Studia na kierunku aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej to studia podyplomowe, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1 rok.
Kierunek przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem roślin w przestrzeni publicznej i prywatnej. Celem studiów jest przekazanie słuchaczom wiedzy na temat zastosowania roślin ozdobnych ze względu na walory estetyczne i ich działanie.
W celu rekrutacji na kierunek aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej zwykle wystarczy wysłać zgłoszenie i dostarczyć odpowiednie dokumenty. Przeważenie nie jest wymagana konkretna wiedza, a jedynie dyplom magistra, inżyniera lub licencjata. Studia mogą się wiązać z dodatkowymi opłatami np. czesnym oraz mieć ograniczoną liczbę miejsc. Kandydaci najczęściej są akceptowani na podstawie kolejności zgłoszeń.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kierunek aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej jest realizowany w trybie niestacjonarnym. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów i praktyków np. architektów wnętrz, plastyków czy osób zawodowo zajmujących się roślinami ozdobnymi. Studenci zdobywają wiedzę teoretyczną podczas wykładów, jednak studia nastawione są najczęściej na trening umiejętności praktycznych za pomocą ćwiczeń. Słuchacze czasem mają możliwość odwiedzenia hurtowni, punktów sprzedaży i szkółek roślin. Mogą także wykonać własne projekty aranżacji przestrzeni pod okiem ekspertów.
Studia na kierunku aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studenci kierunku aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej dowiadują się, jak zieleń wpływa na życie człowieka oraz jak można ją wykorzystać do poprawy jakości życia. W programie mogą się znaleźć zajęcia omawiające podstawy psychologii i terapeutyczną rolę roślin. Słuchacze mogą także zapoznać się z wymaganiami projektowania przestrzeni zielonej z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Czasem mają również okazję pracy z programami komputerowymi wspierającymi projektantów.
Przedmioty, które mogą się znaleźć w programie kierunku aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej, to np.:
Studenci poznają zasady aranżacji roślin we wnętrzach mieszkalnych i biurowych. Mogą dowiedzieć się jak pielęgnować rośliny doniczkowe i jak je dobrać do projektowanej przestrzeni zamkniętej. Podczas studiów zdobywają także wiedzę na temat aranżacji ogrodów, skalniaków, oczek wodnych i innych form zewnętrznych. Mogą nauczyć się jak chronić rośliny rabatowe przed szkodnikami.
Studia na kierunku aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej trwają przeważnie 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci kierunku aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej są przygotowani do tworzenia projektów zieleni zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej. Mogą szukać pracy w instytucjach zajmujących się np. zielenią miejską. Także niektóre przedsiębiorstwa mogą oferować zatrudnienie specjalistom, którzy zmienią aranżację miejsca pracy lub stworzą ogrody czy kwietniki w przestrzeni biurowej np. na patio, czy dachu budynku. Absolwenci mogą spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej działalności i wykonywaniu zleceń od klientów biznesowych i indywidualnych. Mogą także podjąć się projektowania przestrzeni z przeznaczeniem na cele terapeutyczne np. aromaterapii lub hortiterapii.
Możliwości zatrudnienia po ukończeniu kierunku aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej to m.in.:
Miasta, które oferują studia na kierunku ARANŻACJA ROŚLIN W PRZESTRZENI UŻYTKOWEJ - STUDIA PODYPLOMOWE
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia