5 grzechów głównych poszukujących pracy

5 grzechów głównych poszukujących pracy

Jest wiele sposób na zwiększenie swojej skuteczności podczas poszukiwania pracy, tak samo jak na zrujnowanie swoich szans już na starcie. Poniżej prezentujemy pięć najczęściej popełnianych przez kandydatów błędów, które mogą oddalić Cię od zdobycia wymarzonej pracy.

 

Aplikowanie bez planu

 

Jeśli obecnie nie masz pracy, może Ci się wydawać, że odpowiadanie na wszelkie możliwe ogłoszenia zwiększy Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Tak naprawdę to wcale nie pomaga, a wręcz odciąga Twoją uwagę od skupienia się na ofertach pracy, które są zgodne z Twoim doświadczeniem i umiejętnościami. Zamiast przygotować porządnie CV i list motywacyjny w odpowiedzi na ogłoszenia, które oferują posady w obszarze Twoich kwalifikacji i zainteresowań, oraz na zdobycie których masz realne szanse, wysyłasz ujednolicone dokumenty aplikacyjne gdziekolwiek – wszędzie te same. To duży błąd. Ludzie, którzy nie skupiają się na celu, działają na swoją szkodę. Zamiast tego, zidentyfikuj pracę swoich marzeń i zrób wszystko, żeby ją zdobyć. Pamiętaj, do każdej oferty należy przygotować indywidualne, dopasowane do ogłoszenia dokumenty – CV i list motywacyjny. Rekruterzy od razu wyłapują te wysyłane „masowo” i odrzucają ich nadawców w pierwszej kolejności.

 

Brak obecności w Internecie

 

Pracodawcy coraz częściej sprawdzają kandydatów w Internecie – to już właściwie standard. Dlatego oprócz kont w mediach społecznościowych, warto posiadać profile na portalach służących do celów zawodowych i kreować w nich swój profesjonalny wizerunek. Najlepiej zacząć od stworzenia wirtualnego CV. Warto też brać udział w dyskusjach branżowych lub prowadzić bloga, by zaprezentować się środowisku i potencjalnym pracodawcom jako ekspert. To pokaże, że Twoja praca jest również Twoją pasją i jesteś na bieżąco oraz stale aktualizujesz swoją wiedzę. Dzięki temu zyskasz w oczach rekruterów.

 

List motywacyjny jak pamiętnik

 

Wiele osób pisze życiorysy, które wyglądają jak dziennik z podróży z miejsc, w których pracowali podczas swoich lat pracy. Samo wspomnienie poprzednich miejsc pracy nie jest dla rekrutującego ani przekonywujące, ani przydatne – nic o Tobie nie mówi. Zamiast wyliczania kolejnych etapów, pozycji i dat, skup się na zaznaczeniu umiejętności, które zdobyłeś, problemów, jakie rozwiązałeś i wszelkich awansów lub szczególnych słów uznania, jakie dostałeś. Posłuż się konkretnymi przykładami i opisami sytuacji. Twoje przesłanie musi być jasne – jesteś idealny do tej pracy.

 

Zero wiedzy o firmie

 

Brzmi to banalnie, ale często kandydaci nie mają pojęcia o firmie, do której aplikują. Poświęć czas na przeprowadzenie researchu, sprawdź jej podstawowe założenia, mocne strony i wyzwania. Dobrze wiedzieć, czy pojawiają się w mediach i w jakim kontekście. Twoja niewiedza szybko wyjdzie na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego lepiej się przygotować. Taka wiedza pomoże Ci również odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście chcesz pracować w tym miejscu.

 

Niedocenianie swojej wartości

 

Tak, teraz kilka słów o finansach. Krótko powiedziawszy – nie zgadzaj się na mniej niż zasługujesz. Dowiedz się, jakie są płace na podobnych stanowiskach. Przeczytaj raporty i wyniki badań na temat wynagrodzeń. Idź na spotkanie z podniesioną głową, przekonany o własnej wartości.

 

 

tekst ekspercki Małgorzaty Majewskiej, Monster Polska

Komentarze (0)