Zarządzanie dziedzictwem kulturowym
Warszawa
Pokaż
Studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) | zarządzanie dziedzictwem kulturowym - uczelnie >
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowymnajczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym: historia sztuki średniowiecznej, architektura i sztuki plastyczne, historia filozofii, różnorodność dziedzictwa kulturowego, muzealnictwo.
Co dokładnie mają do zaproponowania studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym? W ramach programu będą realizowane przedmioty, dzięki którym poznasz narzędzia i techniki obecnie wykorzystywane w procesie badań archeologicznych oraz oceny stanu zabytków.
Dodatkowo zostaną zaprezentowane treści poruszające tematykę zarządzania dziedzictwem kulturowym, konserwatorstwem oraz popularyzowania sztuki. Nauczysz się także efektywnie wyszukiwać, gromadzić i prawidłowo przechowywać zebrane wiadomości, jak również rozwiniesz umiejętności prowadzenia badań i interpretowania otrzymanych danych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Zarządzanie dziedzictwem kulturowym to kierunek łączący przeszłość z przyszłością, tradycję i nowoczesność. Skupia się na historii i dokonaniach ubiegłych wieków, jednocześnie rozwijając umiejętności niezbędne do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy.
Zarządzanie dziedzictwem kulturowym, pomimo ukierunkowania na konkretny obszar tematyczny, dostarcza wiedzy i umiejętności, które mogą przydać się w każdej branży. Studenci nabywają kompetencji menedżerskich, uczą się wyszukiwać i analizować informacje, rozwijają techniki komunikacyjne.
Ponadto, duży nacisk kładziony jest na samodzielność pozyskiwania umiejętności badawczych oraz nabywanie kompetencji językowych. Kierunek Zarządzanie dziedzictwem kulturowym najczęściej występuje na studiach pierwszego i drugiego stopnia, zatem na studiach licencjackich i magisterskich.
Program kształcenia jest całkiem szeroki, ponieważ w toku zajęć studenci zaznajamiają się z zagadnieniami z zakresu nauk o administracji, socjologii i badań opinii publicznej, komunikacji społecznej, czy ekonomii, równocześnie zgłębiając pojęcia z obszarów archeologii, antropologii kulturowej, historii sztuki, ochrony własności intelektualnej, geodezji, kartografii, czy metod dokumentacji zabytków.
Pomimo, iż Zarządzanie dziedzictwem kulturowym jest dyscypliną ciekawą, to nie występuje zbyt często w ofertach dydaktycznych. Niewielki wydaje się również wybór formy kształcenia, ponieważ najczęściej można podjąć naukę w trybie stacjonarnym.
Fascynuje Cię świat sztuki i historii? Szukasz interdyscyplinarnego kierunku studiów? A może chciałbyś mieć wpływ na proces ochrony zabytków, po to by mogły być podziwiane przez kolejne pokolenia?
W takim razie w odpowiedzi na Twoje potrzeby powstały studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym, które łączą wiedzę z prawa, archeologii, ekonomii czy historii sztuki, więc koniecznie zapoznaj się z ich opisem!
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Zarządzanie dziedzictwem kulturowym:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Z racji tego, iż Zarządzanie dziedzictwem kulturowym łączy w sobie tak pokaźne dyscypliny jak zarządzanie i historia sztuki, to proces kształcenia nie zamyka się wyłącznie na jednym stopniu. Najczęściej kierunek ten oferowany jest zarówno na studiach licencjackich i magisterskich, zatem do nas należy wybór związany z czasem kształcenia. W zależności od wyboru, możemy studiować 3 lata albo 2 lata, jak również łącząc dwa stopnie 5 lat. Należy się tylko upewnić, która uczelnia proponuje taki wybór.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Zastanawiasz się gdzie będziesz mógł pracować po ukończeniu studiów? Jako absolwent o zatrudnienie będziesz mógł starać się w instytucjach administracji rządowej i samorządowej. Oprócz tego nie powinieneś mieć trudności ze znalezieniem pracy w różnego rodzaju placówkach kulturowych takich jak muzea czy galerie.
Co jeszcze? Możesz również znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach, fundacjach lub placówkach, których nadrzędnym celem jest promowanie historii i dziedzictwa kulturowego. Jak sam widzisz perspektywy zawodowe są różnorodne, zatem nie czekaj dłużej i złóż swoje dokumenty na kierunek Zarządzanie dziedzictwem kulturowym!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia