Biomechanika inżynierska studia – kierunek studiów
Studia na kierunku Biomechanika inżynierska to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku biomechanika inżynierska
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku biomechanika inżynierska możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | biomechanika inżynierska - uczelnie >
Opis kierunku
Biomechanika inżynierska jest kierunkiem, który największą uwagę skupia na zagadnieniach związanych z technicznym wspomaganiem medycyny i nawiązuje do wyzwań XXI wieku. Studenci pozyskują wiedzę niezbędną do rozwiązywania zadań inżynierskich w zakresie projektowania i eksploatacji urządzeń wspomagających lokomocję człowieka, implantów i sztucznych narządów, sprzętu technicznego stosowanego w szpitalach i sprzętu rehabilitacyjnego. Ponadto, w procesie kształcenia niemały nacisk kładziony jest na poznanie elementów technicznego wspomagania operacji chirurgicznych, technik obrazowania medycznego, czy zagadnień związanych z wirtualną rzeczywistością.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku biomechanika inżynierska najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, fizyka,język obcy, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po zakończeniu nauki absolwenci studiów na kierunku Biomechanika inżynierska będą mogli pracować między innymi w firmach projektujących i wytwarzających sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, urządzenia wspomagające lokomocję człowieka, implanty, czy sztuczne narządy, jak również w działach firm motoryzacyjnych zajmujących się budową pojazdów dla osób niepełnosprawnych i pojazdów specjalizowanych.
Biomechanika inżynierska jest kierunkiem, który wymaga od studentów matematycznych zdolności, dlatego właśnie „królowa nauk” stanowi przepustkę na studia.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Biomechanika inżynierska:
matematyka,
fizyka,
język obcy,
język polski.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku biomechanika inżynierska na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Biomechanika inżynierska - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek biomechanika inżynierska na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
fizyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek biomechanika inżynierska na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku biomechanika inżynierska na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek biomechanika inżynierska na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
WIEDZA, KTÓRĄ ZDOBĘDZIESZ, STUDIUJĄC BIOMECHANIKA INŻYNIERSKA
W programie studiów na kierunku Biomechanika inżynierska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Inżynieria rehabilitacyjna
Roboty i manipulatory medyczne
Projektowanie konstrukcji mechanicznych
Biomateriały
Metody badań elementów układów mechanicznych
Podstawy inżynierii tkankowej
Mechatronika w medycynie
Zarządzanie logistyczne w medycynie
Projektowanie układów zastępczych człowieka
Bionika
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
planowania i prowadzenia badań doświadczalnych
stosowania metod numerycznych w celu twórczego rozwiązywania złożonych zagadnień z zakresu mechaniki i biomechaniki
projektowania i eksploatacji urządzeń mechanicznych
wykorzystywania programów komputerowych wspomagające procesy projektowania
obliczania i symulacji numerycznych procesów biomechanicznych
projektowania implantów i urządzeń wspomagających funkcje ciała człowieka oraz zwierząt
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOMECHANIKA INŻYNIERSKA?
Studia na kierunku Biomechanika inżynierska przygotowują do realizacji zadań inżynierskich towarzyszących projektowaniu nowych i eksploatacji istniejących środków technicznych w medycynie, rozwiązywania złożonych problemów badawczych, a także stosowania nowoczesnych systemów komputerowych do modelowania i symulacji procesów biologicznych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Biomechanika inżynierska możemy podzielić na:
Studenci kierunku Biomechanika inżynierska zaznajamiają się między innymi z takimi zagadnieniami jak: grafika inżynierska, podstawy anatomii i fizjologii człowieka, analiza matematyczna, techniki wytwarzania, metrologia wielkości geometrycznych, elementy i układy elektroniczne, technika mikroprocesorowa.
Ponadto, zdobywają wiedzę na temat projektowania konstrukcji mechanicznych, metod numerycznych w inżynierii biomedycznej, systemów wspomagania operacji medycznych, układów napędowych urządzeń medycznych, biomateriałów, czy robotów i manipulatorów medycznych i rehabilitacyjnych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOMECHANIKA INŻYNIERSKA?
Studia na kierunku Biomechanika inżynierska trwają 3,5 roku (studia I stopnia) oraz 1,5 roku (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BIOMECHANIKA INŻYNIERSKA?
Biomechanika inżynierska to kierunek dla tych, którzy widzą swoją przyszłość w zawodzie przykładającym się do rozwoju współczesnej medycyny. To kierunek dla osób, które swoją kreatywność chciałyby wykorzystać między innymi w procesach wytwarzania implantów, protez, sztucznych narządów oraz całej gamy urządzeń i sprzętu wspomagającego lub zastępującego funkcje życiowe człowieka.
Na absolwentów czekają firmy projektujące i wytwarzające sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, urządzenia wspomagające lokomocję człowieka, firmy projektujące i wytwarzające implanty i sztuczne narządy, jak również firmy motoryzacyjne, w szczególności działy zajmujące się bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów oraz pieszych, a także zajmujące się budową pojazdów dla osób niepełnosprawnych i pojazdów specjalizowanych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Biomechanika inżynierska:
firmy projektujące i wytwarzające sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, urządzenia wspomagające lokomocję człowieka,
firmy projektujące i wytwarzające implanty i sztuczne narządy,
firmy zajmujące się budową pojazdów dla osób niepełnosprawnych i pojazdów specjalizowanych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach