Studia na kierunku zarządzanie i dowodzenie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym
ZARZĄDZANIE I DOWODZENIE studia – kierunek studiów
Studia na kierunku zarządzanie i dowodzenie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku zarządzanie i dowodzenie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku zarządzanie i dowodzenie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | zarządzanie i dowodzenie - uczelnie >
Opis kierunku
Studenci kierunku zarządzanie i dowodzenie dowiedzą się więcej na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Ponadto pogłębią swoją wiedzę z zakresu historii polski oraz polityki i gospodarki krajowej oraz międzynarodowej. Co więcej, nauczą się zarządzania oraz dowodzenia strukturami bezpieczeństwa.
Specjalności
Współczesne studia z zarządzania i dowodzenia charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku zarządzanie i dowodzenie:zarządzanie i dowodzenie w organizacji publicznej, zarządzanie jakością, zarządzanie systemami informacyjnymi, zarządzanie zasobami ludzkimi.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku zarządzanie i dowodzenie najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: informatyka, geografia, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów można podjąć pracę w instytucjach naukowych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej, przemyśle obronnym oraz w jednostkach sił zbrojnych.
Kierunek zarządzanie i dowodzenie można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. W obu przypadkach kandydaci muszą spełnić kilka istotnych wymogów.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku zarządzanie i dowodzenie to:
geografia,
informatyka,
język obcy,
matematyka,
wiedza o społeczeństwie.
Kandydaci na studia magisterskie muszą przedstawić dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku zarządzanie i dowodzenie na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Zarządzanie i dowodzenie - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek zarządzanie i dowodzenie na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
geografia, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek zarządzanie i dowodzenie na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku zarządzanie i dowodzenie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek zarządzanie i dowodzenie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ZARZĄDZANIE I DOWODZENIE?
Bezpieczeństwo narodowe to priorytet w polityce państwowej, dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu tej dziedziny od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Osoby, którym zależy na objęciu stanowisk kierowniczych i związaniu swojej przyszłości z administracją państwową, powinni aplikować na kierunek zarządzanie i dowodzenie. Dzięki studiom zdobędą wszechstronną wiedzę i kwalifikacje potrzebne do podjęcia pracy w tym sektorze.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zarządzanie i dowodzenie możemy podzielić na:
Ze względu na złożony program nauczania na kierunku zarządzanie i dowodzenie studenci będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk społecznych, gospodarczych, historycznych oraz zagadnień związanych z zarządzaniem. Jednak przede wszystkim rozwiną cenne umiejętności praktyczne, które wykorzystają w swojej pacy zawodowej.
W ramach kształcenia nauczą się analizy procesów politycznych, gospodarczych i militarnych. Ponadto poznają zasady kierowania działaniami formacji zorganizowanych oraz wykorzystania technik zarządzania w praktyce. Co więcej, nauczą się analizowania zagrożeń militarnych i niemilitarnych i podejmowania działań mających im przeciwdziałać. Obowiązkowy element studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym studenci zyskają doświadczenie zawodowe.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ZARZĄDZANIE I DOWODZENIE?
Studia na kierunku zarządzanie i dowodzenie trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ZARZĄDZANIE I DOWODZENIE?
Absolwenci kierunku zarządzanie i dowodzenie mogą liczyć na wiele ciekawych ofert pracy. Przede wszystkim znajdą zatrudnienie w jednostkach administracji rządowej i samorządowej. Ponadto idealnie odnajdą się jako pracownicy przemysłu obronnego, jednostek sił zbrojnych, struktur bezpieczeństwa oraz instytucji naukowych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku zarządzanie i dowodzenie:
jednostki sił zbrojnych
jednostki administracji rządowej i samorządowej
struktury bezpieczeństwa
przemysł obronny
stanowiska kierownicze
centra zarządzania kryzysowego.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach