sieci. Nie mamy bowiem pewności, że wybrany wzór jest tym idealnym. Szablony nie zawsze są tworzone przez profesjonalistów od rekrutacji, dlatego sprawdźmy czy nie ma w nim literówek i błędów ortograficznych. Szkoda, by nasza aplikacja została odrzucona z powodu niekompetencji innej osoby – ostrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Szablony CV oszczędzają czas, więc nie rezygnujmy z nich. Warto jednak zastanowić się, z czego skorzystać w naszym przypadku, a co odrzucić. Kopiowanie nie jest sposobem na znalezienie pracy. Każde CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy i stanowiska. Tylko w taki sposób będzie ono unikalne i przekona rekrutera, że zależy nam na oferowanej pracy.  Korzystanie z gotowych szablonów absolutnie nie jest złe, trzeba tylko robić to z głową i nie powielać zawartości, które mogą się znaleźć w setkach innych CV – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
 
 
Tekst ekspercki Monster Polska

Komentarze (0)