Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku bezpieczeństwo procesów przemysłowych studia podyplomowe, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1 rok.
Studia kierowane są do szerokiego grona osób m.in. pracowników przemysłu chemicznego, energetycznego i pokrewnych, a także urzędników administracji państwowej, służb bezpieczeństwa technicznego czy ochrony środowiska, którzy chcieliby zwiększyć swoją wiedzę w zakresie ochrony procesów przemysłowych.
Rekrutacja na kierunek bezpieczeństwo procesów przemysłowych zwykle jest otwarta dla wszystkich absolwentów szkół wyższych. W zależności od uczelni z kandydatami mogą być przeprowadzane rozmowy rekrutacyjne, których wynik determinuje przyjęcie chętnego na studia. Wymagane może być doświadczenie lub wykształcenie techniczne. Studia mogą się wiązać z dodatkowymi opłatami. Na kierunku mogą obowiązywać limity miejsc, a także być określona minimalna liczba chętnych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kierunek bezpieczeństwo procesów przemysłowych realizowany jest w trybie niestacjonarnym. Studenci mogą brać udział w wykładach, podczas których zdobywają niezbędną wiedzę teoretyczną oraz ćwiczeniach i warsztatach kształtujących umiejętności praktyczne. Często mają też możliwość uczestniczenia w laboratoriach komputerowych czy chemicznych. Studia mogą się kończyć obroną napisanej przez słuchacza pracy lub projektu dyplomowego. Studenci mogą także korzystać z dodatkowych materiałów bibliotecznych. Wśród kadry kierunku znajdują się zwykle doświadczeni wykładowcy akademiccy.
Studia na kierunku bezpieczeństwo procesów przemysłowych możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Program studiów bezpieczeństwo procesów przemysłowych łączy przedmioty podstawowe z kierunkowymi. Słuchacze mogą dowiedzieć się m.in. jakie właściwości mają substancje chemiczne, a także poznać zagrożenia elektryczne, które mogą wystąpić w zakładach pracy. Uczą się prowadzić analizy ryzyka procesowego i identyfikować sytuacje niebezpieczne. Mogą także zapoznać się z metodami oceny ryzyka dla obiektów infrastruktury technicznej czy atmosferach wybuchowych. Studenci mogą również prześledzić scenariusze awaryjne, ich skuteczność i prawdopodobieństwo wystąpienia. W programie znajdują się często zajęcia z pierwszej pomocy w razie wypadków i awarii oraz wprowadzane są elementy ochrony przeciwpożarowej.
Zagadnienia, które mogą się znaleźć w programie bezpieczeństwo procesów przemysłowych to m.in.:
Podczas zajęć mogą zostać poruszone tematy związane z zasadami Przemysłu 4.0. Słuchacze mogą zapoznać się problematyką bezpieczeństwa procesowego w nowoczesnych przedsiębiorstwach.
Studia na kierunku bezpieczeństwo procesów przemysłowych trwają przeważnie 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci kierunku bezpieczeństwo procesów przemysłowych przygotowani są m.in. do pracy w biznesie zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0. W zależności od poziomu wykształcenia i doświadczenia zawodowego mają wiele możliwości rozwoju kariery. Mogą szukać zatrudnienia np. w przemyśle chemicznym czy rafineryjnym, zajmując się kwestiami bezpieczeństwa. Inną możliwością jest działanie w służbach BHP czy ochrony środowiska. Absolwenci mogą także znaleźć pracę w jednostkach administracji rządowej i samorządowej.
Możliwości zatrudnienia po ukończeniu kierunku bezpieczeństwo procesów przemysłowych to m.in.:
Miasta, które oferują studia na kierunku BEZPIECZEŃSTWO PROCESÓW PRZEMYSŁOWYCH - STUDIA PODYPLOMOWE
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia