OGRODNICTWO MIEJSKIE I ARBORYSTYKA studia – kierunek studiów
Studia na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).
Studia na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka |
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I stopnia |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | ogrodnictwo miejskie i arborystyka - uczelnie >
Opis kierunku
Studenci kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka zdobędą wszechstronną wiedzę na temat ekologii, ochrony środowiska naturalnego, sadownictwa i szeroko pojętego ogrodnictwa. Ponadto będą mieli szansę rozwinąć wszechstronne umiejętności praktyczne. Przede wszystkim nauczą się planowania i projektowania przestrzeni miejskiej oraz podejmowania działań związanych z ochroną przyrody i środowiska naturalnego. Co więcej poznają zasady pielęgnacji roślin i produkcji ogrodniczej.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, biologia, chemia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, jednostkach administracji rządowej i samorządowej, zakładach produkcji ogrodniczej, placówkach naukowo-badawczych, czy w biurach architektonicznych. Dobrym rozwiązaniem będzie także założenie własnej działalności gospodarczej.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?
Osoby, które zdecydują się złożyć aplikację na kierunek ogrodnictwo miejskie i arborystyka powinni zapoznać się z informacjami rekrutacyjnymi zawartymi na oficjalnej stronie internetowej uczelni. Tym samym zwiększą swoje szanse na tle innych kandydatów.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka to:
-
jeden z wybranych przedmiotów: biologia, chemia, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU OGRODNICTWO MIEJSKIE I ARBORYSTYKA?
Obecnie władze większości miast decydują się na zagospodarowanie jak największej przestrzeni, terenami zielonymi, tym samym działając zgodnie z duchem ekologii. Dlatego też nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu ogrodnictwa i planowania przestrzeni zielonej. Ich kształceniem zajmują się studia na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka. W czasie kształcenia studenci rozwiną wszechstronną wiedzę oraz zdobędą cenne umiejętności praktyczne, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka. możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Program nauczania na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka będzie oscylował wokół nauk przyrodniczych i biologicznych. Studenci dowiedzą się więcej na temat ekologii, ochrony środowiska naturalnego czy szeroko pojętego ogrodnictwa i rolnictwa. Poza tym skupią się na rozwijaniu umiejętności praktycznych.
W ramach kształcenia nauczą się planowania i gospodarowania przestrzeni miejskiej, sadownictwa i projektowania różnego rodzaju ogrodów. Ponadto poznają zasady wykonywania prac przyrodniczo-inwentaryzacyjnych, oceny szaty roślinnej i pielęgnacji obiektów zieleni miejskiej. Studenci rozwiną także kompetencje językowe, które z powodzeniem wykorzystają podczas pracy na arenie międzynarodowej.
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU OGRODNICTWO MIEJSKIE I ARBORYSTYKA?
Ukończenie studiów na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka otwiera wiele zawodowych drzwi. Absolwenci znajdą zatrudnienie w jednostkach administracji rządowej i samorządowej. Równie ciekawą opcją może być praca w biurach projektowych i architektonicznych, placówkach naukowo-badawczych, czy w zakładach produkcji ogrodniczej. Dobrym rozwiązaniem będzie także założenie własnej działalności gospodarczej lub kontynuowanie nauki na studiach magisterskich, a w późniejszym czasie także rozpoczęcie działalności naukowej.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka:
-
jednostki administracji rządowej i samorządowej
-
biura projektowe
-
biura architektoniczne
-
jednostki naukowo-badawcze
-
zakłady produkcji ogrodniczej
-
zakłady produkcji ogrodniczej
-
firmy i korporacje międzynarodowe
-
własna działalność gospodarcza.